میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۲۰:۵۲
 
 
واکاوی دیدارهای پنهانی بن سلمان، نتانیاهو وپامپئو

رسانه‌ها به تازگی از دیدار بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی با محمد بن سلمان ولی‌عهد عربستان سعودی خبر دادند. در همین خصوص خبرگزاری رویترز اعلام کرد که نتانیاهو یکشنبه‌شب به‌صورت مخفیانه به عربستان سعودی سفر و با بن‌سلمان دیدار کرده و «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا و «یوسی کوهن» رئیس سازمان جاسوسی رژیم صهیونیستی (موساد) نیز در این دیدار حضور داشته‌اند.
یواف گالانت وزیر آموزش رژیم صهیونیستی نیز خبر دیدار بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر این رژیم با «محمد بن‌سلمان» ولی‌عهد عربستان سعودی در شهر نئوم را تایید کرد.
در همین رابطه؛ یک نشریه صهیونیستی به نقل از مقامات سعودی مدعی شد که نخست‌وزیر این رژیم و ولی‌عهد سعودی طی دیدار در خاک عربستان، درباره تشکیل جبهه واحد علیه ایران رایزنی کردند.
نشریه عبری‌زبان اسرائیل هیوم گزارش داد، مقام‌های ارشد سعودی می‌گویند موضوع اصلی دیدار و رایزنی نتانیاهو با بن‌سلمان، تشکیل جبهه واحدی علیه ایران در آستانه روی کار آمدن احتمالی دولت جو بایدن در ایالات متحده آمریکا است.
بر این اساس، مقام‌های سعودی مذکور که ادعا می‌کردند از جزئیات دیدار نتانیاهو و بن‌سلمان مطلع بودند، به این نشریه گفتند که ریاض مطمئن است بایدن و مشاورانش از هم‌اکنون طرحی برای توافق هسته‌ای آتی با ایران آماده کرده‌اند و می‌خواهند آسیبی که ممکن است از آن ببینند را به حداقل برسانند.
به نوشته وبگاه عاروتص‌شوع به نقل از این گزارش، آنها همچنین گفتند که سلطنت سعودی به اسرائیل به چشم مهم‌ترین شریک خود در تلاش‌هایش برای مهار کردن تهدید ایران می‌نگرد.
یواف گالانت وزیر آموزش رژیم صهیونیستی نیز با تایید دیدار نتانیاهو و بن‌سلمان در خاک عربستان، این دیدار و علنیی شدن آن را حائز اهمیت بسیار بالایی دانست.
بعد ازآن بود که یک منبع سعودی در گفت‌وگو با نشریه وال‌استریت ژورنال خبر داد نتانیاهو و بن‌سلمان درباره موضوعات حول ایران و همچنین توافق سازش بین ریاض و تل‌آویو صحبت کرده‌اند.
تحلیلگر ارشد مسائل غرب آسیا با بیان اینکه نتانیاهو به دنبال تشکیل جبهه‌ای ضد محور مقاومت و ایران است، گفت: نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی اصرار دارد بتواند از سعودی‌ها قولی برای عادی‌سازی رابطه بگیرد تا آن را در داخل خرج کند.
از سوی دیگر نشریه آمریکایی وال استریت ژورنال به نقل از یک مقام سعودی نوشت که نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی و ولی‌عهد سعودی درباره مسائلی از جمله عادی‌سازی روابط و ایران صحبت کردند اما به توافقی نرسیدند.
در همین خصوص و به‌‌رغم اینکه رسانه‌ها از جمله وال‌استریت ژورنال جزئیات این دیدار را نیز منتشر کرده‌اند، فیصل بن فرحان» وزیر خارجه سعودی در توئیتر این دیدار را تکذیب کرد و نوشت: «من گزارش‌ رسانه‌ها را درباره دیدار اد‌عایی میان اعلی حضرت ولی‌عهد (محمد بن سلمان) و مقامات اسرائیلی در جریان سفر مایک پامپئو را مشاهده کرده‌ام. چنین دیداری صورت نگرفت. تنها افراد حاضر، مقام‌های آمریکایی‌ و سعودی بودند.
نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی هم از توضیح درباره سفر به عربستان سعودی و دیدار با ولی‌عهد این کشور خودداری کرد. در همین خصوص یک روزنامه صهیونیستی هم فاش کرد که نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، وزیر جنگ و وزیر خارجه این رژیم را در جریان سفر خود به عربستان سعودی قرار نداده است.
این سفر مخفیانه که مقامات رژیم صهیونیستی آن را تأیید و وزیر خارجه عربستان سعودی آن را تکذیب کرد و نتانیاهو هم از پاسخگویی در این زمینه طفره رفت واکنش‌هایی را به همراه داشت. رئیس دفتر سیاسی جنبش «نجباء» عراق سفر نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به عربستان سعودی را نشانگر خیانت حکام آل سعود دانست. جنبش جهاد اسلامی فلسطین ضمن محکوم‌کردن میزبانی عربستان سعودی از نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، درباره مقدمه‌چینی برای تجاوز گسترده علیه ملت فلسطین هشدار داد. از سوی دیگر «محمود الزهار عضو ارشد جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) در واکنش به سفر نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به عربستان سعودی گفت که مشکل، کشور عربستان نیست، بلکه افرادی هستند که بر این کشور حکومت می‌کنند.

خبرهای ضدونقیص در مورد دوره گردی پامپئو به منطقه
سیدهادی سیدافقهی درباره اخبار ضد و نقیض در خصوص انجام این سفر به فارس گفت: این اولین بار نیست که چنین دیدارهای نیمه آشکار بین مقامات رژیم صهیونیستی و رژیم آل سعود صورت می‌گیرد.حتی داستان از این فراتر می‌‌رود و گویا محمد بن سلمان ولی‌عهد سعودی چند بار در اردن و سرزمین‌های اشغالی با مقامات رژیم صهیونیستی ملاقات‌های طولانی نیز داشته است و نقش عربستان در تشویق بحرین و امارات عربی متحده برای عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی نقش برجسته و محوری بوده و تمامی محافل خبری و امنیتی و پژوهشی به این دیدارها چندین بار اذعان کردند.
سیدافقهی افزود: بنابراین این تکذیب‌های روتینی که امروز بیشتر باعث پوزخند مردم منطقه نسبت به سعودی‌ها می‌‌شود تأثیری در حقیقت مطلب ندارد و با توجه به اظهارات مقامات رسمی و شبکه‌های تلویزیونی و شبکه ۱۲ و روزنامه معتبر داخل رژیم صهیونیستی یعنی یدیعوت‌آحارنوت خیلی بعید می‌دانم چنین دیداری محقق نشده باشد و به احتمال قریب به یقین محقق شده است.
وی گفت: می‌توانیم بگوییم این دیدار محقق شده و «محمد بن سلمان» ولی‌عهد عربستان و «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا و نتانیاهو که از فرودگاه بن‌گورین مستقیم به شهر نئوم عربستان رفته با یکدیگر دیدار کرده‌اند و حتی برخی می‌گویند سه ساعت و حتی تا پنج ساعت ملاقات داشته‌اند و مطالب بسیار حساسی را با هم در میان گذاشته‌اند.
این تحلیلگر ارشد مسائل منطقه درباره اهداف این سفر از جمله در بحث تداوم روند عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی گفت: قطعاً مسأله عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی مسأله محوری بوده است. سعودی‌ها الان دیگر شوق و اشتیاقی که قبلا احتمال می‌دادند ترامپ در انتخابات پیروز می‌شود دیگر از خود نشان نمی‌دهند و الان دیگر مایوس شده‌اند که ترامپ به عنوان رئیس جمهور انتخاب شود و باید یواش یواش خودشان را برای تعامل با جو بایدن و سیاست خاورمیانه‌ای آن آماده کنند.
وی با اشاره به مواضعی که جو بایدن پیش از این در قبال محمد بن سلمان اتخاذ کرده بود، اظهار داشت: جو بایدن پیش از این مواضع متعددی در مورد بن‌سلمان و همچنین مسأله یمن، مسائل غرب آسیا، حقوق بشر، آزادی‌های مدنی داخل عربستان سعودی و آزادی زندانیان سیاسی گرفته بود و بر این اساس، سعودی‌ها خیلی انگیزه و شوق و اشتیاق برای عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی نخواهند داشت و حتی می‌توانیم از اظهارات چند روز پیش فیصل بن فرحان» وزیر خارجه عربستان سعودی بفهیم که دیگر خیلی اشتیاق قبل را ندارند.
سیدافقهی در توضیح بیشتر گفت: «فیصل بن فرحان گفته بود ما عادی سازی روابط با اسرائیل را به‌طور کامل تأیید می‌کنیم منتها مشروط به اینکه مسأله صلح با فلسطین و مسأله دو دولت اسرائیل و دولت خودگردان فلسطین باید حل شود.
سیدافقهی ادامه داد: حتی بن‌سلمان به پدرش ملک سلمان، پادشاه سعودی، مراجعاتی داشته و ملک سلمان به او گفته که با توجه به جایگاه خاص ما در جهان اسلام، اگر چنین کاری را انجام دهیم، با توجه به اینکه هنوز وضعیت ترامپ روشن نشده و ریاست جمهوری او تضمین نیست، ما بازنده این بازی خواهیم بود.
وی گفت: سعودی‌ها این‌قدر این پا و آن پا کردند که ببینند نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا چه خواهد شد که آن‌زمان، تصمیم نهایی خود را اتخاذ کنند.
سیدافقهی در ادامه این گفت‌وگو با بیان اینکه هم پامپئو و هم رژیم صهیونیستی نیاز مبرم به اظهار عادی‌سازی و آمادگی عربستان سعودی برای عادی‌سازی رابطه با رژیم صهیونیستی داشتند، خاطرنشان کرد: ظاهراً چیزی از دیدار درز نکرده که مشخص شود سعودی‌ها چه قولی به مایک پامپئو که تاریخ مصرفش تمام شده و باید چمدانش را ببندد و از کاخ سفید و وزارت خارجه بیرون برود، داده‌اند.
این تحلیلگر ارشد مسائل غرب آسیا همچنین گفت: مسأله دوم، مسأله زمین سوخته‌ای است که ترامپ می‌خواهد به جو بایدن تحویل دهد و نمی‌خواهد راحت قدرت را تحویل بایدن بدهد. او نمی‌خواهد پرونده‌‌های منطقه را شسته و رُفته تحویل رئیس جمهور بعدی دهد.
وی خاطرنشان کرد: ترامپ که دارد می‌رود و وقتی برود کابینه و پامپئو و بقیه می‌روند و ترامپ هم اصرار دارد هم دست به ماجرایی در منطقه و هم در داخل آمریکا بزند و این شلوغ‌کاری که راه انداخته نیز در همین راستا صورت گرفته است.
سیدافقهی اضافه کرد: ترامپ نمی‌خواهد لقمه ریاست جمهوری به راحتی از گلوی بایدن پایین برود و ممکن است در راستای سرزمین سوخته دست به اقدامی بزند، ولی ایران و محور مقاومت کاملاً هوشیارند و در آمادگی و آماده باش کامل به سر می‌برند.

تلاش سعودی ها برای فشار حداکثری علیه ایران
این کارشناس مسائل غرب آسیا گفت: سعودی‌ها براساس محاسبات‌شان می‌گویند فشار حداکثری را که ترامپ بر علیه ایران اعمال می‌کرد، ممکن است جو بایدن دیگر آن فشار حداکثری را اعمال نکند و حتی ممکن است بایدن در ظاهر، یک‌سری امتیازات را با هدف اعتمادسازی و تشویق ایرانی‌ها به انعقاد برجام جدید و منطقه‌ای به ایران بدهد و به همین خاطر نگران هستند که ایران با آمریکا کنار بیاید.
این تحلیلگر ارشد مسائل منطقه غرب آسیا یادآور شد: آنها می‌گویند که اگر ایران مشکل خود را با آمریکا حل کند، قطعاً به ضررشان است و یک ایران قوی و تازه‌نفس و یک ایرانی که تحریم‌های تسلیحاتی آن برداشته شده و در حال توافق با چین بر سر یک نقشه راه همکاری ۲۵ ساله است و می‌خواهد عضو سازمان همکاری شانگهای شود، قطعاً غول منطقه می‌شود و سعودی‌ها برای اینکه یک سپر ایمنی برای خودشان ایجاد کنند، پیشاپیش به جو بایدن توصیه کردند که اگر بخواهی بر فرض به برجام برگردی و با ایرانی‌ها بر سر یک میز به مذاکره بنشینی، ما نیز باید حضور داشته باشیم.

بارها به عربستان پیغام داد ولی آنها نیامدند
وی پرسید: :حالا این حضور چه توجیه منطقی دارد و آیا ایران و آمریکا درخواست عربستان سعودی را جدی می‌گیرند و آیا این یک بلوف و زیاده‌خواهی سعودی و به قول معروف، قمپز در کردن است؟ البته هنوز مشخص نیست.
سیدافقهی اضافه کرد: ایران چند بار به سعودی‌ها پیغام داد که بیایید و رو در رو پای میز مذاکره بنشینیم و مشکلات را حل کنیم، ولی آنها نیامدند و ایران می‌گوید حالا می‌خواهید پشت آمریکا سنگر بگیرید و در مذاکرات هسته‌ای ایران و آمریکا دخالت کنید. این کارشناس مسائل غرب آسیا در پایان این گفت‌وگو با بیان این اعتقاد که احتمالاً فشار به ایران در دوران بایدن کاهش خواهد یافت و یا دست‌کم تحریم‌هایی اضافه نخواهد شد، خاطرنشان کرد: وقتی ایران فشار حداکثری را تحمل می‌کند و ترامپ شکست می‌خورد ولی نمی‌تواند ایران را به تسلیم وا دارد، بعید می‌دانم دیگر آل‌سعود بخواهد به امید فشار حداکثری علیه ایران با آمریکا تعامل کند.

کد مطلب: 116229
 
Share/Save/Bookmark