میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۳۵
 
 
درسی برای همگان

رژیم صهیونیستی اول هفته تهاجمی گسترده را علیه غزه آغاز کرد. صهیونیست‌ها در تبلیغات گسترده بر این ادعاد بوده اند که می توانند غزه را با خاک یکسان سازند اما در نهایت آنچه روی داد تن دادن این رژیم به آتش بس اجباری بود چرا که شلیک صدها موشک از غزه به اراضی اشغالی، کابوسی وحشتناک را به صهیونیست‌ها تحمیل کرد. طرح صهیونیست ها از این جنگ افروزی در حالی با ناکامی همراه بود که پیروزی مقاومت درس‌های بسیاری برای فلسطینی‌ها، منطقه و جهانیان به همراه داشت.
نخست آنکه موشک‌های مقاومت که از باریکه غزه شلیک می‌شوند و حامل کلاهک‌های منفجره هستند، و خودروهای زرهی اسرائیل و سرنشینان نظامی آنها را منهدم می‌کنند، از سوی پاسخی به طرح «معامله قرن» است که درصدد ایجاد اسرائیل بزرگ از فرات تا نیل است، و از سوی دیگر به عرب‌های سازشکار، که نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستیرا رهبر و حامی خودشان قرار داده‌اند را هدف می گیرد و به آنان شکست طرح سازش و تحمیل آن به فلسطین را نشان می دهد. رهبران مقاومت در نوار غزه مانند اکثریت قریب به اتفاق فلسطینیان ساکن، اعتقاد راسخ دارند که رژیم صهیونیستی فقط زبان زور را می‌فهمد و آنها استاد یاد دادن این زبان و واژگان و مفهوم آنها هستند و اولین کلمه در قاموس آنها جهاد، رستگاری، شهادت و کرامت است و فهرست عزت و غرورشان طولانی است. آنها حاضر به تسلیم شدن نیستند و پاسخ کلوخ را با سنگ و مشت آهنین خواهند داد.
دوم آنکه این جنگ نشان داد که قدرت بازدارندگی رژیم صهیونیستی در حال تحلیل رفتن است و این، مقاومت است که برنامه‌ها و شروط خود را تحمیل و قواعد درگیری را مشخص می‌کند. در این میان صدها هزار صهیبونیست به‌منظور حفظ جان‌شان، از محل اقامت‌شان در جنوب فلسطین به شمال فرار کرده‌اند و حالتی از وحشت آنها را فرا گرفته است و انتظار می‌رود که این وضعیت، در سایه رسیدن موشک‌ها به تل‌آویو و فراتر از آن، تشدید شود. نه تنها افراد عادی که حتی وزرا نیز به پناهگاه رفتند و این خود نشانه ای دیگر بر پیروزی مقاومت است.
سوم انکه کشورهای حوزه خلیج‌فارس و دیگر کشورهای عربی، که با رژیم اشغالگر سازش کرده‌اند و سازش می‌کنند، در چالشی بزرگ در مواجهه با شهروندان‌شان مواجه خواهند شد و این معضل زمانی تشدید خواهد شد که ضعف اسرائیل در رویارویی با مقاومت گروه‌های مقاومت و استقامت‌شان برملا گردد، همان‌گونه که ضعف آمریکا در مواجهه با ایران، در سایه استمرار روانه شدن نفت این کشور و نیز شکست ممنوعیت «به صفر رساندن صادرات نفت» که ترامپ آن را تحمیل کرده، آشکار گشته است ملت‌های منطقه دیدند که چطور غزه در محاصره توانست این رژیم را به عقب راند و لذا ادعای سازش برای جلوگیری از تجاوزات صهیونیستی ادعایی واهی است چرا که تنها راه زمین گیر ساختن این رژیم مقاومت و ایستادگی است که در نهایت نیز تحقق بخش آرمان ملل فلسطین یعنی تشکیل کشور مستقل فلسطینی به پایتختی قدس شریف خواهد بود.

نویسنده: فرامرز اصغری

کد مطلب: 108778
 
Share/Save/Bookmark