میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۲:۲۵
 
 
پیشنهاد ترامپ برای مذاکره با ایران از موضع ضعف بود

یک مقام دفاعی سابق دولت آمریکا پیشنهاد رئیس‌جمهور این کشور برای مذاکره با ایران را اظهار نظری از موضع ضعف ارزیابی کرد.
جد بابین طی یادداشتی در روزنامه واشنگتن تایمز نوشت: دولت چین از تاثیرات کوتاه مدت اقتصادی تعرفه‌های ترامپ نگرانی ندارد. اتحادیه اروپا از هیچ چیزی نگران نیست. کشورهای عضو این اتحادیه به خاطر یک مشت دلار در کنار تروریستی‌ترین رژیم جهان و علیه کشوری قرار گرفته‌اند که از سال ١٩٤٥ محافظ آنها بوده است. وی افزود: اتحادیه اروپا ناامیدانه تلاش می‌کند تا روابط خود را با ایران با وجود حقایق و رویدادهای ماه ژوئیه و اوت حفظ کند.
بابین نوشت: رئیس‌جمهور روحانی - که بسیاری او را میانه‌رو تصور می‌کنند - در اوایل ماه ژوئیه تهدید کرد اگر امریکا به اعمال دوباره تحریم‌های اقتصادی اقدام کند، ایران تنگه هرمز را خواهد بست. ترامپ پس از مبادله تهدیدات با زمامداران ایران، پیشنهاد دیدار بی‌قید و شرط با هر فرد ایرانی در هر زمان دلخواه آنان را مطرح کرد - پیشنهادی که اوباما نیز درخلال رقابت‌های انتخاباتی سال ۲۰۰۸ داده بود. هر دو پیشنهاد اوباما و ترامپ برای مذاکرات بدون پیش‌شرط، اظهاراتی از موضع ضعف بودند. پس از پیشنهاد ترامپ برای مذاکره، ایران به سرعت آن را رد کرد و در نخستین هفته از ماه اوت به رزمایش دریایی در تنگه هرمز پرداخت.
این یادداشت افزود: سه‌شنبه گذشته، اتحادیه اروپا مقررات مسدودکننده را با هدف مصونیت از تحریم‌های امریکا صادر کرد. این اتحادیه در سال ١٩٩٦ نیز با صدور چنین مقرراتی، شرکت‌های اروپایی را از همراهی با تحریم‌های امریکا علیه کوبا منع کرد و از پذیرش احکام دادگاه در رابطه با اعمال چنین تحریم‌هایی سرباز زد. رئیس‌جمهور کلینتون در واکنش به این اقدام، عقب نشست و اتحادیه اروپا را از تحریم‌ها معاف کرد.
بابین ادامه داد: شرکت‌های امریکایی اغلب به علت توجه بیش از اندازه به سود جویی و نادیده گرفتن آینده، مورد انتقاد قرار دارند، ولی کشورهای عضو اتحادیه اروپا بسیار کوته نگر تر از آنها هستند و اولویت اصلی را به کسب پول به بهای فدا کردن امنیت ملی خود و ما داده‌اند. مقررات مسدودکننده تحریم‌های آمریکا که اروپایی‌ها به کار گرفته‌اند تصمیم شرم‌آوری است که نشان‌دهنده مسئولیت ناشناسی آنها در کمک به ما در دفاع از آنهاست. چین متحد ایران و هر دو بزرگترین خصم و رقبای تجاری ما هستند. چین از فشار ما مصون است بنابراین، ترامپ باید راه دیگری برای توقف حمایت آنها از ایران بیابد.

کد مطلب: 105654
 
Share/Save/Bookmark