میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۳۳
 
 
درس آموختن از اروپا

این روزها تنش‌های تجاری میان آمریکا و اروپا در حالی بالا گرفته است که «برونو لومر» وزیر دارایی فرانسه در حاشیه نشست اعضای «جی ۲۰» به خبرنگاران گفت: اتحادیه اروپا با آمریکا تا زمانی که تعرفه گمرکی فلزات را لغو نکند، درخصوص توافق تجارت آزاد مذاکره نخواهد کرد. وقتی اسلحه روی سر ما باشد، مذاکره نمی‌کنیم. لومر تعرفه‌های تجاری دولت آمریکا را پیروی از «قانون جنگل» خواند و گفت: از این کشور می‌خواهیم که وضعیت را عاقلانه ببیند، به جهانی‌سازی و همچنین هم‌پیمانان خود احترام بگذارد.
این نوع عبارات بیانگر چند نکته قابل توجه است. این نوع رفتار نشان می‌دهد که مقاومت در برابر زورگویی اصل اول رسیدن به اهداف است و نه سازش و مذاکره چنانکه حتی اروپای متحد این کشور نیز شرط مذاکره را پایان یافتن فشارها عنوان کرده است. نکته دیگر آنکه مقابله با آمریکا یک اصل جهانی است و تنها معطوف به ایران نیست لذا به صراحت می‌توان گفت آنچه ملت و نظام اسلامی از ۴۰ سال پیش آغاز و بر آن تاکید داشته اکنون حتی دوستان آمریکا نیز به این مهم رسیده و در این مسیر قرار گرفته‌اند.
در کنار این مباحث یک نکته قابل توجه دیگر مشاهده می‌شود و آن یک بام و دو هوای اروپا امری قابل توجه است. آنها از یک‌سو از سیاست تحریم و اعمال فشار برای تسلیم‌سازی ایران در برابر زیاده‌خواهی‌هایشان استفاده می‌کنند و از سوی دیگر فشارهای آمریکا بر خود را قانون جنگل می‌نامند. اروپا همواره با آمریکا در اعمال تحریم علیه کشورهای دیگر همراهی کرده که زمینه‌ساز توهم کارایی تحریم از سوی آمریکا شده است لذا اروپا اکنون تاوان عملکردهای نادرست خود را می‌دهد و راهکار خروج از این وضعیت نیز رفح تحریم‌های اروپا علیه سایر کشورها است که عملا شکست سیاست تحریم آمریکا علیه اروپا را نیز درپی دارد.
این روزها خبرهایی از سفر مقامات آمریکا از جمله پومپئو وزیر خارجه و نیز افرادی از وزارت خزانه داری آمریکا به ترکیه و کره جنوبی و... علیه ایران منتشر شده است. مسئله تعرفه‌های آمریکا علیه اروپا هشداری به این کشورها در باب پیامدهای منفی همراهی با آمریکا است. اروپا با گرفتار شدن در روابط با آمریکا به این بحران‌ها مبتلا شده است. رویکرد به کشورهای مستقل مانند ایران می‌تواند از راهبردهای مقابله با این وابستگی باشد. تامین نفت و انرژی کشورها از کشورهای عربی به جای ایران، یک توهم عنوان شود چراکه این کشورها هرگز استقلالی در برابر آمریکا نداشته و هر زمان بخواهد قطع منابع کشورهای مصرف‌کننده را برای باج‌گیری اجرا می‌کند.
در مجموع می‌توان گفت که گفتمان کشورهای اروپایی نشان می‌دهد که راهکار رسیدن به اهداف تسلیم نشدن در برابر زورگویان است هر چند که خود اروپایی‌ها نیز خود این خصلت زورگویی را دارند که نمود آن را در رفتارهای غیرسازنده آنها در قبال جمهوری اسلامی ایران می‌توان مشاهده کرد.

نویسنده: علی تتماج

کد مطلب: 105302
 
Share/Save/Bookmark