شنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۰ - ۲۳:۴۵
کد مطلب : 67684

دوراهي ورزش و جوانان به كجا مي‌رود؟

هنوز ساختار اين وزارت خانه تعيين نشده است تا بتوان درباره وظايف و عملکرد آن قضاوت کرد...

هنوز ساختار اين وزارت خانه تعيين نشده است تا بتوان درباره وظايف و عملکرد آن قضاوت کرد. در ساختار جديد حتما هر دو موضوع ورزش و جوانان توامان مورد توجه قرار مي گيرد و بنا نداريم موضوع جوانان را تحت الشعاع ورزش قرار دهيم.
اول مرداد امسال عباسي كه هنوز وزير نشده بود و سرپرست وزارتخانه جديدالتاسيس ورزش بود مدعي شد هنوز ساختار اين وزارتخانه تعيين نشده است!حال آنكه از مصوبه مجلس شش - هفت ماهي گذشته بود ولي هنوز انگار كسي كه مي‌خواست بر مسند وزارت ان بنشيند نمي‌دانست ساختار وزارتخانه اش چگونه است به همين خاطر ساختاري هنوز براي آن تبيين نشده بود.عباسي ۱۲ روز پس از اين اظهار نظر وزير شد و انگار هنوز هم كه وي وزير شده و در ساختمان خيابان سئول سكني گزيده ساختار وزارتخانه‌اش شكل نگرفته است.
دی ماه سال گذشته بود که مجلس به ادغام سازمان‌های تربیت بدنی و ملی جوانان و تشکیل وزارت ورزش و جوانان رای مثبت داد. پس از کش و قوس‌های فراوان بر سر تشکیل این وزارتخانه بین دولت و مجلس، حمید سجادی برای تصدی این وزارتخانه معرفی و با رای عدم اعتماد نمایندگان خانه ملت مواجه شد.
پس از رای منفی نمایندگان به سجادی، دولت، حمید عباسی وزیر تعاون را با حفظ سمت به عنوان سرپرست وزارت ورزش و جوانان منصوب کرد و سپس با ادغام وزارت تعاون در رفاه و كار، او براي نشستن روي صندلي اين وزارتخانه جديدالتاسيس از سوي دولت معرفي شد و به خاطر وضعيت اورژانسي ورزش قبل از المپيك راي نمايندگان را بدست آورد.
با گذشته هفت ماه از قانون تشكيل اين وزارتخانه انگار هيچ ساز و كاري براي آن در نظر نگرفته اند و آقاي وزيرهم فعلا هيچ برنامه‌اي ندارد البته او شناختي هم از اين حوزه ندارد كه بايد به ايشان عرض كنيم:تشكيل اين وزارتخانه حتما با تغييراتي در ساختار و پست هاي دو سازمان در هم ادغام شده شروع خواهد شد لذا جنابعالي اولا بايد ساختار اين وزارتخانه را به صورت اصولي كه هم حق ورزش در آن ادا شود و هم اينكه از موضوع جوانان غافل نشويد با نگاه و كار كارشناسي در اسرع وقت تدوين كنيد چرا كه كارها هفت ماهي است روي زمين مانده است.
-به عنوان مثال ۱۰ تن از رؤسا و سرپرستان فدراسیون‌های ورزشی به دلیل پایان یافتن ماموریتشان در این فدراسیون‌ها در حال حاضر عملا به صورت غیر قانونی در پست خود فعالیت می‌کنند!آقاي عباسي از اين موضوع خبر داشتيد؟مهلت قانونی ریاست بر فدراسیون‌های کشتی از اسفند سال گذشته، ورزش‌های رزمی و سه گانه، والیبال، پهلوانی و زورخانه‌ای از ماه‌های آبان و آذر و سوارکاری از اردیبهشت امسال به پایان رسیده، اما با این حال حکم سرپرستی برای هیچ یک از این روسا صادر نشده است. در فدراسیون‌های ژیمناستیک، دوومیدانی، روستایی و عشایری و بدنسازی و پرورش اندام هم که با سرپرست اداره می‌شوند، خبری از حکم سرپرستی جدید نیست. در حال حاضر در این ۴ فدراسیون هم، سرپرستان بدون حکم کار می‌کنند و فعالیت غیرقانونی دارند. -
بايد يادآور شويم دو سازمان تربيت بدني و سازمان ملي جوانان سابق به دليل نوع عملكرد به هيچ عنوان قابل ادغام نيستند لذا بهتر است دو معاونت اصلي زير مجموعه وزير در دو حوزه مجزا(ورزش – جوانان) تشكيل و دو مدير كاربلد در اين دو معاونت انتصاب گردد تا علاوه بر اينكه در دو حوزه مديراني از جنس خود آنها قرار گرفته و با يك مديريت كلان(وزير) بتوانند كارهاي اجرايي و اداري را با سرعت و دقت بيشتري انجام دهند.
نكته ديگر بعد از تعريف مشخصي از ساختار اين وزارتخانه بايد مورد توجه آقاي وزير قرار گيرد در خصوص نحوه انتصابات است. يادآور مي‌شويم در حوزه ورزش قطعا بايد مديران ورزشي حضور داشته باشند چرا كه ورزش براي رشد نیاز به افرادی از جنس خودش دارد و از آنجا که شما تاکنون ارتباط مستقیم و مستمری با ورزش نداشته‌ايد، چه بسا بنا بر تفکرات مدیریتی خود در وزارت تعاون و یا دیگر مشاغلی که داشته ايد، بخواهيد افرادی را به ساختمان وزارت ورزش آورده و به آنها پست بدهيد كه بايد بگوييم ورزش نیاز به افرادی دارد که از جنس ورزش باشند و همه پیچ و خم‌های ورزش را به خوبی بدانند.
گرچه جنابعالي تا امروز فقط براي پست مدير كلي حوزه رياستي حكم زده‌ايد و به نوعي اولين انتخابتان از جمع غير ورزشي ها بوده اما صندلي هاي كليدي ورزش با حضور اهالي ورزش كه داراي پيشينه مديريتي خوب و تخصص گرا بوده‌اند مي‌تواند در مديريت شما نمرات قابل قبولي به ارمغان آورد وگرنه تيغ تيز انتقادات نمايندگان و رسانه‌ها در صورت انتصاب افراد ناكاربلد و نتايج عملكردشان روي رگ گردن شما است.آقاي وزير دقت و سرعت در تعريفي جامع از اين وزارتخانه و آماده ساختن زيرساختهاي آن و البته دقت و سرعت در انتخاب نفرات كاربلد و معتمد در حوزه ورزش و جوانان مي‌تواند گام نخست، هر چند دير براي شما در شروع كار باشد.

مولف :
https://siasatrooz.ir/vdcayini.49n0a15kk4.html
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی

ليبليب
فقط كار دولت شده لج ولج بازي پس سازمان ملي جوانان چي شده اين كه شده فقط ورزش
داود عطا منش
با سلام. من ورزشي نيستم اما اين مطلب را خواندم، چون از عملكرد آقاي عباسي در وزارت تعاون اطلاع دارم. ايشان مديري كه بتواند ساختار درست كند و تحول ايجاد كند نيست. البته ايشان اجرا كننده خوبي هم نيست. اميدوارم خود ورزشي ها كمك كنند اين بلاتكليفي تمام شود.
نجفی
ضمن تشکر از مقاله حاضر
در حوزه جوانان ، افرادی فعالیت میکنند که داوطلبانه موسسه ای تشکیل داده و سعی در حل قطره ای از مشکلات هستند بدون آنکه بودجه ای برای انجام پروژه از طرف ارگانی اختصاص یابد.در مقابل افراد ورزشی خصوصا در فوتبال داریم که با دریافت حقوق چند صد میلیونی نه تنها ارزش دریافت آن پولها را ندارند بلکه با یک حرکت های ناشایست آبروی تمام ورزشکاران را زیر سئوال برده اند حال باید قضاوت کرد وزارت ورزش و جوانان آیا قصد ندارد به جوانان فعال در عرصه های اجتماعی فکری نمایند.
قلی
جون مهدی طلایی بی خیال بابا. همون مطلب از اینترنت بذاری بهتره...
جمالی
متاسفانه این وزارت خانه فقط وزارت ورزش است و امور جوانان کاملا رها شده است. ادغام هایی که در دولت دهم اتفاق افتاد کارشناسی نبود.
مهدی فراستی
خیلی میخوامت آقا طلا...