داخلی گوناگون خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ تير ۱۳۹۰ ساعت ۱۱:۰۰
 
 
هيچ سندي براي اثبات حضور نظامي ايران در عراق وجود ندارد ادعاهايي كه رنگ و بوي خود را باخته است
هيچ سندي براي اثبات حضور نظامي ايران در عراق وجود ندارد 
ادعاهايي كه رنگ و بوي خود را باخته است
 
اكرم شعباني:
سال 2011 ميلادي مصادف با به صدا درآمدن زنگ ساعت نيروهاي نظامي آمريكا براي پايان حضور در عراق بوده است؛ حضوري كه به اذعان مقامات آمريكايي تاكنون در كنترل تروريست و برقراري دموكراسي در عراق تاثير به سزايي داشته است؛ اهدافي كه آمريكا براي برقراري آنها وارد عراق شد.
حضور نظامي آمريكا در عراق، كشور همسايه ايران با افت و خيزهاي فراواني مواجه شد، مقامات آمريكايي با شكست در عمليات‌ گوناگون و در توجيه تلفات نيروهاي انساني خود توضيحات متفاوتي را ارائه مي‌كردند،‌ مهمترين توجيه آنها براي شكست‌هاي پي در پي در عراق تلاش ايران براي حضور نظامي در كشور همسايه خود يعني عراق بوده است.ادعايي كه طي هشت سال گذشته بدون ارائه هيچ سند و مدركي تنها از طرف مقامات آمريكايي تكرار شده و بنا به اذعان تحليل‌گران سياسي به دليل تكرر در چنين ادعايي بازتاب خود را نيز از دست داده است.آنچه كه در اين ميان به نظر مي‌رسد با توجه به فرا رسيدن مهلت پاياني حضور نيروهاي نظامي آمريكا در عراق طرح مجدد چنين ادعاهايي توجيه كننده ادامه حضور آمريكا در عراق است؛ تا جايي كه در اين باره وزير دفاع جديد آمريكا نيز اظهار نظر مي‌كند.وزير دفاع جديد آمريكا در اولين سفر خود در سمت جديدش بدون ارائه كوچكترين سند و شواهدي مدعي شد كه سلاح‌هاي ايران در عراق يكي از بزرگترين نگراني‌هاي آمريكا است.به گزارش رويترز، "لئون پانه تا" روز يكشنبه در اولين سفر خود به عراق مدعي شد كه سلاح‌هايي كه توسط ايران در اختيار شبه‌نظاميان عراقي گذاشته مي‌شود يكي از نگراني‌هاي بزرگ آمريكا است.مقام‌هاي آمريكايي از جمله دريادار مايك مولن، رئيس ستاد مشترك ارتش آمريكا نيز هفته پيش ايران را به ارسال تسليحات پيشرفته به برخي گروه‌هاي شيعه عراقي متهم كرده‌اند كه ايران تمامي اين ادعاها را رد كرد.پانتا همچنين مدعي شد: مسئله امنيت عراق و "بخصوص موضوع ارسال سلاح‌هاي ايران به شبه نظاميان" بسيار مهم است و بغداد بايد با آن مقابله كند."رابرت گيتس"، وزير دفاع سابق آمريكا نيز دو هفته پيش ايران را متهم كرد طي سه تا چهار ماه گذشته با ارسال سلاح‌هاي پيشرفته به برخي گروه‌هاي شيعه، تلاش كرده است تلفات نيروهاي آمريكايي در عراق را افزايش دهد.در عين حال چنين ادعايي را برخي از مقامات آمريكايي نيز مردود مي‌دانند، در اين باره معاون وزير خارجه آمريكا ايران را به كمك به شبه‌نظاميان عراقي متهم اما اذعان كرد كه هيچ مدركي براي اين اتهام عليه ايران وجود ندارد."توماس نايدس" معاون وزير امور خارجه‌ آمريكا كه روز يكشنبه‌ به‌ منظور افتتاح كنسولگري اين كشور به‌ اربيل مركز منطقه‌ كردستان عراق سفر كرده بود در گفت‌وگوي كوتاهي به سؤالات خبرنگار خبرگزاري فارس در منطقه‌ كردستان عراق درباره اتهامات آمريكا عليه ايران و تمديد توافق‌نامه‌ امنيتي پاسخ داد.نايدس در پاسخ به سوال فارس درباره اينكه مقامات آمريكايي در سالهاي گذشته‌ همواره‌ جمهوري اسلامي ايران را متهم به‌ كمك به‌ شورشيان و شبه‌‌نظاميان مسلح در عراق كرده‌‌اند، آيا دليل قاطعي دراين‌باره‌ وجود دارد؟ گفت: ما كاملاً از كمك ايران به‌ گروه‌هاي شبه‌نظامي آگاه‌ هستيم و مي‌دانيم كه‌ ايران به‌ روشهاي گوناگون به‌ مخالفان آمريكا در عراق كمك نظامي و مادي مي‌كند.
وي درباره اينكه چرا اين مدارك را براي افكار عمومي و جامعه‌ جهاني منتشر نمي‌كنيد؟پاسخ داد: چون مدرك قاطع و ملموسي وجود ندارد.
معاون وزير خارجه آمريكا درباره اينكه مدرك قاطعي وجود ندارد اما شما بارها اين ادعا را تكرار كرده‌ايد. چطور مي‌توانيد بدون داشتن مدرك چنين ادعايي را مطرح كنيد؟ تصريح كرد: ببينيد، ما از طريق اطلاعاتي كه‌ به‌ دست ما مي‌رسد، كاملاً مطمئن هستيم كه‌ ايران به‌ شبه‌‌نظاميان كمك مي‌كند اما اين اطلاعات چيزي نيست كه‌ بشود آن را ارائه‌ و منتشر كرد؛ يعني مدركي وجود ندارد و تنها اطلاعات است.عدم وجود سند و مدركي درباره دخالت ايران در امور نظامي عراق موضوعي است كه مقامات آنها صراحتا آن را مي‌پذيرند و لذا سياست روز در گفت‌وگو با تحليل‌گران سياسي و بين‌المللي در اين باره به گفت‌وگو پرداخته است كه در پي مي‌آيد.

آمريكا نمي‌تواند به زور در عراق باقي بماند
دكتر محمد صادق كوشكي استاد دانشگاه و تحليل‌گر مسائل سياسي و بين‌المللي درباره تلاش آمريكا براي ابقا در عراق و ارتباط آن با اتهاماتي كه در زمينه فروش سلاح و دخالت در امور داخلي عراق به جمهوري اسلامي مي‌زند، گفت: اينكه آمريكا بخواهد در عراق بماند با واقعيات مرتبط است و بستگي به تمايل مردم و دولت عراق دارد كه نظر آنها منفي است يا مثبت.
وي افزود: اين موضوع بستگي دارد به اينكه آمريكا تا چه ميزان مي‌تواند با زور در عراق بماند در حاليكه در اخبار امروز آمده بود كه به سفارت آمريكا در عراق حمله موشكي شده است.
استاد دانشگاه با اشاره به اينكه اين موضوع نشان مي‌دهد كه آنها اگر بخواهند با زور در عراق بمانند بايد متحمل هزينه‌ها و خسارات پيش بيني نشده‌اي باشند، تاكيد كرد: مردم و دولت عراق رضايتي از حضور نظامي آمريكا ندارند و در نهايت آمريكا و نيروهاي نظامي‌اش مجبور به ترك عراق هستند، آنها بايد به اين نتيجه رسيده باشند كه با زور ماندن در عراق براي آنها پرهزينه است.
وي تصريح كرد: مقامات آمريكايي براي توجيه افكار عمومي در مورد شكست‌هاي پي در پي در نقاط مختلف جهان مجبور به فرافكني هستند، از همين روست كه در بعضي از مسائل بزرگنمايي مي‌كنند و يك موضوع غيرواقعي را به كرات استفاده مي‌كنند.
كوشكي ادامه داد: تكرار اين موضوعات نشان دهنده شكست آنها در عراق است و به همين دليل سعي دارند كه حضور نظامي ايران در عراق را عامل شكست خود تلقي كنند كه در حقيقت اعتراف به همين موضوع اعتراف به قدرت ايران در منطقه و در عرصه بين‌المللي است، تلاش آمريكا براي بهانه تراشي در رابطه با اين شكست آنها در عراق به اين مفهوم است كه آنها به سرعت رو به افول رفته‌اند و ايران را عامل اين افول مي‌دانند.
وي در پاسخ به اين سوال كه واهمه آمريكا براي خروج از عراق چيست؟ توضيح داد: پس از قريب به يك دهه حضور در عراق و تشكيل فهرست وحشتناكي از تلفات نيروي انساني و صورت حساب‌هاي سنگين مالي، با توجه به اينكه آنها در طي اين مدت هيچ دستاورد خاصي نداشته‌اند بايد اين مساله را به مردم خودشان و افكار عمومي بين‌المللي توضيح بدهند.
تحليل‌گر مسائل سياسي و بين‌المللي افزود: آنها بايد توضيح بدهند كه با صرف هزينه‌هاي گزاف انساني و مالي و انرژي در عراق، خروجي‌شان چه چيزي بوده است؟ بايد پاسخ قانع كننده‌اي در رابطه با برقراري دموكراسي در عراق داشته باشند، در عين حال بايد درباره ريشه كن كردن تروريسم هم توضيحاتي بدهند و به دليل اينكه اين جريان متقارن با شكست آمريكا در افغانستان شده است براي آنها شكست مضاعفي در حضور فرامنطقه‌اي و خاورميانه‌اي آمريكا محسوب مي‌شود.
وي در پايان درباره اينكه پاسخ ايران به اين اتهامات چگونه بايد باشد؟ خاطرنشان كرد: ايران نيازي به اثبات بي گناهي‌اش ندارد چرا كه اين ادعا از فرط تكرار بي تاثير شده است و ديگر اعتنايي به آن نمي‌شود، چرا كه آنها حتي يك بار هم موفق به ارائه سندي نشده‌اند، حتي رسانه‌هاي امروز دنيا به جاي پرداختن به سخنان وزير دفاع جديد به حمله موشكي به سفارت آمريكا در عراق پرداخته‌اند.

هدف اصلي آمريكا باقي ماندن در عراق است
حسين رويوران تحليل‌گر مسائل سياسي منطقه درباره اتهامات وزير دفاع آمريكا به ايران درباره فروش سلاح و دخالت در امور داخلي عراق و ارتباط اين موضوع با تلاش آمريكا براي باقي ماندن در عراق با توجه به پايان مهلت آنها در اين كشور گفت: قطعا همينطور است و هدف اصلي سفر وزير آمريكايي به عراق بحث خروج نيروهاي نظامي آمريكا از عراق تا پايان سال 2011 است كه نيروهاي نظامي آمريكا بايد عراق را ترك كنند.
وي افزود: اولين واكنش اين مساله مربوط به جلال طالباني رئيس جمهور عراق است كه از گروه‌ها و احزاب و كرسي‌هاي پارلماني خواسته است كه پاسخ روشني در رابطه با ادامه حضور يا پايان حضور نيروهاي نظامي آمريكا در عراق بدهند.رويوران با تاكيد بر اينكه مساله اصلي حضور يا عدم حضور نيروهاي نظامي آمريكا در عراق است، تصريح كرد: آمريكا با بهانه‌هاي مختلف از جمله خطر القاعده، احتمال ناامني در صورت عقب نشيني نيروهاي نظامي‌اش و... سعي مي‌كند دلايل توجيه تمديد اين قرارداد را فراهم كند در حاليكه معلوم نيست گروه‌هاي عراقي اين تصور آمريكا را قبول داشته باشند يا خير؟وي درباره واهمه آمريكا براي خروج از عراق توضيح داد: خروج نظامي از عراق بحث يك قرارداد و موافقتنامه نظامي است كه در سال 2011 به پايان مي‌رسد و با توجه به اينكه در حال حاضر آمريكا در بحران مالي قرار دارد سعي مي‌كند هم حضور نظامي خود را حفظ كند و هم كمترين هزينه را بپردازد به همين دليل نيروهاي رزمي را به كشورش بازمي‌گرداند و نيروهاي لجستيك يا آموزشي را نگه مي‌دارد كه اين به دليل بحران اقتصادي اين كشور است.
رويوران ادامه داد: حضور نظامي آمريكا در عراق براي آنها مهم است چرا كه منافع آتي آمريكا از عراق را تضمين مي‌كند و شركت‌هاي نفتي هم مي‌توانند نفت عراق را به تاراج ببرند و شركت‌هاي توليد سلاح مي‌توانند اسلحه‌هاي خود را به اين دولت نوپا بفروشند.
وي در پايان درباره پاسخ ايران به اين اتهامات تاكيد كرد: تصور مي‌كنم در جاهايي ايران اين موضوع را نفي كرده و اذعان كرده كه امنيت عراق براي ايران مهم است و نمي‌تواند آن را تهديد كند و مقامات عراقي با مسئولان نظام ايران روابط نزديكي داشته و دارند در نتيجه چنين اتهاماتي قابل پذيرش نيست و ارزش پاسخ دادن هم ندارد.

سكوت وزارت خارجه تاييد ادعاهاست
حسن بهشتي پور تحليل‌گر مسائل سياسي و بين‌المللي درباره اتهامات وزير دفاع جديد آمريكا به ايران در رابطه با فروش سلاح و دخالت در امور داخلي عراق به ايران گفت: اين موضوع مي‌تواند به فرارسيدن زمان خروج نيروهاي نظامي آمريكا از عراق مرتبط باشد اما وزير دفاع جديد آمريكا بر اساس تحليل‌هاي غلط گيتس چنين موضوعي را مطرح كرده است.
وي افزود: آنها در عراق مداخله نظامي كرده‌اند و در اين موضوع وقتي به واماندگي رسيده‌اند براي توجيه واماندگي خود به چنين موضوعاتي استناد مي‌كنند.
تحليل‌گر مسائل سياسي و بين‌المللي با اشاره به اينكه يكي از مهمترين مسائلي كه آمريكا‌ي‌ها مي‌توانند به آن استناد كنند مساله ايران و مداخله جمهوري اسلامي در عراق است توضيح داد: بدون ارائه هيچ سندي به آن اذعان مي‌كنند و به هيچ جايي هم نمي‌رسد چون اين آغاز كار وزير دفاع جديد آمريكاست.
وي درباره واهمه آمريكا براي خروج از عراق تاكيد كرد: آنها واهمه‌اي از اين موضوع ندارند و در پي توجيه حضور خود در عراق هستند، آنها نه تنها ترسي براي خروج از عراق ندارند بلكه مي‌خواهند بمانند و برنامه‌ريزي‌شان اين است كه مطمئن نيستند دولت آينده با آمريكا هماهنگ باشد و مي‌خواهند در اين كشور باقي بمانند تا زماني كه دولتي هماهنگ با آنها بر روي كار بيايد.
بهشتي پور در پايان درباره پاسخ ايران به اتهامات وارد شده از سوي وزير دفاع آمريكا تصريح كرد: وزارت خارجه بايد در اين باره پاسخگو باشد و متناسب با مواضع آمريكا موضع گيري كند و وقتي آمريكا در سطح وزير دفاع ادعايي را مطرح مي‌كند ايران بايد حداقل در سطح سفير يا سخنگوي وزارت خارجه پاسخي متقن بدهد چرا كه سكوت در اين باره ممكن است تاييد ضمني تلقي شود.
کد مطلب: 67368
 
Share/Save/Bookmark