جمعه ۱۲ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۱:۳۹
کد مطلب : 125391
محمد خوش‌چهره:

حراج سکه و دلار اقدام نابجایی است

کارشناس مسائل اقتصادی با بیان اینکه در اقتصاد رها شده عمل می‌کنیم، گفت: باید کمیته ای فراتر از بانک مرکزی و دولت برای مقابله با مشکل بازار ارز تشکیل شود.
محمد خوش چهره استاد توسعه و برنامه‌ریزی اقتصادی دانشگاه تهران با تاکید بر سخنان رهبری انقلاب در خصوص لزوم انجام وظیفه مسؤلین در برابر حضور گسترده مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن، در گفتگو با مهر گفت: مقام معظم رهبری در دیدار اخیر خود با اعضای مجلس خبرگان فرمودند، مردم وظیفه خود را در ۲۲ بهمن به خوبی انجام دادند و حالا دیگر این شما مسئولین هستند که باید جبران کنند و قدردانی عملی از مردم داشته باشند. وی با اشاره به شرایط ملتهب نرخ ارز، افزود: در حال حاضر دولت در کنترل نرخ ارز در آزمایش بزرگی قرار گرفته و به جز قوه مجریه، مجلس، قوه قضائیه و کل حکومت باید در این مسیر به دولت کمک کنند.
خوش چهره با تاکید بر اهمیت نرخ ارز اظهار داشت: باید کمیته‌ای فراتر از بانک مرکزی و دولت برای مقابله با جنگ ارزی تشکیل شود. نرخ ارز موجب هجوم مردم به خرید کالاهای اساسی می‌شود لذا باید از صاحب نظران استفاده شود. ادامه این روند می‌تواند فاجعه انگیز باشد، هر چند هنوز توان کلی اقتصاد ما ضعیف نشده و به فاجعه نرسیدیم. من خوش‌بین هستم این مشکل قابل حل است. خوش چهره ادامه دارد: متأسفانه به جای تصمیمات حکیمانه و فوری برای حل موضوع پول ملی، شاهد اقدامات و برخوردهای حاشیه‌ای هستیم.
نماینده ادوار مجلس خاطر نشان ساخت: معتقدم مجلس باید بررسی لایحه بودجه را کنار بگذارد و چند روز و حتی تا پایان سال فقط به موضوع ارز توجه کند.
فعال سیاسی اصولگرا ادامه داد: لازم است مجلس با روش‌های یک و دو دوازدهم، بودجه را بررسی و به داد پول ملی برسد، زیرا این دلار بودجه سال آینده را با مشکل مواجه می‌سازد. بودجه یعنی هزینه‌ها و درآمدها و با این روند نزولی ارزش پول ملی و تورم ناشی از آن، هزینه‌های بسیار زیادی بر بودجه تحمیل شده و همه زحمات نمایندگان در تنظیم بودجه به هدر خواهد رفت.
خوش چهره با اشاره به وجود اتاق فکری در خارج برای کاهش ارزش پول ملی اذعان کرد: در سال ۹۷ ترامپ رسماً در گزارشی گفته بود به کمک عربستان، امارات و اسرائیل، ارزش پول ایران را ۳۸۰ درصد کاهش دادند. این نشان می‌دهد اتاق جنگی در خارج مشغول کار است. آنها روی جهالت برخی تصمیم گیران و برخی نفوذی‌ها سوار شدند.
وی افزود: دشمن با ظرافت همان دلایلی که به اغتشاشات انجامید را برای براندازی نرم اقتصادی در نظر گرفته است. آنان بعد از شکست در اغتشاشات به سرعت مسئله دلار را پی‌گیری می‌کنند و این سناریوی جدید را سامان داده‌اند.
استاد دانشگاه تهران خاطر نشان کرد: دیروز شنیدم وزیر کشور گفته است که نرخ ارز یک توطئه است. بله در مجموع می‌تواند یک توطئه باشد، اما دولت و مسئولین ۴۴ سال است با توطئه‌های مختلف مواجه شده‌اند، لذا اینکه فقط بگوییم آمریکای دشمن ذاتی ما است و مانند یک مار زهر دار نیش می‌زند کافی نیست. ریشه مطلق مشکل دلار فقط در غرب و دشمنی‌های آنان نیست.
استاد دانشگاه با اشاره به ظرفیت‌های ایران گفت: بیش از ۱۰ برابر جمعیتمان، ذخایر انرژی استراتژیک داریم و جهان به ما نیاز دارد، البته ما هم به جهان نیاز داریم. هرچند که احتیاج جهان به ایران بیشتر است. کارشناس توسعه و برنامه‌ریزی اقتصادی دانشگاه تهران اظهار داشت: زمانی در دولت قبلی که نقص‌های زیادی داشت، موضوع ۹۶ درصد و ۴ درصدی‌ها را مطرح می‌کردند ولی هم اکنون و در عمل همان منفعت‌های کلان برای صاحبان ثروت و دارایی‌های کلان تکرار می‌شود و مدام ثروت آنها افزایش می‌یابد. این راه خلاف حرف‌های گفته شده است. وی افزود: برخی از اشتباهات استراتژیکی که در حال انجام است این است که برخی از دوستان ما که ما قائل هستم افراد خوش نیت هستند اما متأسفانه محدودنگر هستند و برخی با غفلت و جهالت اقدام می‌کنند.
خوش چهره با اشاره به چند اشکال راهبردی در روش مسئولین اقتصادی گفت: ارز اصلاً کالای قابل مبادله نیست و هیچ کجای دنیا برای پول خارجی بازار تعریف نمی‌کنند که ما در ایران به غلط می‌گوئیم بازار ارز و به رسمیت هم شناختیم. گروهی از مردم هم برای کسب سود وارد این بازار می‌شوند و سوداگری می‌کنند و برای مقابله با کاهش ارزش دارایی‌های خود اقدام به حضور در بازار ارز و خرید می‌کنند.
https://siasatrooz.ir/vdci3wazzt1arp2.cbct.html
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی