چهارشنبه ۶ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۰۰:۰۲
کد مطلب : 125686

پیام روس‌ها از شورای امنیت

روسیه در حالی ریاست ماهیانه شورای امنیت را عهده دار شده است که در اقدامی تامل برانگیز...
روسیه در حالی ریاست ماهیانه شورای امنیت را عهده دار شده است که در اقدامی تامل برانگیز درخواست رژیم صهیونیستی برای تغییر تاریخ نشست شورای امنیت با موضوع درگیری رژیم صهیونیستی و فلسطین در «روز یادبود» این رژیم را رد کرد. گیلاد اردان نماینده این رژیم در سازمان ملل، در نامه‌ای به هیأت روسیه در نیویورک که واسیلی نبنزیا نماینده روسیه ریاست دوره‌ای شورای امنیت سازمان ملل را این ماه برعهده دارد، نوشت این روز (روز بزرگداشت نظامیان کشته شده رژیم صهیونیستی در جنگ‌های آن) برای اسرائیل بسیار مهم است.
وی افزود: این یک روز مقدس و ویژه برای همه اسرائیلی‌هاست و برنامه‌ریزی یک مناظره آزاد در روز یادبود که طی آن طرف‌های مربوطه در شورای امنیت سخنرانی می‌کنند، شرایط اولیه برای چنین بحثی را محقق نمی‌کند و به شدت نامناسب است. به رغم این درخواست‌ها روسیه بر برگزاری نشست مذکور در زمان مقرر تاکید کرده است. این اقدام از سوی روسها در حالی صورت می‌گیرد که بخشی از این اقدام را می‌توان برگرفته از نمایش قانون مداری روسیه و بی طرفی آن در قبال همگان ارزیابی کرد که به نوعی مسئولیت پذیری خود را در برابر بی مسئولیتی و یک جانبه گرایی‌های غرب به نمایش می گذارد.
در همین حال این اقدام از یک سو می تواند ناشی از انتقام گیری روسها از صهیونیست‌ها در دو حوزه اوکراین و سوریه باشد. در حالی روسها همواره نسبت به همراهی سایرین با غرب علیه خود در اوکراین هشدار داده است که صهیونیست‌ها با اعزام کوهن وزیر خارجه به کی یف و نیز مواضعی که نتانیاهو در باب تسلیح اوکراین گرفته مغایر با خواست روسیه رفتار کرده‌اند. در همین حال تل آویو با حملات گسترده و متعدد به سوریه عملا جایگاه و نقش امنیتی مسکو در این کشور را زیر سوال برده‌اند. در این شرایط روسها به نوعی با تاکید بر اجرای قانون در شورای امنیت پاسخی سخت به تحرکات مخرب صهیونیست‌ها داده‌اند. در همین حال روسیه تلاش دارد تا نقشی میانه را در معادلات غرب اسیا ایفا نماید و از رویکردیهای یک جانبه غربی خودداری نماید لذا در کنار روابط با صهیونیست‌ها بر همگرایی با گروه‌های فلسطینی نیز تاکید دارد لذا با اجرای نشست سازمان ملل این رفتار میانه را حفظ می نماید. به هر تقدیر آنچه از سوی روسیه صورت گرفته است در نهایت یک شکست برای صهیونیست‌ها و شخص نتانیاهو است که در کنار بحران‌های داخلی با انزوای منطقه ای و جهانی نیز مواجه شده‌ است و حتی توان اجرای خواسته‌اش برای تاخیر در برگزاری نشست شورای امنیت را ندارد.

علی تتماج
https://siasatrooz.ir/vdcfctdyvw6d0va.igiw.html
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی