دوشنبه ۲۹ آبان ۱۴۰۲ - ۲۳:۱۳
کد مطلب : 127686

مبحث ۲۲ مقررات ملی ساختمان در کشور مغفول مانده است

مبحث ۲۲ مقررات ملی ساختمان در کشور مغفول مانده است
در نشست تخصصی نگهداشت ساختمان با رویکرد سیستمی مطرح شد
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان مازندران گفت: کنفرانس ملی مدیریت نگهداشت ساختمان با رویکرد سیستمی در روز چهارشنبه اول و دوم آذر ماه در واحد ساری برگزار خواهد شد.
اقتصاد خودرو-حسین کرمانیان رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان مازندران در نشست خبری کنفرانس ملی مدیریت نگهداشت ساختمان با رویکرد سیستمی که صبح امروز در خبرگزاری آنا برگزار شد، اظهار کرد: مبحث ۲۲ مقررات ملی ساختمان در کشور مغفول مانده است، در مجلس شورای اسلامی این موضوع مورد بررسی قرار گرفته است اما باید ادعا کرد به بحث نگهداشت ساختمان کم توجهی شده است.
 
وی ادامه داد: کنفرانس ملی مدیریت نگهداشت ساختمان با رویکرد سیستمی در روز چهارشنبه اول و دوم آذر ماه در واحد ساری برگزار خواهد شد.
 
منوچهر شیبانی دبیر کنفرانس ملی مدیریت نگهداشت ساختمان با رویکرد سیستمی در ادامه این نشست خبری گفت: بحث نگهداشت ساختمان موضوعی است تا کنون آنطور که باید به آن توجهی نشده است. نگاه به این موضوع از جنبه حفظ سرمایه های مردم، حفظ منابع ملی، تامین و تداوم بقای بهره‌دهی ساختمان‌ها حائز اهمیت است. این کنفرانس گامی برای بررسی چارچوب نگهداشت ساختمان و پیگیری نهادینه شدن این موضوع در فرآیندهای اجتماعی و فرهنگی به شمار می‌رود.
 
وی افزود: این کنفرانس از پیوند دانشگاه و صنعت شروع شده؛ به زبانی دیگر می‌توان گفت نطفه اصلی این کنفرانس از یک پایان نامه ارشد آغاز شد. مدیریت، نگهداشت و سیستمی سه کلید واژه مهم کنفرانس هستند. بحث ما در زمینه نگهداشت ساختمان شامل موارد فنی نیست، بلکه باید به ساختارهای منجر به نهادینه شدن نگهداشت ساختمان هستند نیز بپردازیم.
 
دبیر کنفرانس ملی مدیریت نگهداشت ساختمان با رویکرد سیستمی گفت: در حوزه نگهداشت ساختمان به اندازه کافی الزامات قانونی نداریم. آگاهی مردم باید در زمینه نگهداشت ساختمان افزایش پیدا کند. همچنین عوامل و موارد حقوقی در این زمینه باید تبیین شود. باید از طریق تسهیلات بانکی و بیمه‌ای به نگهداشت ساختمان نیز پرداخته شود. تمامی این موارد در مقال نگهداشت ساختمان می‌گنجد.
 
وی اضافه کرد: واژه نگهداشت ساختمان، دامن‌ای فراتر از بحث فنی دارد. بحث سیستمی نیز مجموعه‌ای از عناصر به هم پیوسته است که به طور واحد عمل می‌کنند. ما در بحث نگهداشت ساختمان نیازمند یک تفکر سیستمی هستیم. از طرفی ما در این نوع تفکر، باید بحث زیر سیستم مباحث فنی مانند معماری تاسیسات سازه، مکانیکی و … تعریف شود . همچنین بحث‌ عملکرد حرفه‌ای ساختمان شامل مباحث فرهنگی و اداری و… است.
شیبانی بیان کرد: محور اصلی کنفرانس جلب توجه افراد تاثیرگذار و مخاطبان اصلی نگهداشت در زمینه تقویت تفکر سیستمی در حوزه نگهداشت است. باید توجه داشت این کنفرانس صرفا مقاله محور نیست و کمیته‌های اجرایی با برگزاری نشست‌های تخصصی در دانشگاه‌های معتبر، نسبت به برگزاری این نشست اقدام کردند. مقرر شده است نتایج این نشست برای نگهداشت ساختمان مورد استفاده قرار گیرد.
 
وی بیان کرد: دانشگاه و صنعت می‌توانند نقش خود را در حوزه نگهداشت ساختمان با استفاده از این کنفرانس بیان کرده و به دستگاه‌های اجرایی در این مسیر کمک کنند.
 
دبیر کنفرانس ملی مدیریت نگهداشت ساختمان با رویکرد سیستمی گفت: مبحث ۲۲ مقررات ملی ساختمان، دارای بحث نظامات اداری است که در برخی موارد موارد بحث قانونگذاری و قائده آمره شده‌، ولی باید توجه داشت وضع قانون آمره بر عهده قوه مقننه است. مثلا اگر ساختمانی ناایمن باشد باید بلافاصله تخلیه شود و به فروش نرسد یا خریدار در صورت فروش، فرآیندهای لازم را طی کند. این موضوع با حقوق افراد مغایرت دارد و از لحاظ اجرایی نیز با مشکل مواجه است.
 
وی افزود: در حوزه فنی بحث مکانیک، سازه،‌ برق و تاسیسات به طور جداگانه دیده شده است؛ اما متاسفانه بحث نگهداشت به صورت واحد در حوزه‌های فوق وجود ندارد؛ در چنین شرایطی شاهد حضور ماموران بخش‌های مختلف در منازل هستیم.
 
شیبانی با اشاره به حادثه پلاسکو گفت: اگر سیستم نگهداشت ساختمان قبل از حادثه پلاسکو داشتیم و آن را اعمال می‌کردیم، این حادثه اتفاق نمی‌افتاد. در حال حاضر من چندین ساختمان را بازدید کرده‌ام که فاقد ایمنی لازم هستند.
 
وی افزود: تامین مالی بحث‌ نگهداشت ساختمان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، باید توجه داشت تامین مالی نگهداشت، با پرداخت هزینه معنا نمی‌شود، بلکه نوعی سرمایه‌گذاری است. اگر پرداخت این هزینه به طور مستمر و در طول زمان انجام شود، مشکلی را برای افراد ایجاد نخواهد کرد. در این راستا باید بحث‌های تشویقی مانند کاهش مالیات، پوشش بیمه‌ای غیره مردم برای پرداخت هزینه‌های نگهداشت ساختمان لحاظ شود و در ادامه بحث‌های تنبیهی برای افرادی که در این زمینه فعال نیستند، باید در نظر گرفته شود.
https://siasatrooz.ir/vdch6qnz-23ni-d.tft2.html
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی