پنجشنبه ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۸:۰۸
کد مطلب : 129538

کتاب انسان و فناوری روانه بازار نشر شد

همزمان با برپایی سی و پنجمین دوره نمایشگاه بین¬المللی کتاب تهران، انتشارات سازمان جهاد دانشگاهی تهران، کتاب انسان و فناوری را به قلم محمدامین بنی تمیم چاپ و روانه بازار نشر کرد.
کتاب انسان و فناوری روانه بازار نشر شد
 محمد¬امین بنی تمیم پژوهش¬گر و مدرس دانشگاه در حوزه¬های فرهنگ، ارتباطات، رسانه و فناوری¬های نوپدید اطلاعاتی و ارتباطی به رشته تحریر درآمده، با همت انتشارات سازمان جهاد دانشگاهی تهران به چاپ رسیده، و از دریچه¬ای انتقادی، رابطه انسان با فناوری را در سه بازه زمانی گذشته، حال و آینده مورد کندوکاو قرار داده است.
این کتاب با بیان چیستی فناوری و فلسفه آن، سیر تطور آن را از دیرباز که انسان در قالب ساختارهای بدوی و قبیله¬ای زندگی می¬کرد، مرور می¬کند و مراحل تکامل آن در جهان را به همراه تحولاتی همچون انقلاب¬های صنعتی، تا دوران معاصر و جهانی¬سازی، مورد مطالعه قرار می¬دهد و بیان می¬کند که انسان چه مسیری را برای گذر از دیروز به امروز طی کرده و چگونه از زندگی قبیله¬ای به جهانی¬شدن رسیده است.
بنی تمیم در این کتاب همچنین با تحلیل دیدگاه¬های اندیشمندان برجسته جهانی درباره فناوری و تاثیر آن بر سبک زندگی انسان و تحولات و پیامدهایی که تاکنون در حوزه¬های فردی و جمعی برای انسان به دنبال داشته، مورد مطالعه قرار می-دهد و پیامدهای آن را همچون فن¬هراسی یا تکنوفوبیا، جبرگرایی تکنولوژیک، تکینگی فناوری، تکینگی انسانی، انفجار اطلاعات، امنیت سایبری، بحران معنویت و استعمار فرهنگی پست¬مدرن، مورد بحث و بررسی قرار می¬دهد.
کتاب انسان و فناوری همچنین فصلی را به معرفی دره سیلیکون به عنوان هاب فناوری جهان، با هدف شناخت و بررسی نقش آن در شکل¬گیری فناوری¬های نوپدید اطلاعاتی و ارتباطی اختصاص داده و ضمن معرفی فناورهای پست مدرن و ویژگی¬های آن¬ها، در فصل پایانی کتاب، با نگاهی آینده¬پژوهانه و با استناد به مطالعات جهانی درباره هوش مصنوعی و متاورس، چشم¬اندازی از آینده زندگی دیجیتال را پیش روی خواننده ترسیم می¬کند.
در مقدمه کتاب آمده است: هر یک از انواع فناوری، آثار و پیامدهای سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، روانی، اخلاقی و حتی اعتقادی خاصی با خود به همراه دارد؛ به گونه‌ای که می‌توان گفت فناوری در شکل‌گیری شخصیت، افکار، روحیات، عادات، رفتار، گفتار و حتی نوسازی مفاهیم و باورهای ما تاثیر بسزایی دارد و این حد یقف تاثیر فناوری‌ها بر زندگی ما نیست و آنچه فرزندان و نوادگان ما در آینده با آن مواجه خواهند بود، بسیار شگفت انگیزتر است. در این میان، شاید اندک افرادی باشند که عالمانه و آگاهانه از دام تاثیرپذیری از آن پرهیز کرده و یا از آن رهیده باشند. این سلطه بلامنازع فناوری بر سرنوشت بشریت، کار را به جایی رسانده که به نظر می‌رسد، به جای آنکه فناوری، ابزاری در دست انسان و در خدمت او باشد، انسان، ابزاری در دست فناوری شده و فناوری او را به خدمت گرفته است.
در این مقدمه همچنین آمده است: فناوری‌های نوپدید اطلاعاتی و ارتباطی، نسبت به سایر فناوری¬ها، از قدرت و عمق تاثیرگذاری بیشتری بر زندگی انسان برخوردارند، به گونه‌ای که، این تاثیر تا مرز کنترل و سلطه بر سامانه¬های حرکتی، عصبی و ذهنی امتداد یافته است. هنگامی فهم ما از این مسئله ابعاد تازه‌ای می‌یابد که بدانیم فناوری‌های پیش روی ما همچون واقعیت گسترده، واقعیت ترکیبی، متاورس، جهان‌های آینه‌ای و دیگر همزادهایشان، انسان را از یک کاربر بیرونی به درون خود خواهند بلعید. به گونه‌ای که این فناوری‌ها قدرت خواهند یافت تا نه تنها ذهن شما را فریب دهند، بلکه فرامین مغزی و سامانه حسی شما را نیز دستکاری کنند و در تجربه یک موقعیت شبیه¬سازی شده مجازی، با ارسال محرک‌هایی به گیرنده‌های حسی شما، واکنش‌هایی در شما ایجاد کنند که گویی در یک موقعیت واقعی بیرونی قرار دارید. این نکات و بیشتر، در ذهن ما این پرسش¬ها را پدید می‌آورند که دنیای پیش روی ما چگونه جایی خواهد بود؟ انسان و محیط اجتماعی زندگی او با فراگیر شدن این فناوری‌ها، دستخوش چه تغییراتی خواهد شد؟ رابطه چهارسویه ما با خود، خالق، خلایق و خلقت چه شکلی به خود خواهد گرفت؟ آیا این فناوری¬ها و محیطی که برای ما خلق خواهند کرد، گریزگاهی برای فرار از واقعیت نخواهند شد؟
این کتاب گامی است در مسیر تنویر افکار عمومی به ویژه جوانان و نسل Z و ارتقای سواد انتقادی، فناوری، اطلاعاتی و رسانه¬ای که با ارائه داده های متنوع، آمار و نظریه¬ها، سرگذشت انسان از منظر ارتباط با فناوری و تاثیرات متقابل آن¬ها بر یکدیگر را برای مخاطب روایت می¬کند؛ اینکه از کجا آغاز شده؟ به کجا رسیده؟ و به کجا می¬تواند ختم شود؟.
علاقه¬مندان می¬توانند این کتاب را از غرفه انتشارات جهاد دانشگاهی تهران در سی و پنجمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران تهیه نمایند.
 
 
 
https://siasatrooz.ir/vdcfm1dycw6d0ta.igiw.html
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی