میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۰۷
 
 
نگاهی به نشست نسبتا پُر تنش وین

هیأت ایرانی روز جمعه ۱۵ آذر ماه در نشست کمیسیون مشترک برجام در وین، به صراحت به طرف‌های مقابل اعلام کرد که تا زمانی راه‌حل‌هایی برای برخورداری ایران از منافع برجام پیدا نشده و تحریم‌ها لغو نشود، روند کاهش تعهدات ادامه می‌یابد.
شهر وین جمعه (۱۵ آذر ماه) بار دیگر میزبان نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونان و مدیران سیاسی وزارت خارجه‌های ایران و گروه ۱+۴ (آلمان،‌ فرانسه، روسیه، چین و انگلیس) بود.
این چهاردهمین باری است که این نشست در وین در سطح معاونان برگزار می‌شود. پیش از این ۱۲ دور نشست عادی کمیسیون و یک دور هم نشست فوق العاده برگزار شده است. یازدهمین نشست این کمیسیون ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ در وین و دوازدهمین نشست نیز هفتم تیر ماه و نشست فوق العاده نیز ششم مرداد ماه سال جاری در وین برگزار شده بود.
سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر خارجه ایران و «هلگا اشمید» معاون مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ریاست این نشست را همچون قبل بر عهده داشتند و بر خلاف دوره‌های قبل که این نشست در هتل پله کوبورگ شهر وین برگزار می‌شد، به خاطر اعطای مجوز به گروهی از هواداران گروهک‌های تجزیه طلب و ضدانقلاب به منظور تجمع در برابر این هتل و ایجاد اخلال و مزاحمت در روند برگزاری نشست، هیأت ایرانی تهدید به ترک محل مذاکرات و عدم شرکت در نشست کمیسیون مشترک کرد که نهایتا با پادرمیانی اتحادیه اروپایی به عنوان هماهنگ کننده کمیسیون مشترک، محل برگزاری این نشست تغییر و نشست مذکور در محل نمایندگی اتحادیه اروپا در وین برگزار و حدود سه ساعت به طول انجامید.
این دور از نشست در حالی برگزار شد که یک ماه از ورود ایران به گام چهارم کاهش تعهدات برجامی در پی مصوبه ۱۸ اردیبهشت ماه سال جاری شورای عالی امنیت ملی می‌گذرد. سازمان انرژی اتمی ایران در راستای اجرای مصوبه شورای عالی امنیت ملی و در پی دستور حسن روحانی رئیس جمهوری، ۱۵ آبان ماه و در گام چهارم کاهش تعهدات برجامی، گازدهی به سانتریفیوژها در مجتمع غنی سازی شهید مسعود علیمحمدی (فردو) را آغاز کرد.
پس از آن بود که برخی مقامات اروپایی از جمله ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه تهدید به استفاده از مکانیسم ماشه کردند.

کد مطلب: 111918
 
Share/Save/Bookmark