میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۲ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۲۶
 
 
راهکارهای طب سنتی برای مقابله با کرونا
راهکارهای طب سنتی برای مقابله با کرونا
 

برای شیوع ویروس کرونا نباید ذهن خود را مشوش و درگیر کنیم، چرا که برای اینگونه بیماری‌ها راهکارهای کاربردی برای پیشگیری و حتی درمان وجود دارد که با انجام آنها می‌توان از خطر ابتلای آن جلوگیری کرد.
نخستین گامی که باید برای مقابله با ویروسی همچون کرونا یا حتی آنفلوآنزا باید برداشت، رعایت بهداشت شخصی است.
از زمان آغاز فعالیت ویروس کرونا در چین،‌تاکنون وزارت بهداشت و مراکز بهداشتی و درمانی توصیه‌های لازم را به مردم انجام داده‌اند و این امر همچنان ادامه دارد.
مهمترین کاری که هر فرد باید انجام دهد شستشوی مکرر دست‌ها است،‌رعایت این مهم می‌تواند درصد زیاید از بروز بیماری جلوگیری کند، استفاده از ماسک و دستمال‌های یکبار مصرف نیز برای جلوگیری از گسترش آن تأثیر زیادی دارد. علاوه بر این موارد تقویت سیستم ایمنی بدن، راهکار مهمی است که شاید حتی از رعایت مسائل بهداشتی نیز مهمتر باشد. هر فردی که سیستم ایمنی بدن او ضعیف باشد در مقابل هر نوع بیماری آماده دریافت ویروس بیماری زا است،‌ کافی است با بهره گیری از توصیه‌هایی که رد این زمینه می‌شود، خود را در مقابل ویروس‌های بیماری زا که اکنون ویروس کرونا در حال گسترش است، جلوگیری کرد.
اگر توجه کرده باشید،‌ در طب مدرن برای مقابله با ویروس کرونا توصیه‌های بهداشتی دیده می‌شود، از شستن مداوم دست‌ها تا استفاده از ماسک و دوری از مکان‌های پر جمعیت و پر ازدحام، اما برای آن داروی شیمیایی تاکنون توصیه نشده است. طب سنتی و ایران برای مقابله با ویروس کرونا توصیه‌هایی دارد که اگر رعایت شود به میزان زیادی می‌تواند فرد را از ابتلای به ویروس کرونا مصون نگه دارد.
استفاده از روش‌های طب سنتی از عوارض کمتری نیز برخوردار است،‌ اما در شرایط کنونی نکات مثبت تأثیر استفاده از توصیه‌های طب سنتی برای مقابله با ویروس کرونا از عوارض اختمالی آن بسیار فراتر است.
گیاهان دارویی خواص بسیاری دارند که که روزانه از آنها در پخت و پز استفاده می‌شود اما برای این که بتوان خواص درمانی از این گیان گرفت، باید آنها را با شیوه‌های دیگر استفاده کرد. معمولا برای این منظور، ‌دمنوش‌ها و عرقیات کارسازتر از استفاده گیاهانی همچون نعناع،‌آویشن و دیگر گیاهان معطر در غذا است. در این گزارش با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور که تاکنون باعث جان باختن تعدادی از هموطنانمان شده است، بنا داریم نکاتی را درباره چگونگی مقابله و مبارزه با ویروس انسانی از جمله «کرونا» از نگاه طب سنتی بیان کنیم که اگر این نکات رعایت شود در سایه انجام این آنها، جای هیچ‌گونه نگرانی باقی نخواهد ماند.
یکی از نگرانیهای بخشی از هموطنان طی روزهای اخیر، تشدید موارد ابتلای به ویروس "کرونا" در چین و گسترش این بیماری ویروسی به سایر کشورهای جهان از جمله ایران بوده است.
باید اشاره کرد که ویروسها جزو انگلهای اجباری هستند و برای رشد و تکثیر نیازمند به بدن میزبان هستند؛ بیشتر ویروسهای بیماری زای انسانی در سیستم گوارشی شروع به فعالیت می‌کنند؛ در واقع مخزن اصلی اکثر بیماریهای ویروسی، روده‌ها و معده است.
مهمترین نکته‌ای که همه باید به آن دقت داشته باشند این است که آرامش و خونسردی خود را حفظ کنند و به‌جای پخش شایعات و اطلاعات نادرست راه مقابله و پیشگیری از ابتلا به بیماری را به یکدیگر آموزش دهند؛ رعایت بهداشت فردی، بهداشت دهان و دندانها، بهداشت مواد غذایی و رعایت نکات بهداشتی در اماکن عمومی از جمله وظایفی است که همگان باید خود را موظف به انجام آن بدانند.
خط اول پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونای انسانی رعایت بهداشت فردی و خصوصاً بهداشت دستهاست؛ حداقل کاری که باید در طول روز انجام داد، شستن دستها با آب و صابون است؛ از دست دادن و نیز روبوسی کردن پرهیز شود؛ قبل از هر بار خوردن غذا، دستها را باید با آب و صابون شست؛ توصیه و تأکید می‌شود در اماکن عمومی از ماسک استفاده شود و تا حد امکان مصرف گوشتها به‌ خصوص ماهی، میگو و گوشت گاو را باید محدود کرد؛ مالیدن روغن "حنظل" به داخل ناف بسیار مفید است.
از جمله ترکیب گیاهان دارویی ویروس‌کش و ضد ویروس قوی که می‌توان برای مقابله با هرگونه بیماری ویروسی حتی ویروس کرونای انسانی به‌صورت دمنوش استفاده کرد، شامل ترکیبات زیر است.
ــ دمنوش گل و برگ گیاه نپتا + گل و برگ گیاه چای کوهی
ــ دمنوش گل و برگ گیاه فراسیون سفید + برگ گیاه خرگوشک
ــ دمنوش برگ مریم‌گلی + ریشه گل قاصدک
ــ دمنوش برگ و گل گیاه مریم نخودی + گل و برگ گیاه پاخری
ــ دمنوش برگ آویشن + ۱۴ عدد عناب
استفاده از مواد غذایی با طبع گرم نیز توصیه شده است.
در چنین شرایطی بیاد از مواد غذایی طبع سر استفده نکرد یا کمتر استفاده کرد.
استفاده از خرما، گردو، عسل، دارچین، شیره انگور و دیگر موادی که طبع گرم دارند می‌تواند با بالا بردن سیستم ایمنی بدن، ویروس‌ها را از بین ببرد.
علاوه بر آن از مواد غذایی طبع سرد نیز باید پرهیز کرد،‌مانند ماست، شیر،پنیر، میوه‌های طبع سرد مانند پرتقال، نارنگی لیمو شیرین و از این دست میوه‌ها.
باید توجه داشت که ویروس کرونا که باعث بیماری شبیه سرماخوردگی می‌شود، قابل پیشگیری و درمان است دراین ماجرا مهمترین نکته آن است که افکار مردم مشوش و وحشت زده نشود چرا که همه مراکز درمانی آماده ارائه خدمات بهداشتی و درمانی هستند و برای مقابله با ویروس کرونا همه تمهیدات لازم اندیشیده شده تا از گسترش آن جلوگیری شود. اکنون بسیاری از کشورهای دنیا درگیر این ویروس شده‌اند و ایران تنها کشوری نیست که ویروس کرونا وارد آن شده باشد.
با رعایت مسائلی که گفته شد می‌توان این ویروس را شکست داد.

کد مطلب: 112918
 
Share/Save/Bookmark