میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۳۰ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۰۸
 
 
ترفند سعودی برای کم رنگ‌سازی بحران آرامکو

سعودی برای پنهان سازی وضعیت بحرانی پالایشگاه‌های نفتی‌اش تقلا می‌کند چنانکه افشاگر مسائل خاندان آل‌سعود از دستور «محمد بن سلمان» برای افزایش صادرات بنزین و کاهش مصرف داخلی آن برای جبران اختلالات تولید در تاسیسات آرامکو خبر داد.
«مجتهد» در حساب توئیتری که پشت پرده مسائل خاندان آل سعود را افشا می‌کند در پیامی جدید نوشت دستورالعمل‌هایی از محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی صادر شده است که به موجب آن صادرات بنزین بر مصرف داخلی آن اولویت پیدا کند و در روز‌های آینده میزان بیشتری از بنزین صادر شود. وی می‌گوید این دستورالعمل‌ها ثابت می‌کند که وی دروغ گفته است که می‌تواند خسارات وارد شده به تاسیسات آرامکو و کاهش ۵۰ درصدی تولیدات نفتی را جبران کند. مجتهد با بیان اینکه در برخی از شهر‌های عربستان کمبود بنزین مشاهده شده، پیش‌بینی کرده است که با اجرای این دستورالعمل‌ها در روز‌های آینده بنزین در ایستگاه‌های پمپ بنزین در سراسر عربستان به شدت کاهش می‌یابد.
خبر دیگر آنکه در اقدامی تبلیغاتی و البته برای سرکیسه کردن سعودی، رئیس‌جمهور آمریکا با اعزام نیروی بیشتر به منطقه با هدف آنچه محافظت از عربستان سعودی خوانده شده موافقت کرد. «مارک اسپر»، وزیر دفاع آمریکا و «جوزف دانفورد»، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا در یک کنفرانس خبری گفتند دولت آمریکا با اعزام نیروی بیشتر به منطقه جهت محافظت از عربستان سعودی موافقت کرده‌ است. مقام‌های وزارت دفاع آمریکا در این کنفرانس خبری گفتند که شمار این نیروها زیاد نیست و مأموریت آنها دفاعی است. در این میان همزمان با افزایش تنش در منطقه به دنبال حمله ارتش یمن به تأسیسات نفتی آرامکو، مشاور سابق ولی‌عهد ابوظبی تأکید کرد که امارات هرگز وارد نبردی که ارتباطی به آن ندارد، نخواهد شد. خبر دیگر آنکه روزنامه واشنگتن پست در گزارش خود از احتمال حضور کوشنر مشاور ارشد رئیس‌جمهور آمریکا در کنفرانس اقتصادی سالانه ریاض به میزبانی ولیعهد عربستان خبر داد.
لازم به ذکر است ارتش و کمیته های مردمی یمن شماری از عناصر مزدور سعودی را در استان «الجوف» به هلاکت رساندند. در این میان رئیس شورای عالی سیاسی یمن توقف حملات پهپادی و موشکی و تمامی انواع هدف‌گیری‌ها علیه عربستان را اعلام کرد و خواستار مقابله به مثل عربستان در این باره شد. مهدی المشاط، رئیس شورای عالی سیاسی یمن وابسته به انصارالله تاکید کرد: منتظر پاسخ مثبت و متقابل و بهترین واکنش و اعلام متقابل در خصوص توقف هرگونه هدف‌گیری و حملات هوایی به خاک یمن هستیم و در عین حال حق پاسخگویی را در صورت عدم پاسخ به این طرح برای خود محفوظ می‌دانیم.

کد مطلب: 110883
 
Share/Save/Bookmark