میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۴۵
 
 
تظاهرات جلیقه زردها برای پانزدهمین شنبه در فضایی امنیتی برگزار شد
پافشاری بر سرنگونی سرمایه‌داری
پافشاری بر سرنگونی سرمایه‌داری
 

مردم با محوریت اعتراض به نظام سرمایه‌داری دیروز در حالی در فضایی کاملا امنیتی وارد خیابان شدند که علاوه بر اکثر شهر‌های بزرگ در مناطق مختلف فرانسه شامل شهر‌های کوچک، شهرک‌ها و روستا‌ها نیز مردم معترض به سیاست‌های دولت به خیابان‌ها آمدند.
پانزدهمین شنبه اعتراضات در فرانسه با حضور فعالان جنبش ضد سرمایه‌داری در اکثر شهر‌های این کشور برگزار شد. بر اساس اعلام جنبش ضد سرمایه‌داری در شبکه‌های اجتماعی، علاوه بر اکثر شهر‌های بزرگ در مناطق مختلف فرانسه شامل شهر‌های کوچک، شهرک‌ها و روستا‌ها نیز مردم معترض به سیاست‌های دولت به خیابان‌ها می‌آیند. وزارت کشور فرانسه آمار دقیقی از تعداد نیرو‌های امنیتی و پلیس ضد شورش اعلام نکرده، اما گفته است به طور حداکثری به مقابله با ناآرامی‌ها و بی‌نظمی‌های اجتماعی خواهد پرداخت.
از طرفی با توجه به ناآرامی‌های هفته‌های اخیر و خسارت‌های فراوان به کسبه شهر‌های مختلف، شهرداران از وزارت کشور درخواست افزایش نیرو‌های پلیس را کرده‌اند که پیش‌بینی می‌شود بیش از ۸۰ هزار نیروی پلیس ضد شورش و ژاندارم این هفته در خیابان‌های شهر‌های گوناگون بوده باشند. امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه نیز که همچنان استعفای او خواسته معترضان است دیروز تحت تدابیر بسیار شدید امنیتی از نمایشگاه بین‌المللی کشاورزی در پاریس بازدید کرد. ماکرون در سخنرانی خود که دقایقی پیش به اتمام رسید اعلام کرد: ما کار را رها نخواهیم کرد.
بر اساس آمار وزارت کشور فرانسه تاکنون در مدت بیش از سه ماه از به راه افتادن جنبش ضد سرمایه‌داری حدود ۱۰ نفر کشته و ۳۳۰۰ نفر هم زخمی یا بازداشت شده‌اند که تعدادی از آن‌ها نیرو‌های پلیس هستند. یکصد نفر هم به خاطر استفاده از اسلحه بسیار خطرناک فلش بال و نارنجک‌های صوتی به شدت مجروح شده‌اند که در بین آن‌ها بیش از ۲۰ نفر نابینا و یا قطع عضو وجود دارد. نهاد‌های حقوق‌بشر در خصوص افزایش خشونت پلیس ضد شورش فرانسه و به کارگیری سلاح‌های نامتعارف در تظاهرات‌های روز‌های شنبه و نیز عدم طی شدن روند قضایی بازداشت شدگان به شدت ابراز نگرانی کرده‌اند.
وزارت کشور فرانسه اعلام کرده است که در مجموع ۴۱ هزار و ۵۰۰ نفر در تظاهرات شنبه گذشته حضور داشتند با این حال سازمان‌دهندگان این تظاهرات معتقدند که تعداد حاضرین بیشتر بوده است. از اواسط نوامبر هزاران نفر از مخالفان دولت ماکرون تظاهرات کرده‌اند. این تظاهرات‌ها عموما مسالمت‌آمیز بوده‌اندکه با دخالت پلیس به درگیری‌های خیابانی منجر شده است. دولت فرانسه قصد داشت در چارچوب سیاست تشویق عمومی به استفاده از خودروهای هیبریدی و کاهش خودروهای متکی به سوخت فسیلی، از ابتدای سال آینده میلادی مالیات بر سوخت را افزایش دهد، اما همین تصمیم جرقه اعتراضات طبقه متوسط را زد. معترضان ماکرون را که پیش از این یک بانکدار بوده، به حمایت از طبقه ثروتمند متهم کرده و می‌گویند او سیاست‌هایی را دنبال می‌کند که بانک‌های بزرگ فرانسه از آن نفع می‌برند. لازم به ذکر است پیش از این شماری از مردم سوئیس با تجمع در برابر مقر سازمان ملل در ژنو، به خشونت پلیس فرانسه علیه معترضان در جریان تظاهرات اخیر در این کشور اعتراض کردند. شماری از معترضان جلیقه زرد در برابر مقر سازمان ملل در ژنو تجمع کردند تا اعتراض خود را به خشونت‌های پلیس در جریان تظاهرات‌های اعتراضی هفته‌های گذشته پلیس فرانسه علیه معترضان ابراز کنند.
در طول هفته‌های گذشته، پلیس فرانسه از هزاران گلوله‌ لاستیکی علیه معترضان استفاده کرده است که به نقص عضو در برخی از معترضان منتهی شده است. این اقدام اگرچه انتقادهای فراوانی را به دنبال داشته اما نیروهای پلیس و ژاندارم‌های فرانسوی همچنان مجاز هستند که این تسلیحات را به کار گیرند.
دولت فرانسه قصد داشت در چارچوب سیاست تشویق عمومی به استفاده از خودروهای هیبریدی و کاهش خودروهای متکی به سوخت فسیلی، از ابتدای سال آینده میلادی مالیات بر سوخت را افزایش دهد، اما همین تصمیم جرقه اعتراضات طبقه متوسط را زد. معترضان ماکرون را که پیش از این یک بانکدار بوده، به حمایت از طبقه ثروتمند متهم کرده و می‌گویند او سیاست‌هایی را دنبال می‌کند که بانک‌های بزرگ فرانسه از آن نفع می‌برند. مردم فرانسه بر لزوم پایان حاکمیت نظام سرمایه‌داری با محوریت ریاست جمهوری ماکرون بر کشورشان تاکید دارند. آنها خواستار تکیه بر داخل به جای وابستگی به اتحادیه اروپا و آمریکا هستند.

کد مطلب: 108085
 
Share/Save/Bookmark