يکشنبه ۲۰ فروردين ۱۴۰۲ - ۲۲:۵۲
کد مطلب : 125575

گامی برای پایان جنگ

یمن در روزهای اخیر با مجموعه‌ای از تحولاتی همراه شده که تا به امروز بی سابقه بوده است...
یمن در روزهای اخیر با مجموعه‌ای از تحولاتی همراه شده که تا به امروز بی سابقه بوده است. از یک سو منابع یمنی اعلام کردند که هیئت عربستان سعودی با مهدی المشّاط، رئیس شورای عالی سیاسی یمن در خاک این کشور دیدار کرد.این اولین دیدار یک مقام رسمی سعودی به صنعا بعد از ۸ سال جنگ ویرانگر علیه یمن است.
از سوی دیگر عبدالقادر المرتضی، رئیس کمیته ملی امور اسرا و آزادگان دولت نجات ملی یمن از رسیدن ۱۳ اسیر یمنی به فرودگاه صنعا خبر داد که مقامات ریاض آن‌ها را در مقابل آزادی یک اسیر سعودی آزاد کرده بودند. پیش از این نیز یمنی‌ها از آغاز حرکت امارات برای خروج از این کشور خبر داده بودند.
مجموع این تحولات در حالی که در هفته های اخیر مباحث متعددی در باب تمدید اتش بس میان یمن و عربستان مطرح بوده، بیانگر دگرگونی در معادلات جنگ و رسیدن به آتش بس است که می تواند به پایان جنگ منجر شود. این رویکرد در حالی از سوی سعودی صورت گرفته که در باب چرایی ان پیش از هر چیز می توان گفت که به رغم هزینه کرد های دهها میلیارد دلاری نه تنها یمن تسلیم سعودی نشده بلکه مقاومت آن به یک رسوایی و شکست برای عربستان مبدل شده است بر این اساس می توان گفت که ریشه اولیه این معادلات در مقاومت ملت یمن در برابر ائتلاف متجاوزان دانست.
نکته دیگر آنکه عربستان در حالی تا به امروز روی کمک‌های آمریکا حساب باز کرده بود که رفتارهای واشنگتن نشانگر سیاست باج خواهانه‌ای است که هزینه‌های بسیاری برای سعودی داشته است. با توجه به این مولفه‌ها عربستان به دنبال یافتن شرکا و سرمایه گذاران جدید برای بلند پروازی‌های اقتصادی خود بوده است که توسعه روابط با چین نمودی از این رفتار است. اکنون عربستان که به دنبال کاهش فشارهای آمریکاست بنا دارد تا با رویکرد جدید منطقه‌ای همچون روابط با ایارن در کنار پایان دادن به جنگ یمن این مهم را محقق ساخته در حالی که همزمان امنیت مورد نظر سرمایه گذاران چینی را نیز فراهم سازد.

مهسا شاه محمدی
https://siasatrooz.ir/vdccmpqsp2bqip8.ala2.html
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی