میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۳ تير ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۳۵
 
 
ترس از سوال !
سوال از رئیس جمهور با امضاء تعداد کثیری از نمایندگان در دستور کار مجلس است. شاید کمتر کسی بداند که اولین بار سوال از رئیس جمهور در سال ۹۰ از مح

سوال از رئیس جمهور با امضاء تعداد کثیری از نمایندگان در دستور کار مجلس است. شاید کمتر کسی بداند که اولین بار سوال از رئیس جمهور در سال ۹۰ از محمود احمدی نژاد در مجلس مطرح شد و پیش از آن سابقه نداشته‌ است و پس از آن هم به سختی مطرح و انجام شده و با حاشیه‌هایی همراه بوده است و او حاضر نشد برای پاسخ به سوال دوم نمایندگان مجلس در سال ۹۱ در مجلس حاضر شود و عملاً سوال منتفی شد.
نکته مهم آن است که این حق مجلس در طرح سوال و وظیفه رئیس جمهور در پاسخگویی چرا باید این همه پر هزینه و جنجالی باشد؟
دلیل آن را باید در ذهنیت روسای محترم جمهور دانست که فکر می‌کنند پاسخگویی آنان به مجلس کسر شأن و نقطه ضعف آنان است و به همین دلیل هرگاه توانستند با لابی و چه بسا وعده به نمایندگان و حل مشکلات حوزه انتخابیه آنان و… تلاش کرده‌اند تا لیست امضاء شده را از نصاب لازم انداخته و سوال را منتفی کنند. کاری که در مجلس قبل انجام گرفت و برخی نمایندگان وقت، صریحاً از ورود دولت و تلاش برای پس گرفتن امضاها سخن گفتند که سوابق آن موجود است.
اما امروز شرایط کشور به گونه‌ای است که مردم نگرانی‌های جدی دارند. قاعدتاً مجلس مایل است پاسخ رئیس جمهور به سوالاتی را بشنود که از تریبون مجلس به اطلاع مردم خواهد رسید.
جالب آن که در این موضوع تفاوت چندانی بین روسای جمهور نهم و دهم، یازدهم و دوازدهم نیست و هیچ یک با رویی گشاده از سوال نمایندگان استقبال نکرده و نمی کنند.
آقای ربیعی سخنگوی دولت نیز در یادداشت روز شنبه ۹۹/۴/۲۱ خود در روزنامه ایران نوشت« سوال از رئیس جمهور به یکباره در ابتدای کار مجلس بر پیچیدگی شرایط خواهد افزود و به حل مسائل کمکی نخواهد کرد.» بدیهی است با چنین قضاوت پیشینی باید منتظر هزینه‌های این «حضور اجباری » در مجلس هم باشیم. در حالی که می‌توانستیم به جای نفی و تعیین تکلیف برای مجلس و احیاناً ترش رویی در پاسخگویی، به استقبال پرسشگری و پاسخگویی برویم و از مواجهه رئیس جمهور با نمایندگان نهراسیم. بدیهی است اگر در این مرحله درست و معقول رفتار شود هرگز کار به استیضاح رئیس جمهور نمی‌کشد.هر چند معتقدم حتی طرح مساله استیضاح نیز به تنهایی فرصتی برای فرار رئیس جمهور از پاسخگویی و مسئولیت پذیری فراهم میکند. آقای رئیس جمهور کمتر از یک سال به پایان دوره خود دارد و باید تلاش کند حداقل به مواردی از وعده‌های بیشمار انتخاباتی خود عمل کند و مجلس نیز باید در این مسیر کمک و پشتیبان آقای روحانی باشد.

نویسنده: بیژن مقدم

کد مطلب: 114474
 
Share/Save/Bookmark