میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۳ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۱۳
 
 
جنایت‌های ضد بشری جنگ‌افروزان غربی همچنان قربانی می‌گیرد
نسل‌کشی کودکان از روهینگیا تا یمن
نسل‌کشی کودکان از روهینگیا تا یمن
 

کشورهای غربی در حالی ادعای حمایت از حقوق بشر سر می‌دهند که منفعت‌طلبی‌های آنها موجب شده تا هر روز جنایتی جدید در جهان رقم زده شود چنانکه در میانمار نسل‌کشی آشکار کودکان روهینگیایی صورت می‌گیرد و در یمن نیز ائتلاف سعودی کشتار هدفمند کودکان را صورت می‌دهد.
منابع محلی در یمن اعلام کردند در حمله جنگنده‌های ائتلاف سعودی به شهرستانی در غرب این کشور، ۳۱ زن و کودک آواره هدف قرار گرفته و به شهادت رسیدند. جنگنده‌های این ائتلاف زنان و کودکان آواره را در یکی از روستاهای شهرستان «الدُریهمی» الحدیده به نام «الکوعی» هدف قرار داده‌اند. به گفته این منابع، ۲۷ کودک به همراه ۴ زن به شهادت رسیده‌اند. گفته می‌شود این افراد به دنبال حملات اخیر ائتلاف سعودی به استان الحدیده جهت اشغال بندر و شهر الحدیده، خانه و کاشانه خود را ترک کرده بودند که در مسیر راه، هدف حمله جنگنده‌های ائتلاف قرار گرفتند. ائتلاف عربی ضد یمن به رهبری عربستان سعودی ۱۸ مردادماه نیز در حمله هوایی به یک اتوبوس حامل دانش‌آموزان یمنی در استان صعده، ۵۵ تن از آن‌ها را به کام مرگ کشاند و بیش از ۷۰ تن دیگر را راهی بیمارستان کرد.
«محمدعلی الحوثی» رئیس کمیته عالی انقلاب یمن در بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن حمله ائتلاف سعودی دراستان الحدیده گفت: نهادهای بین‌المللی و سازمان ملل متحد با موضع‌گیری ضعیف در قبال جنایت ریاض در یمن، اندک آبروی باقی مانده خود را از دست داده اند.
الحوثی آمریکا، عربستان و کشورهای متحد آنها در جنگ ناعادلانه یمن را مسئول کامل همه جنایت‌هایی دانست که در حق مردم یمن مرتکب می شوند. حزب‌الله لبنان ضمن محکوم کردن حمله ائتلاف سعودی به شهرستان الدریهمی استان الحدیده در غرب یمن، تاکید کرد که قتل کودکان و زنان و بمباران مدارس، بیمارستان‌ها، بازارها و اماکن تاریخی یمن، جنایت جنگی است.
در این میان ارتش یمن اعلام کرد که یک فروند موشک از نوع «بدر یک» را به منطقه «جیران» عربستان سعودی شلیک کرده است. نیروی دریایی یمن اعلام کرد که با سلاحی مناسب یک هدف نظامی سعودی را در آب‌های سرزمینی عربستان هدف قرار قرار داده است. نیروهای انصارالله و ارتش یمن با کمین در مسیر نیروهای وابسته به ائتلاف سعودی ۴۶ تن از آن‌ها را کشته و ۵۷ تن دیگر را زخمی کردند. رسانه روسی گزارش داد همسر ترزا می در شرکتی کار می‌کند که از سهامداران شرکت سازنده بمبی است که اخیراً سبب شهادت ۴۰ دانش آموز یمنی شد. لازم به ذکر سازمان دیده‌بان حقوق بشر حمایت لجستیکی آمریکا از حملات ائتلاف تحت فرماندهی عربستان سعودی به یمن آمریکا را در زمره طرف‌های همدست و شرکت‌کننده در این حملات قرار می دهد.

نسل‌کشی کودکان روهینگیا
در این میان «صندوق کودکان ملل متحد» درباره خطر انقراض نسل کودکان روهینگیا در کمپ‌های آوارگان بنگلادش یا در میانمار هشدار داد. یونیسف هشدار داد بیش از نیم میلیون آواره روهینگیایی در کمپ‌های بنگلادش به سر می‌برند که با خطر بیماری و توفان مواجه و کودکان در معرض آسیب هستند.
«سایمون اینگرام» سخنگوی یونیسف گفت «ما درباره خطر تلفات یا احتمال تلفات نسل کودکان روهینگیایی حرف می‌زنیم». وی افزود، کودکان روهینگیایی هیچ امکان تحصیلی ندارند.
وی همچنین گفت، براساس تخمین‌های سازمان ملل بین ۵۳۰ تا ۶۰۰ هزار روهینگیایی در راخین هستند که از این تعداد ۳۶۰ هزار نفر کودک هستند و این کودکان هم مانند آوارگان، امکان تحصیل ندارند.
ماه آگوست سال گذشته بعد از حمله، تجاوز، قتل و به آتش کشیده شدن خانه‌های ساکنان استان راخین در شمال غرب میانمار بیش از ۷۰۰ هزار نفر از اقلیت مسلمان این منطقه با پای پیاده یا قایق به سوی بنگلاش گریختند اما تاکنون امکان بازگشت برای آنان فراهم نشده است. مدیر دیده‌بان حقوق‌بشر درپیامی در صفحه توئیتر خود نوشت «جایزه آزادی ادینبورگ» از رئیس حزب حاکم میانمار پس گرفته شد. نتایج یک پژوهش جدید حاکی از آن است که ارتش میانمار در مدت یک سال حدود ۱۸۰۰۰ زن و دختر روهینگیایی را مورد تعرض جنسی قرار داده است. این پژوهش که با همکاری مؤسسات و کارشناسانی از کشورهای استرالیا، بنگلادش، کانادا، نروژ و فیلیپین انجام شد، نشان داد بیش از ۴۰ هزار مسلمان روهینگیایی هم با گلوله ارتش میانمار مجروح شده‌اند.
براساس این پژوهش، آمار دقیق تعداد مسلمانانی که بوسیله ارتش میانمار کشته شده‌اند ۲۳۹۶۲ (۸۸۱±) نفر گزارش شده است. همچنین ۱۷۷۱۸ (۷۸۰±) زن و دختر روهینگیایی هم بوسیله نیروهای پلیس و ارتش میانمار مورد تعرض جنسی قرار گرفته‌اند. در این درگیری ها بیش از ۱۱۵۰۰۰ خانه مسلمانان روهینگیایی بوسیله ارتش میانمار به آتش کشیده شد و ۱۱۳۰۰۰ خانه دیگر هم ویران شد. پیش از این در گزارش پزشکان بدون مرز تعداد مسلمانان روهینگیایی که بوسیله ارتش میانمار از ۲۵ اوت تا ۲۴ سپتامبر سال گذشته میلادی کشته شدند ۹۴۰۰ نفر اعلام شده بود. در این میان ۷۳۰ کودک زیر ۵ سال بودند.

کد مطلب: 105762
 
Share/Save/Bookmark