میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۵۳
 
 
«گپ‌»ها به «گفت‌وگو»ها رسیده است؟!
اخیرا رئیس‌جمهور فرانسه پس از دیدار با همتای روسی خود در شهر سن پترزبورگ بیان کرده گفت‌وگو پیرامون برنامه موشک‌های بالستیک و برخی موضوعات.

اخیرا رئیس‌جمهور فرانسه پس از دیدار با همتای روسی خود در شهر سن پترزبورگ بیان کرده گفت‌وگو پیرامون برنامه موشک‌های بالستیک و برخی موضوعات منطقه‌ای ایران با رئیس‌جمهور روحانی را آغاز کرده‌ایم و معتقدیم اگر همه ما به تعهداتی که در سال ۲۰۱۵ پذیرفتیم، پایبند باشیم، این گفت‌وگو‌ها کاملا امکان‌پذیر است.
اظهارنظر امائول ماکرون این گمانه‌زنی را ایجاد می‌کند که آیا به‌دور از چشم مردم و مسئولان ارشد نظام، قرار و مدارهایی میان طرف ایرانی و اروپایی گذاشته شده و به زودی تهران (علی‌رغم تاکیدات رهبری) بر سر میز مذاکره جدید با اروپا خواهد نشست؟
حرف‌های این مقام فرانسوی و تاکید وی برآغاز گفت‌وگو با رئیس‌جمهور کشورمان در قالب موضوعات ذکر شده در حالی است که چند روز پیش نیز «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرده بود، از رئیس‌جمهور ایران تضمین گرفته است که تهران علیرغم تصمیم رئیس‌جمهور آمریکا برای خروج از برجام، همچنان در توافق می‌ماند.
آغاز گفت‌وگو بر سر موشک‌های بالستیک و مسائل منطقه‌ای و از طرفی گرفتن تضمین از رئیس‌جمهور کشورمان کمی قابل تامل است، یعنی مذاکراتی پشت پرده با طرف غربی به راه افتاده است؟
این اظهارات و شاید بهتر است بگوییم ادعاها در حالی مطرح شده که هیچ یک از مسئولان عالی‌رتبه بالاخص شخص آقای روحانی تاکنون اظهار نظر یا موضع گیری در این خصوص نکرده‌اند. آیا این مسئله شائبه مذاکرات پنهانی با طرف غربی را دو چندان نمی‌کند؟
تلاش ظاهری غرب برای حفظ برجام و تاکیدات مدام آنها برماندنشان در توافق هسته‌ای از یک‌سو و از طرف دیگر تاکید بر واژه‌هایی همچون گرفتن تضمین، آغاز گفت‌وگو در مسائل منطقه‌ای و موشک‌های بالستیک کمی متناقض است، تناقض‌گویی‌هایی که پیشتر نیز از طرف غربی حتی در همان دو سال ‌و نیم مذاکرات هسته‌ای نیز شاهد بودیم. گویی می‌خواهند با حفظ برجام باب گفت‌وگو بر سر موضوعات مورد نظرشان را نیز فراهم کنند.
بهتر نیست برای رفع این شائبه و گمانه‌زنی‌ها در قبال هرگونه احتمال گفت‌وگوی پنهانی با طرف غربی، مقامات کشورمان به‌ویژه شخص آقای روحانی هرچه زودتر واکنش نشان دهند؟
چراکه در صورت صحت ادعاهای مطرح شده از سوی مقامات غربی بویژه رئیس‌جمهور فرانسه این سوال مطرح است روی کدام تعهد و تضمین ۳کشور اروپایی، دوباره قراراست پای میز مذاکره برویم؟
تکلیف توان دفاعی-نظامی کشور کاملا مشخص است و تحت هیچ شرایطی مذاکره‌ای از سوی ملت ایران صورت نخواهد گرفت و رهبری نیز پیشتر خط قرمز آن را مشخص و تاکید فرموده بودند مذاکره‌ای پیرامون بحث موشک‌های بالستیک با هیچ کشوری نداریم.
برای مذاکره بر سر موضوعات منطقه‌ای نیز با چه اهداف مشترکی قرار است با این ۳کشور اروپایی گفت‌وگو کنیم؟ چراکه دیدگاه ایران در موضوعات منطقه‌ای بر مبنای حفظ استقلال و تمامیت ارضی کشورهاست و این دقیقا نقطه مقابل دیدگاه اروپا درخصوص منطقه است.
حالا از مسئولان کشورمان به‌ویژه رئیس دولت محترم انتظار داریم درخصوص ادعای اخیر رئیس‌جمهور فرانسه مبنی بر آغاز گفت‌وگوی موشکی و منطقه‌ای با آقای روحانی شفاف‌سازی کنند و بگویند قرار است همچنان از سوراخ غربی‌ها باز هم گزیده شویم؟ 

نویسنده: هدی دهقان بذرافشان

کد مطلب: 104510
 
Share/Save/Bookmark