میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۱۶
 
 
انقلاب ماندگار یمن
یمن طی سالهای اخیر به عنوان سرزمینی شناخته می‌شود که به رغم محاصره شدید که می‌رود تا فاجعه‌ای انسانی با میلیون‌ها قربانی را رقم زند مواجه

یمن طی سالهای اخیر به عنوان سرزمینی شناخته می‌شود که به رغم محاصره شدید که می‌رود تا فاجعه‌ای انسانی با میلیون‌ها قربانی را رقم زند مواجه است، توانسته به سنبل مقاومت و ایستادگی در برابر متجاوزات مبدل گردد. ملتی که ۱۶ فوریه سال ۲۰۱۱ سرآغاز روزی مهم را ثبت کردند. روزی که قیامی سراسری را در مفهوم بیداری اسلامی آغاز کردند. این قیام در پایان به سه دهه حاکمیت علی عبدالله صالح در یمن پایان داد. چنانکه حرکت های مردمی در کشورهایی مانند مصر، تونس، لیبی با عدم ثبات داخلی و دخالت خارجی از مسیر صحیح خارج و یا دچار سکون شدند در یمن نیز همین وضعیت پیش آمد چنانکه منصور عبدربه هادی معاون صالح قدرت را در دست گرفت که نتیجه آن ادامه سلطه سعودی و آمریکا بر این کشور بود.
اما آنچه در یمن روی داد و آن را از سایر کشورها متفاوت ساخت احیای دوباره حرکت های مردمی بود که در سپتامبر ۲۰۱۴ آغاز شد. نکته بسیار مهم در این مرحله آن بود که مردم تحصن های سراسری را صنعا پایتخت آغاز کردند در حالی که جریان انصارالله را محور اصلی رهبری قیام قرار دادند. انصارالله که شاخه سیاسی و نظامی حوثی ها و شیعیان یمن است محوریت فعالیت آن در منطقه صعده بود اما به خواست مردم به سراسر یمن گسترده شد. ویژگی رفتاری انصارلله این است که از یک سو به مردم تکیه داشت و از سوی دیگر برای وحدت سراسری یمن تلاش کرد چنانکه انصارالله زمینه ساز امضای توافقنامه صلح و مشارکت در میان تمام گروه های یمنی شد که می توانست ثبات و ارامش را بر کشور حاکم سازد. اکنون ۶ سال از آن زمان می‌گذرد در حالی که از یک سو مردم در کنار نیروهای مقاومت و ارتش برای حفظ دستاوردهای انقلابشان جان فشانی می‌کنند و در نقطه مقابل آن ائتلافی آمریکایی- سعودی برای کشتار و نابودسازی یمن از هیچ اقدامی فروگذار نیست. سعودی در اوایل سال ۱۳۹۴ با ادعای مقابله با تروریسم و حمایت از دولت فراری به این رژیم ، حملات گسترده‌ای را به یمن آغاز کرد. از آغاز این تجاوز که به کمک آمریکا، انگلیس و فرانسه صورت گرفت تا به امروز دستاورد سعودی را در یک واژه می‌توان خلاصه کرد و آن کشتار مردم و نابودی زیر ساخت‌های یمن بوده است. در نقطه مقابل مردم یمن با وحدت و یکپارچگی در قالب نیروهای مردمی و ارتش در برابر تجاوزات سعودی ایستادگی کردند. مقاومتی که موجب شد تا ائتلاف سعودی- آمریکایی در حوزه نظامی ، سیاسی با شکست‌های سنگینی مواجه شود. این شکست‌ها اما به همین جا پایان نیافت و یمنی‌ها ابعاد جدیدی از شکست را به سعودی تحمیل نموده‌اند و آن شکست در عرصه دیپلماتیک است. در این میان سکوت مجامع جهانی و کشورهای مدعی حقوق بشر در برابر جنایات ائتلاف سعودی و نیز محاصره همه جانبه یمن موجب شده تا ۲۰ میلیون نفر با بحران غذایی مواجه باشند اما مقاومت مردم یمن ادامه یافته و حاضر به تسلیم شدن در برابر متجاوزان نیستند. 

نویسنده: قاسم غفوری

کد مطلب: 115456
 
Share/Save/Bookmark