میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۵ تير ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۵۷
 
 
کرونا گریبان‌گیر آقای ولیعهد
یکی از کشورهایی که تاثیرات بسیاری از بحران کرونا گرفته و می‌تواند رویاهای دولتمردانش را بر باد دهد، عربستان است...

یکی از کشورهایی که تاثیرات بسیاری از بحران کرونا گرفته و می‌تواند رویاهای دولتمردانش را بر باد دهد، عربستان است. هر چند که در حوزه سیاسی سران سعودی با محوریت بن سلمان ولیعهد توانستد از بحران کرونا برای سرکوب مخالفان بهره گیرند اما در حوزه اقتصادی که از کانون‌های اصلی تحقق رویای ولیعهد برای رسیدن به پادشاهی بوده، این مسئله روندی معکوس داشته است.
دولت عربستان اعلام کرده است به عنوان بخشی از اقداماتش برای حمایت از اقتصاد و جبران خسارات ناشی از شیوع کرونا میزان مالیات بر ارزش افزوده (وی ای تی) را سه برابر کرده است.دولت عربستان همچنین می‌گوید که کمک هزینه زندگی را که به کارمندان دولت پرداخت می‌شد را برای کمک به کاهش هزینه‌های دولت قطع کرده است.
نکته دیگر کاهش بهای نفت است که در کنار هزینه‌های سنگین جنگ یمن، موجب شده تا حتی ذخایر اقتصادی که بن سلمان برای اهداف سند ۲۰۳۰ تهیه کرده بود صرف دوران کرونا شود. بحران اقتصادی چنان بوده است که بیش از ۵۵ شرکت سعودی با صدور بیانیه‌های مکرر از طریق وبسایت بورس عربستان تاکید کردند که فعالیت‌های آنها در اثر اقداماتی که مقامات برای مقابله با کرونا در عربستان اتخاذ کرده‌اند تحت تاثیر قرار گرفته و درحال حاضر نمی‌توانند میزان خسارت مالی وارده را به ویژه با توجه به اینکه مشخص نیست این اقدامات تا چه زمانی ادامه خواهد داشت تخمین بزنند. نکته مهم آنکه لغو اعمال حج برای مقابله با شیوع اپیدمی کرونا منجر به خسارت میلیارد دلاری به عربستان می‌شود. این خسارت حدود ۱۲ میلیارد دلار گزارش شده است.همچنین لغو مراسم حج امسال که برای نخستین بار در تاریخ معاصر برگزار نمی‌شود،ضربه جدی برای طرح چشم انداز ۲۰۳۰ محمد بن سلمان ولیعد سعودی است که در این طرح «برنامه خدمت به مهمانان الرحمان» به منظور جذب زائران و مسافران برای افزایش درآمدهای حاصل از آن‌ها بود . در مجموع می‌توان گفت که خسارت‌های اقتصادی ناشی از شیو ع کرونا مانعی در برابر اجرای بخشی از برنامه‌های تحولات اقتصادی محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان باشد که شاید رویای پادشاه شدنش را با چالشهای بسیاری مواجه سازد. 

نویسنده: مهسا شاه محمدی

کد مطلب: 114366
 
Share/Save/Bookmark