داخلی گوناگون خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۰ ساعت ۱۰:۴۵
 
 
جراحي لوزه سوم به مرگ مغزي کودک3 ساله منجرشد
جراحي لوزه سوم به مرگ مغزي کودک3 ساله منجرشد
 
يك كودك سه ساله سنندجي كه هفته گذشته تحت عمل جراحي لوزه سوم در يك كلينيك خصوصي سنندج قرار گرفته بود، هم اكنون با گذشت پنج روز به دليل مرگ مغزي در بخش ICU بيمارستان بعثت سنندج بستري است و به زندگي نباتي خود ادامه مي دهد.
جواد قجر، پدر آتنا اين كودك سه ساله ‌در اين باره، گفت: اول خرداد ماه جهت عمل لوزه سوم کودکم به يکي از پزشکان گوش و حلق و بيني شهر مراجعه کردم و ايشان با اطمينان دادن به من که اين عمل، يک عمل جراحي بسيار ساده خواهد بود مراحل اوليه عمل جراحي را انجام داد.
پدر آتنا قجر افزود: پس از انجام آزمايشات متداول و اطمينان از سلامت بدني دخترم با دکتر بيهوشي هم مشاوره اي انجام شد و ايشان پس از رويت آزمايشات تاييد کرد که عمل جراحي مي تواند انجام شود.
وي خاطر نشان كرد: ساعت 10 صبح روز سه‌شنبه سوم خرداد ماه، زماني بود که براي عمل جراحي آتنا در يك کلينيک خصوصي سنندج درنظر گرفته شد و در هنگام صحبت با مسئولين کلينيک در مورد امکانات اين مرکز آنها به من اطمينان خاطر دادند که مرکز از امکانات پزشکي بسيار مناسبي برخوردار بوده و جاي هيچ نگراني نيست.
وي تاکيد کرد: با دادن اطمينان خاطر آنها دختر سه ساله من به اتاق عمل برده و عمل جراحي شروع شد.
جواد قجر خاطرنشان کرد: ساعت 10:30 صبح دکتر بيهوشي از موفقيت آميز بودن عمل جراحي خبر داد و گفت که متاسفانه مقداري هوا در دور گردن آتنا جمع شده و البته جاي نگراني نيست و بايد دوباره عمل شود.
وي گفت: تا ساعت 13:30 عمل لوزه سوم به طول انجاميد و در ساعت 14:20 به ما گفتند که وضعيت آتنا وضعيت عادي نيست.
وي اضافه کرد: متاسفانه بعد از مراجعه به اتاق عمل با صحنه بسيار دلخراشي مواجه شديم، متاسفانه تمام بدن دخترم ورم کرده و از حال عادي خارج بود ، بعدا متو جه شديم که متاسفانه آنها در اين مرکز با دستگاه "آمبو" به آتنا تنفس مصنوعي داده اند و چند بار او را احياء کرده و گويا اکسيژن رسيده به او اصلا در حد لازم بدنش نبوده است.
پدر آتنا خاطرنشان کرد: پس از آشفتگي و گذشت پنج ساعت از عمل جراحي، پزشکان معالج تاکيد کردند که بايد آتنا به بيمارستان تامين اجتماعي اعزام شود و من به دليل اينکه ديگر به آنها اعتمادي نداشتم گفتم که آتنا بايد يه بيمارستان دولتي بعثت سنندج منتقل شود.
وي افزود: متاسفانه حتي يک آمبولانس در اين مرکز پزشکي تخصصي وجود نداشت و آنها پس از تماس با آمبولانس بخش خصوصي ديگري، کودک خردسال من را به بخش ICU بيمارستان بعثت سنندج منتقل کردند.
پدر اين كودك خاطر نشان کرد: ازطريق مراجع قضايي و پزشكي پرونده دخترم را پيگيري مي‌كنم و تا به نتيجه نرسيدن موضوع مسئله را پيگيري خواهيم کرد تا شايد ديگر شاهد وقوع چنين اتفاقاتي براي ديگران نباشيم.
دكتر قديمي رئيس دانشگاه علوم پزشکي کردستان در گفت‌وگو با خبرنگار ايسنا عنوان کرد: در تاريخ سوم خرداد ماه، کودکي سه ساله بنام «آتنا قجر» به دنبال عمل جراحي لوزه دچار آمفيزم ريوي شده و تلاش پزشکان دي کلينيک (مرکز جراحي محدود) براي احياء بيمار به جايي نمي‌رسد.
وي افزود: در اين شرايط کودک دچار کاهش سطح هوشياري شده و پزشکان بيمار را به مرکز پزشکي بعثت منتقل مي کنند و بلافاصله در بخش آي سي يو کودکان بيمارستان پذيرش مي گردد.
وي تاکيد کرد: متاسفانه اقدامات درماني تاکنون نتيجه اي نداشته و ادامه حيات بيمار به دستگاه ونتيلاتور وابسته است .
وي اظهار نظر در خصوص علت مرگ مغزي اين بيمار را منوط به نظر نهايي کميسيون پزشکي وسازمان نظام پزشکي اعلام کرد و گفت: تمامي متخصصين مربوطه از جمله پزشکان فوق تخصص قلب و کودکان بيمار را ويزيت کرده‌اند.
دكتر پيرفلاح رييس سازمان نظام پزشکي سنندج،‌ در اين خصوص گفت: اين مسئله بايد پس از طي مراحل پزشکي مورد نظر و کميسيون پزشکي مورد بررسي قرار بگيرد تا مشکل اصلي مشخص شود.
وي اظهار داشت: شايد اين موضوع ربطي به کمبود اکسيژن و دستگاه آمبو نداشته باشد و ممکن است که بدن كودك به ماده بيهوشي حساسيت نشان داده باشد.
وي افزود: اکسيپن براي احياء کردن بيمار است و حتي اين کار را مي توان از طريق تنفس دهان به دهان هم انجام داد و شايد كودك قبل از اينکه به اکسيژن احتياج پيدا کند، دچار قطعي نفس و مرگ مغزي شده باشد.
مدير کلينيکي كه كودك در آن تحت عمل جراحي قرار گرفته بود نيز با بيان اينكه انجام عمل لوزه جزو حيطه اختيارات اين كلينيك با ضوابط وزارت بهداشت است، گفت: كودك پس از مراجعه به کلينيک و تشخيص ضرورت عمل و پس از انجام مشاوره پزشکي آماده عمل جراحي لوزه شد.
دکتر اديبان افزود: پس از عمل جراحي و خارج کردن لوله از بدن، بيمار نيمه هوشيار شده واظهار بيقراري مي کند، کم کم ناحيه گردن بيمار به صورت زيرجلدي متورم شده و«آمفيزم» صورت مي گيرد.
وي تصريح کرد: آمفيزم در حين لوله گذاري هميشه در عمل هاي جراحي امکان پذير بوده و براي هر پزشك اين موضوع مطرح است که براي هر علمي درصدي از اشتباه و خطا وجود دارد .
وي خاطر نشان کرد: پس از وقوع اين اتفاق بدن بيمار کم کم متورم شده و بلافاصله بيمار دوباره به اتاق عملي منتقل مي شود وبا گذاشتن لوله تراشه اي مشکل بيمار حل ميگردد. بنابر اين گزارش ،وي در خصوص علت در خواست انتقال بيمار به بيمارستان تامين اجتماعي از سوي پزشکان کلينيک گفت: طبق آيين نامه دانشگاه علوم پزشکي براي کلينيک هاي موجود يک بيمارستان پشتيبان معرفي مي شود و بيمارستان پشتيبان کلينيک هم بيمارستان تامين اجتماعي بوده است که به دليل اينکه بخش ICUکودکان در اين بيمارستان وجود نداشته بيمار به بيمارستان بعثت سنندج منتقل شد.
وي اضافه کرد: بدليل اهميت موضوع دکتر جراح و دکتر بيهوشي به همراه بيمار با آمبولانس به بيمارستان بعثت منتقل شدند و به همراه بيمار بودند.
دکتر اديبان خاطرنشان کرد: اتاق عمل کلينيک داراي امکانات مناسب بوده و اکسيژن و نيتروژن و گازهاي طبي جزو شرايط اصلي اتاق عمل مي باشد که به صورت مداوم از سوي بازرسان مورد بازرسي قرار مي گيرد.
وي خاطرنشان کرد: براساس گواهي مدارک و شواهد موجود بيمار با هيچ گونه ايست قلبي در مرکز درماني آرا مواجه نشده و پس از ورود به بيمارستان بعثت دچار اولين وقفه تنفسي شده است.
وي افزود: بر اساس بحث هاي پزشکي وکارشناسي اگر اکسيژن در مدت کوتاهي به مغز انسان نرسد ، انسان دچار مرگ مغزي شده و به نظر مي رسد براي بيمار اين اتفاق رخ داده باشد.
وي تاکيد کرد: طبق اظهار نظر پزشکان متخصص بيهوشي براي دومين بار در بيمارستان بعثت بيمار دچار ايست قلبي شده و دوباره احيا شده است.
دکتر اديبان با اظهار تاسف از اتفاق رخ داده شده در خصوص اين دخترك، گفت: من تاکيد مي‌کنم که پزشکان و مجموعه پرسنل کلينيک هيچگونه کم کاري و بي اعتنايي را در مورد بيمار انجام نداده و حتي به همراه بيمار تا بيمارستان بعثت رفته و 48 ساعت همراه او بوده است.
مدير كلينيك با تاکيد بر وضعيت خاص بيمار گفت: هنوز اميد زندگي در بيمار وجود دارد و کودک از دستگاه جدا نشده است.
کد مطلب: 65478
 
Share/Save/Bookmark