میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۹ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۶:۲۶
 
 
روزی برای آزادی‌خواهی
ماه مبارک رمضان به روزهای پایانی خود نزدیک می‌شود درحالی که امسال نیز مانند سالهای گذشته...

ماه مبارک رمضان به روزهای پایانی خود نزدیک می‌شود درحالی که امسال نیز مانند سالهای گذشته، آخرین جمعه این ماه میعادگاه آزادی‌خواهان و آزاداندیشان جهان است. جمعه‌ای که به نام روز قدس شناخته می‌شود. 
فردا این روز بزرگ در حالی از سوی جهان اسلام، آزادی‌خواهان و آزاداندیشان جهان گرامی داشته می‌شود که چند نکته اساسی در قبال آن جای تامل دارد. نخست آنکه امسال چهلمین سال فرمان تاریخی حضرت امام(ره) مبنی بر اعلام آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به عنوان روز قدس است. 
چهل سال از آن تاریخ می‌گذرد در حالی که در تمام این سالها یک اصل آشکار شده و آن اینکه نه تنها این حرکت آزادی خواهانه به حاشیه نرفته و کم رنگ نشده بلکه هر ساله به میزان حامیان جهانی آن افزوده شده است. 
در سال ۱۳۵۸ وقتی امام این فرمان تاریخی را صادر کردند صرفا در ایران و چند کشور محدود روز قدس برگزار می‌شد، اما اکنون پس از چهل سال جهان شاهد است که روز قدس در سراسر جهان حتی در اروپا و آمریکا و آمریکای لاتین برگزار می‌شود. به صراحت می‌توان گفت که کمتر حرکت مردمی و یا موضوعی انسانی و بشری را بتوان در جهان مثال زد که پس از گذشت سال‌ها به حاشیه نرفته باشد حال آنکه روز قدس به یکی از روزهای مهم در تقویم ملتهای جهان مبدل شده است. 
هر چند که روزهایی مانند روز کارگر و برخی روزهایی که از سوی نهادهای بین‌المللی معرفی شده اند در وسعت جهانی برگزار می‌شوند اما صرفا در حد راهپیمایی‌های سمبلیک و ظاهری است و کارکردی ندارند حال آنکه راهپیمایی روز قدس صرفا از سوی یک رهبر معنوی به نام امام خمینی(ره) اعلام گردید و در هیچ نهاد جهانی نیز ثبت نشده اما ملت‌های آزادی‌خواه از مسلمان و غیرمسلمان این روز را گرامی می‌دارند و با راهپیمایی‌های تاثیرگذار در معادلات جهانی این فرمان تاریخی را ارج می‌نهند. 
امروز حمایت از فلسطین یک مساله فردی و یک بعدی از سوی ملت ایران و جمهوری اسلامی نیست بلکه در سراسر جهان آزادی خواهان، آزاداندیشان از تمام ادیان الهی به این مهم می‌پردازند و این دستاوردی بزرگ برای انقلاب اسلامی و ملت ایران است. موضوعی که واهی بودن ادعای غرب مبنی بر انزوای ایران را آشکار می‌سازد. چهل سال برگزاری روز قدس آن هم پرشورتر از سالهای قبل صرفا برآمده از حقانیت مواضع ایران و اعتماد ملتهای جهان به نظام اسلامی است هر چند که دشمن با ترویج شعار «نه غزه، نه لبنان....» به دنبال گرفتن این مولفه قدرت و جایگاه جهانی از جمهوری اسلامی بوده اما تمام شواهد از ناکامی این پروژه حکایت دارد.
دوم آنکه شرایط منطقه دورانی حساس را سپری می‌کند. از یک‌سو آمریکا در حال اجرای طرح معادله قرن یا همان نابودی کل فلسطین و با برگزاری اجلاس بحرین است و از سوی دیگر برخی سران عرب که بقای خود را در خیانت به جهان اسلام و فلسطین می‌بیند با برگزاری اجلاس‌هایی همچون اجلاس‌هایی که از امروز آغاز می‌شود به دنبال اجرای ابعاد جدید بحران‌سازی‌های آمریکا در منطقه هستند اما نکته مهم آنکه در هفته‌های اخیر تحرکات علیه جمهوری اسلامی به شدت افزایش یافته است. 
در حالی آمریکا از اعمال تحریم‌های نفتی می‌گوید و اروپا نیز حاضر به اجرای تعهدات برجامی‌اش نیست، جنگ روانی آمریکا برای القای سایه جنگ شدت گرفته که اعزام ناو آبراهان لینکلن به خلیج فارس، ادعای اعزام نظامیان آمریکا و انگلیس به منطقه، ادعای ترامپ، بولتون و... مبنی بر آمادگی برای گزینه نظامی و دهها مورد دیگر را در قالب این جنگ روانی می‌توان مشاهده کرد. این تحرکات در حالی صورت گرفته که گرفتار نشدن ایران در بازی مذاکره از ترس جنگ، این سناریوها راناکام ساخت. هر چند که برای حفظ آبرو بولتون دیروز در سفر به امارات ادعاهای واهی ضدایرانی را تکرار کرد، اما در عمل سناریوی آمریکایی ناکام مانده است. با توجه به این شرایط اولا حضور پرشور ملت ایران در راهپیمایی روز قدس نشانگر اراده ملت ایران در پیگیری آرمان‌ها و ارزش‌هایی است که توهمات آمریکا مبنی بر استفاده از حربه سایر جنگ و تحریم برای باج‌خواهی را از میان می‌برد و از سوی دیگر به اروپا نشان می‌دهد که حاضر به تسلیم شدن نمی‌باشد و غرب گزینه‌ای جز عقب‌نشینی ندارد. ثانیا روز جهانی قدس می‌تواند پاسخی قاطع به طراحان معامله قرن و برگزارکنندگان نشست‌های منامه و مکه باشد که برای منافع خود در حال فروش آزادی و آزادی‌خواهان و حقوق مردمانی هستند که تمام خواسته آنها زندگی در سرزمین مادریشان یعنی فلسطین است.
بر این اساس می‌توان گفت که راهپمایی روز قدس امسال در حالی جشن چهل ساله شدن این حرکت بزرگ ملت ایران در سراسر جهان است بار دیگر نام ملت ایران و نظام اسلامی را به عنوان پیشگام آزادی‌خواهی و آزاداندیشی و برقرارکننده صلح و ثبات در منطقه پرآوازه سازد. 

نویسنده: قاسم غفوری

کد مطلب: 109156
 
Share/Save/Bookmark