میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان مقاله
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۱ ساعت ۲۰:۱۵
 
 
اعدام زندانیان عقب‌مانده ذهنی در آمريكا

اعدام عقب‌ماندگان ذهني به امري عادي براي سران آمريكا مبدل شده است چنانكه مقامات ایالت تگزاس در اقدامی یک زندانی سیاهپوست عقب‌مانده ذهنی را به وسیله تزریق سم اعدام کردند.
در پرونده حقوق بشر آمريكا اعدام عقب‌ماندگان ذهني كه تعدادشان نيز كم نمي‌باشد به كرات مشاهده مي‌شود گويي در اين كشور اين اعدام‌ها امري طبيعي است در حالي كه در جهان اين امر از موارد نقض حقوق بشر است. به عنوان نمونه مقامات ایالت تگزاس با استفاده از پروتکل تزریق یک ماده سمی، "یوکامون لانیل هارن" ۳۳ ساله را اعدام کردند.
بر اساس این گزارش، درست حدود ۲۵ دقیقه پس از آنکه مواد سمی توسط مقامات زندان تگزاس به این زندانی تزریق شد، جان خود را از دست داد.
مقامات تگزاس در حالی این زندانی را اعدام کردند که دیوان عالی آمریکا درست چند ساعت قبل از اعدام این زندانی، با درخواست‌ها برای توقف اعدام هارن مخالفت کرده بود.
بر اساس این گزارش، هارن به اتهام قتل مرتبط با سرقت اتومبیل در سال ۱۹۹۸ در دالاس محکوم به اعدام شد و با اعدام وی، تگزاس به جدیدترین ایالت آمریکایی مبدل می‌شود که با استفاده از داروی جدید تزریق یک نوع سم زندانیان را اعدام می‌کند.
ایالات "آریزونا"، "آیداهو"، "اوهایو" و "واشنگتن" از دیگر ایالاتی هستند که در تزریق سم از یک نوع سم برای تزریق استفاده می‌کنند در حالی‌که پیشتر در سه مرحله و با سه داروی سمی، زندانیان آمریکایی اعدام می‌شدند. وکلای هارن پیش‌تر خواستار عفو موکل خود به دلیل مشکلات ذهنی و رنج بردن از سندروم الکل جنینی شده بودند اما این مسئله هرگز توسط مشاور قانونی وی در دادگاه اولیه یا دادگاه استیناف وی مطرح نشد.
این زندانی عقب‌مانده در حالی اعدام شده است که در ژوئن ۲۰۰۲، دیوان عالی آمریکا دستور دارد که اعدام عقب‌ماندگان ذهنی نقض ممنوعیت "تنبیه ظالمانه و غیرعادی" اصلاحیه هشتم قانون اساسی آمریکا است.
اعدام هارن اولین مورد از پرونده اعدام بیماران عقب‌مانده ذهنی در آمریکا محسوب نمی‌شود، به طوری که چندی پیش در اخبار منتشر شد که علی‌رغم دادخواست‌های مطرح شده از طرف خانواده "وارن هیل" مرد ۵۲ ساله‌ای که از لحاظ ذهنی عقب‌مانده محسوب می‌شود، مقامات ایالت جورجیا هفته آینده، ۱۸ جولای، وی را اعدام خواهند کرد.
حدود دو سال پیش نیز "ترزا لوئیس"، زن عقب‌مانده ذهنی که به اتهام قتل همسر و پسرخوانده‌اش ۷ سال از عمرش را در زندان سپری کرده بود، در زندان شهر «جارات» ایالت ویرجینیا اعدام شد.
با وجود اعتراضات جهاني فعالان حقوق بشر و مخالفت مقامات ايراني، آمريكايي‌ها ترزا لوئيس اين زن عقب‌مانده آمريكايي را اعدام كردند. اتهام ترزا لوئيس زن ۴۱ ساله آمريكايي اجير كردن دو مرد براي قتل همسر و پسرخوانده بود. به گزارش واحد مركزي خبر، اين زن عقب‌مانده از طريق تزريق مواد مرگبار در ايالت ويرجينيا اعدام شد. اعدام وي در حالي صورت گرفت كه وكيلش گفته بود ترزا بعد از محاكمه دو بار تست هوش داده و در هر دو آزمون عقب‌مانده ذهني تشخيص داده شد.
جيمز روكپ وكيل لوئيس با انتشار بيانيه‌اي ضمن انتقاد شديد از سيستم قضايي آمريكا تاكيد كرد: اميدوارم مرگ ترزا باعث شود سيستم قضايي ويران آمريكا كه اجازه ارتكاب بزرگترين اشتباه يعني تحقق بي‌عدالتي را مي‌دهد، اصلاح شود. بسياري از حقوقدانان آمريكايي نيز اعدام يك زن عقب‌مانده ذهني را بي‌رحمانه و سنگدلانه خواندند.
"جميز روكپ" وكيل ترزا لوئيس زن آمريكايي محكوم به اعدام با ارسال بيانيه‌اي نوشت: ماشين مرگ در ويرجينيا به زندگي ترزا لوئيس خاتمه داد. مرگ او براي خانواده، دوستان و هزاران نفر از حاميان وي در سراسر دنيا واقعه‌اي تاسف‌بار بود.
قاضي دادگاه ترزا را با نارسايي ذهني، "مغز متفكر" قتل‌ها معرفي كرده بود. اين در حالي بود كه اين زن در چندين تست هوش در مرز "عقب‌مانده ‌ذهني" قرار گرفت. گفته مي‌شود كه ترزا در زمان قتل‌ها از نارسايي‌ و اختلالات رواني ديگري رنج مي‌برد كه حكم اعدامش را زير سؤال مي‌برد. اعدام اين زن با موجي از مخالفت‌هاي گسترده جهاني و فعالان حقوق بشر همراه بوده است.

کد مطلب: 75846
 
Share/Save/Bookmark