دوشنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۲۰:۵۶
کد مطلب : 129497
ماجرای برگ برنده نمایشگاه کتاب

چرا پدر موشکی مرد ابدی است؟

چرا پدر موشکی مرد ابدی است؟
مسئولان فرهنگی، سیاسی و نظامی به نمایشگاه کتاب تهران آمدند تا از یک برگ برنده رونمایی کنند، در عین حال به نکاتی درباره «شهید حسن طهرانی‌مقدم» اشاره کردند که در نوع خودش قابل توجه است.
نمایشگاه کتاب تهران یک میهمان ویژه داشت؛ مردی که نام و یادش ابدی است و افتخاری برای هر ایرانی؛ شهید حسن طهرانی مقدم.
عملیات وعده صادق که هشداری جدّی به همه دشمنان آب و خاک ایران بود، با موشک‌هایی به وقوع پیوست که پدر موشکی ایران سال‌ها برایش زحمت کشیده بود و اکنون قطره‌ای از دریای زحمات او در کتاب «مرد ابدی» متجلی شده است.
در پنجمین روز نمایشگاه کتاب، مراسم معرفی کتاب «مرد ابدی» و تجلیل از خانواده شهید طهرانی‌مقدم و معصومه سپهری نویسنده این کتاب در نمایشگاه کتاب برگزار شد.
سیدمحمد هاشمی جانشین وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که به این مراسم آمده بود مقابل دوربین تسنیم به این نکته اشاره کرد: یکی از برگ‌برنده‌های امسال رونمایی از کتاب‌های خوب و اصیل پرزحمتی است مثل همین کتاب «مرد ابدی» متعلق به اسطوره ملی شهید حسن طهرانی‌مقدم.
حمیدرضا مقدم‌فر مشاور فرمانده‌کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درباره انتشار کتاب «مرد ابدی» تأکید کرد: جامعه می‌خواهد قهرمانان ملی‌اش را بشناسد و جوانان به‌دنبال الگو هستند. ما شخصیت‌هایی همچون شهید حسن طهرانی‌مقدم و سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی را باید به جامعه معرفی کنیم. یکی از ابزارهای معرفی این شخصیت‌های بزرگ، کتاب است، چرا که کتاب هم مانایی و ماندگاری دارد و هم قدرت تبیین؛ از این جهت می‌تواند مبنایی برای فیلم‌نامه، سریال و فیلم سینمایی و به‌طورکلی معرفی این شخصیت بزرگ و ملی باشد. وی همچنین خاطرنشان کرد: امروز نه‌تنها کشور ما، بلکه کشورهای جبهه مقاومت نیز یک عطشی دارند بدانند طهرانی مقدم کیست و چه شخصیتی دارد، فرآیند ساخت موشک با دست خالی چه بوده است که به‌لطف الهی امروز به این نقطه رسیده‌ایم.
غلامعلی حدادعادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی که به مراسم رونمایی از کتاب «مرد ابدی» آمده بود به خبرنگار تسنیم گفت: علاوه بر اینکه ما خودمان در نوشتن تاریخ انقلاب و پژوهش در این عرصه و معرفی شخصیت‌های انقلابی کوتاهی کرده‌ایم و می‌کنیم، در مورد این‌ها یک عامل دیگر مضاعف گمنام بودن آنهاست، یعنی هم آن کوتاهی‌های ما و هم اقتضای ذاتی کارشان باعث ناشناخته شدن‌شان بوده است تا جایی که بسیاری از اینها بعد از شهید شدن تازه شناخته می‌شوند.
سردار علی بلالی مشاور فرمانده نیروی هوافضای سپاه به ویژگی‌های شخصیتی شهید حسن طهرانی‌مقدم اشاره و ابراز کرد: جوانان به‌راحتی می‌توانند این قهرمانان واقعی را الگوی خودشان بدانند چون دست‌یافتنی‌اند.
او در خصوص این دست‌یافتنی بودن قهرمانانی واقعی همچون شهید طهرانی‌مقدم تأکید کرد: به‌دلیل اینکه ما حسن طهرانی‌مقدم را به‌گونه‌ای معرفی می‌کنیم و همچنین فرمایشاتی که رهبر انقلاب درباره ایشان داشتند ـ دانشمند برجسته و پارسای بی‌ادعا ـ به‌نظر می‌رسد حتماً رسیدن به جایگاه این شخصیت دست‌نیافتنی است، من معتقدم این‌طور نیست.
بلالی همچنین خاطرنشان کرد: حسن طهرانی‌مقدم یک اشکال بزرگ داشت که استقلالی بود، مثلاً می‌گفت؛ «کپسول‌های قرمز آتش‌نشانی همه به‌رنگ آبی شود.»، و همه را رنگ آبی می‌زد، یک عده می‌گویند اشکال است و عده‌ای هم می‌‎گویند اشکال نیست، می‌خواهیم بگوییم حسن آقا دست‌یافتنی است مثل همه دیگر افرادی که در جامعه زندگی می‌کنند، به همین خاطر است که می‌گویم جوانان ما این شخصیت‌ها را برای خودشان الگو قرار دهند.
سردار علی فدوی جانشین فرمانده‌کل سپاه مقابل دوربین تسنیم به این نکته اشاره کرد: می‌دانید که پاسدارها مهربان‌ترین، خوشحال‌ترین و خنده‌روترین آدم‌های عالم‌اند، اصلاً کسی جمعی از پاسداران را در یک قابِ تصویری قرار دهد شاید بسیاری تعجب کنند که چرا این‌ها آن‌قدر خوشحال‌اند، به‌خاطر اینکه همه کار را به‌تعبیر امیرالمؤمنین(ع) تفریح می‌بینند. شهید طهرانی‌مقدم همیشه خوشحال بود که تکلیفش را انجام می‌دهد حتی لحظه‌ای که به شهادت می‌رسد در بهترین وضعیت ممکن بود یعنی در انجام تکلیف اصلی خودش.
معصومه سپهری نویسنده کتاب در گفت‌وگو با تسنیم راجع به دید بسیار عجیب حاج حسن گفت: خدا را شکر می‌کنم که کاری از زمان حیات شهید طهرانی‌مقدم در مجموعه حفظ و نشر آثار موشکی هوافضا آغاز شده بود، چون حسن آقا یک دید بسیار عجیبی داشت و خواهان این بود حماسه‌ای که هم‌رزمانش آفریده‌اند، ماندگار بماند.
حمیدرضا مقدم‌فر درباره فرآیند شکل‌گیری کتاب «مرد ابدی» اظهار کرد: این رمان نزدیک به 2000 صفحه است که هم زندگی این دانشمند برجسته و سردار بزرگ را معرفی می‌کند و هم اینکه فرآیند شکل‌گیری داستان موشک در ایران را معنا می‌کند، حدود 12 سال تحقیق و پژوهش و نگارش این کتاب طول کشید.
الهام حیدری همسر شهید طهرانی مقدم با تقدیر از نویسنده این کتاب، خاطرنشان کرد: واقعاً جای تبریک دارد از این جهت که خانم سپهری (نویسنده کتاب) روش تحقیقی و پژوهشی را در کتاب «مرد ابدی» جاری کرد، شاید یکی از زیباترین و قشنگ‌ترین کتابی را که در رابطه با شهدا آن هم با پژوهش و تحقیق سالیان دراز به حساب می‌آید.
یاسر احمدوند رئیس نمایشگاه کتاب تهران و معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی معتقد است اتکا به ویژگی‌های شخصیتی و کاری امثال شهید طهرانی‌مقدم می‌تواند جامعه را به اهداف خودش نزدیک کند.
وی این نکته را یادآور شد: شهید طهرانی مقدم به‌واسطه اراده، پشتکار و تلاش و خسته نشدن نمونه‌ای مثال‌زدنی است که لازمه امروز جامعه ایرانی برای حل مشکلات است؛ با اتکا به دانش و اراده خودمان و فراگرفتن آنچه لازم است و نترسیدن از شکست‌ها و تجربه کردن مسیرهای مختلف به هدف اصلی برسیم.
معرفی کتاب «مرد ابدی» بهانه‌ای شد تا بار دیگر یاد و خاطره پدر موشکی ایران گرامی داشته شود‌.
حضور مسئولان فرهنگی، سیاسی و نظامی در این مراسم اتفاق مهمی بود و این نوید را داد تا در آینده نزدیک شاهد فعالیت‌های فرهنگی بیشتری با محوریت این قهرمان ملی باشیم، مثلاً قائم‌مقام وزیر فرهنگ تأکید کرد که به‌دنبال ساخت یک فیلم از شهید طهرانی مقدم هستند.
https://siasatrooz.ir/vdcjhhevauqe8xz.fsfu.html
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی