میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی ورزش گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۱ دی ۱۳۹۱ ساعت ۲۱:۱۴
 
 
نبرد برای قهرمانی
نبرد برای قهرمانی
 

رقابت‌های لیگ برتر کشتی آزاد ایران (جام ولایت) امروز با برگزاری مسابقات نیمه نهایی و فینال به پایان می‌رسد.
صبح امروز و از ساعت ۹ در سالن ۱۲ هزار نفری آزادی مرحله نیمه نهایی برگزار می‌شود که تیم‌های ثامن الحجج (ع) سبزوار با فولاد ماهان اصفهان و داماش صدرای بابل با پرسپولیس جویبار دیدار می‌کنند.

ثامن الحجج (ع) سبزوار - فولاد ماهان اصفهان
از ابتدای مسابقات مشخص بود که ثامنی ها با جذب چند کشتی‌گیر ملی‌پوش و مطرح، با سرمربیگری محسن کاوه و مربیگری پژمان درستکار از مدعیان اصلی امسال لیگ هستند و قصد دارند قهرمانی سال گذشته خود را تکرار کنند.
ثامن که سه ملی‌پوش المپیکی (حسن رحیمی، مهدی تقوی و صادق گودرزی) را جذب کرده بود تنها می توانست از دو نفر آنها استفاده کند که پس از کش و قوس‌های فراوان با جذب داوید خوتیاشویلی گرجستانی در وزن ۷۴ کیلوگرم ، صادق گودرزی (نایب قهرمانی المپیک لندن) را کنار گذاشت و برای سهمیه ملی‌پوشانش از حسن رحیمی (۵۵ کیلوگرم) و مهدی تقوی (۶۶ کیلوگرم) استفاده کرد. البته حضور گودرزی در ثامن به عنوان مشاور یک مزیت بزرگ برای این تیم داشت و آن مزیت این بود که گودرزی دیگر نمی توانست برای رقبای ثامن کشتی بگیرد.
ثامنی‌ها در مرحله گروهی پنجم مسابقه از شش رقابت خود را بردند و تنها در هفته‌ دوم از سایپای شمال شکست خوردند تا با ۱۰ امتیاز بر صدر جدول گروه اول تکیه بزنند و به نیمه نهایی راه یابند.
پیروزی در دو مسابقه رفت و برگشت مقابل پرسپولیس که غلامرضا محمدی عهده دار هدایت آن بود برای شاگردان محسن کاوه از نکات قابل توجه به حساب می‌آمد. در دیگر سو، تیم تازه وارد فولاد ماهان اصفهان با سرمایه‌گذاری زیاد و استفاده از امیر توکلیان به عنوان سرمربی قصد دارد ورزش اول کشور را در دیار نصف جهان احیا کند. ماهانی‌ها از شش مسابقه خود در مرحله گروهی چهار پیروزی کسب کردند و در دو مسابقه رفت و برگشت مقابل داماش شکست خورده اند تا با هشت امتیاز پس از تیم داماش به عنوان تیم دوم گروه دوم به نیمه نهایی راه یابند.
تیم توکلیان ملی‌پوش المپیکی ندارد، اما با جذب دو کشتی‌گیر خارجی (واسیل فدروشین و داوید مودزامانشویلی) سعی در جبران ضعف‌هایش داشته است.
گل کشتی های امروز در صورت حضور فردین معصومی در ترکیب ثامن الحجج (ع)، کشتی او با داوید مودزامانشویلی خواهد بود.
ترکیب احتمالی دو تیم ثامن الحجج (ع) سبزوار و فولاد ماهان اصفهان (اسامی كشتي‌گيران تیم ثامن در ابتدا آمده است):
۵۵ کیلوگرم: حسن رحیمی - محمد حسین سلطانی
۶۰ کیلوگرم: بهنام احسان پور – واسیل فدروشین
۶۶ کیلوگرم: مهدی تقوی – مهدی یگانه جعفری
۷۴ کیلوگرم: داوید خوتیاشویلی – رضا افضلی
۸۴ کیلوگرم: احسان امینی – میثم مصطفی جوکار
۹۶ کیلوگرم: عرفان امیری – حامد تاتاری
۱۲۰ کیلوگرم: فردین معصومی (پرویز هادی) – داوید مودزامانشویلی

داماش صدرای بابل – پرسپولیس جویبار
داماشی‌ها با مدیریت فنی منصور برزگر و استفاده از زوج تقی اکبر نژاد – علی اکبر دودانگه در کادر فنی تلاش کردند که از ابتدا خود را مدعی نشان دهند. آنها دو ملی‌پوش المپیکی (مسعود اسماعیل پور و احسان لشگری) را به خدمت گرفتند و با جذب عبدالسلام گادیسوف در وزن ۹۶ کیلوگرم یکی از بهترین خریدهای خارجی را انجام دادند و تیم قدرتمندی را جمع کردند.
داماش پنج مسابقه خود در گروه دو را برد و تنها در هفته‌ چهارم مقابل شهدای ساری شکست خورد تا با ۱۰ امتیاز صدرنشین گروه دوم و رقیب پرسپولیس جویبار در نیمه نهایی شود.
البته جنجال در مسابقه معوقه داماش با تیم شهدای ساری که با سر موقع نرسیدن ساروی‌ها منجر به پیروزی هفت بر صفر داماش شد، حاشیه‌هایی برای این تیم به وجود آورد، ولی منصور برزگر با اعلام این که "بعد از لیگ هر زمانی که مسئولان تیم شهدا بخواهند با آنها مسابقه می‌دهیم و می‌بریم،" اعتماد به نفس بالای تیمش را به رخ کشید.
در دیگر سو پرسپولیس جویبار با در اختیار گرفتن غلامرضا محمدی، سرمربی سابق تیم ملی و کمک مراد محمدی، سرمربی تیم ملی نوجوانان پا به رقابت‌ها گذاشت و قصد داشت شکست های تیم فوتبال این باشگاه را جبران کند.
پرسپولیسی‌ها ابتدا با به راه انداختن تبلیغاتی در جذب دنیس چارگوش و داوید خینچگاشویلی تیم‌های حریف را ترساندند. آنها در سنگین وزن هم کمیل قاسمی، دارنده مدال برنز المپیک لندن را در اختیار داشتند اما سرانجام با دو خارجی دیگر (اوپان سات و آلبرت ساریتوف) به توافق رسیدند.
شاگردان محمدی هر دو مسابقه رفت و برگشت گروه خود را به ثامن باختند، اما با پیروزی در چهار رقابت دیگر توانستند با هشت امتیاز به عنوان تیم دوم از گروه اول صعود کنند و حریف داماش شوند. اگر اوپان سات امروز در ۶۰ کیلوگرم کشتی بگیرد، دیدار او با مسعود اسماعیل پور، نبرد آلبرت ساریتوف با احسان لشگری در ۸۴ کیلوگرم و مبارزه کمیل قاسمی با محمدرضا آذرشکیب در ۱۲۰ کیلوگرم از دیدارهای جذاب داربی مازندران در نیمه نهایی خواهد بود.
ترکیب احتمالی دو تیم داماش صدرای بابل و پرسپولیس جویبار (اسامی كشتي‌گيران داماش در ابتدا آمده است):
۵۵ کیلوگرم: یاسر حیدر قلی نژاد - عارف محمدزاده
۶۰ کیلوگرم: مسعود اسماعیل پور – اوپان سات
۶۶ کیلوگرم: محمد یوسفی – مسعود کمروند
۷۴ کیلوگرم: ایمان محمدیان – حسن طهماسبی (مصطفی حسین خانی)
۸۴ کیلوگرم: احسان لشگری – آلبرت ساریتوف
۹۶ کیلوگرم: عبدالسلام گادیسوف – عباس طحان
۱۲۰ کیلوگرم: محمدرضا آذر شکیب – کمیل قاسمی
به نظر می‌رسد هر دو دیدار نیمه نهایی لیگ برتر کشتی آزاد ایران جذاب و دیدنی از کار در بیاید که این جذابیت می‌تواند با حضور تماشاگران کشتی دوست در ورزشگاه ۱۲ هزار نفری آزادی دو چندان شود. تماشای مسابقات هم رایگان است.
اگر بخواهیم با توجه به نتایج تیم‌ها در مرحله گروهی قضاوت کنیم شاید شانس تیم‌های داماش بابل و ثامن‌الحجج (ع) سبزوار بیش از حریفانشان برای حضور در فینال باشد، اما نباید فراموش کنیم که کشتی ورزشی بی‌رکورد است و روز مسابقه و روی تشک سرنوشت تیم‌ها رقم خواهد خورد. از طرفی برخی تیم‌ها با بهره‌گیری از تمام امکانانشان به دنبال کسب بهترین نتیجه هستند.
غلامرضا محمدی در آخرین اظهار نظرش از اعمال نفوذ برخی تیم‌ها در مرحله پایانی ابراز نگرانی کرده است و تهدید کرده است که در صورت رقم خوردن نتیجه در خارج از تشک مسابقه، عاقبت خوشی در انتظار پایان لیگ نخواهد بود. به هر حال باید دید آیا نتیجه روی تشک کشتی رقم می‌خورد یا دست‌های پشت پرده تعیین کننده خواهد بود.
مسابقات نیمه نهایی ساعت ۹ امروز با دیدار ثامن و ماهان آغاز می‌شود و پس از آن داماش و پرسپولیس به مصاف هم خواهند رفت.
همچنین دیدار رده بندی ساعت ۱۵:۳۰ و فینال بعد از اذان مغرب در سالن ۱۲ هزار نفری آزادی برگزار خواهد شد.

کد مطلب: 79248
 
Share/Save/Bookmark