میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۴۹
 
 
اظهارات تأمل برانگیز رئیس جمهور ترکیه
درخواست غیرمنطقی اردوغان
درخواست غیرمنطقی اردوغان
 

رئیس جمهور ترکیه در اظهاراتی عجیب سعی کرد به اصطلاح خود راه و رسم کشورداری را به همتای ایرانی یاد بدهد. ایران و ترکیه همسایگانی هستند که روابط گسترده سیاسی و اقتصادی با یکدیگر دارند و مشترکات فرهنگی میان آنها نیز سبب تحکیم روابط تهران- آنکارا شده است.
در این میان گاه اتفاق می افتد که سیاست های دو کشور در یک موضوع خاص با یکدیگر تفاوت دارد. برای مثال ترکیه در آغاز بحران سوریه جانب شورشیان این کشور را گرفت و حتی در دوره ای تبدیل به پایانه ای برای انتقال تسلیحات و تروریست های دیگر کشورها به سوریه شد.
علاوه بر آن این یک امر طبیعی است که یک مقام رسمی و یا رسانه های دو کشور از سیاست طرف دیگر در موضوعی خاص انتقاد کرده و به آن خرده بگیرند که این امر یکی از نشانه های دموکراسی و آزادی بیان است. یکی از مواردی که اخیرا در مورد آن برخی مقامات و رسانه های ایرانی از ترکیه انتقاد کرده اند مربوط به عملیات چشمه صلح و حمله ارتش ترکیه به شمال سوریه است.
اینکه آیا این حمله از لحاظ حقوق بین الملل و سایر قوانین بین المللی مشروع است یا خیر، موضوع این بحث نیست بلکه هدف خاطرنشان کردن چند نکته به رئیس جمهور ترکیه است.
اردوغان در واکنش به انتقادهایی که در ایران از عملیات چشمه صلح انجام گرفته با حالتی طلب کارانه گفته است: برخی اظهارنظرها از جانب ایران در خصوص عملیات سوریه مرا ناراحت کرد. متاسفانه در روزهای اخیر صداهایی از ایران می‌شنویم که متفاوت است. البته این صداها خارج از دولت است و ما این موضوع را با جدیت دنبال می‌کنیم. لازم بود آقای روحانی این گونه اظهارات را ساکت کند. رئیس جمهور ترکیه ادامه داد: ایران ۲۰ سال درگیر پرونده هسته ای بوده و در این دوران همه می دانند که موضع اردوغان چه بوده است. در واکنش به این اظهارات اردوغان باید گفت رسانه ها در ایران از آزادی عمل برخوردار هستند و اینگونه نیست که رسانه ها و شخصیت ها تماما گوش به فرمان دولت و رئیس جمهور باشند و هر آنچه را که خواست دولت باشد را بازگو کنند.

کد مطلب: 111324
 
Share/Save/Bookmark