شنبه ۹ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۲۰:۱۸
کد مطلب : 125715

وزیر صمت؛ وزیری شفاف برای تمام فصول

به عنوان یک منتقد با وزیر صمت اما خواندن این مهم که شفافیت پس از چهل سال بلاخره راه به سمت و سوی وزارت صمت پیدا نمود و...
وزیر صمت؛ وزیری شفاف برای تمام فصول
به عنوان یک منتقد با وزیر صمت اما خواندن این مهم که شفافیت پس از چهل سال بلاخره راه به سمت و سوی وزارت صمت پیدا نمود و مهمتر آنکه هرگز نمی توان عملکرد اشتباه وزرای قبل را یک شبه ترمیم نمود و این در حالی است که طرح بسیارجامع وحساب شده است.
سید رضا فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت دو بار تاکنون استیضاح شده است چرا؟ شفافیت چه خسارت هایی را به دنبال دارد و مخصوصا گرانی و رانت در زیر مجموعه ها که بوده و هست و خواهد بود الان دارد شفاف سازی میکند.

وزیری از جنس تجربه وشفافیت
هرگز فراموش نمیکنیم که در تاریخ ۲۴ اسفند ۱۴۰۰، لطف‌الله سیاهکلی عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی از نهایی شدن طرح استیضاح وزیر صمت به دلیل افزایش قیمت خودرو و آن را به هیئت رئیسه مجلس خبر داد.قیمت خودرو هرگز به دست وزیر حل نشده ونخواهد شد ونمایندگان محترم باید بدانند که با سلسله تصمیمات غلط و اشتباه ومخصوصا ۸ سال تصمیمات سخت و بد دولت روحانی امروز به این نقطه رسیده ایم...
دولتی که در آن هزاران خودرو گم می شود و با نام مرده وغیب شده و حتی کارتون خواب ها ثبت سفارشمی گردد... راستش چگونه چنین چیزی ممکن است؟

داستان استضاخ دوم؛
در جلسه علنی ۲۴ خرداد ۱۴۰۱، مجلس نمایندگان از پاسخ سید رضا فاطمی امین، وزیر صنعت، معدن و تجارت دربارهٔ علت ضعف عملکرد این وزارتخانه در کنترل قیمت کالاها و عدم توانایی در پشتیبانی از صاحبان صنایع و بهره‌برداران معدن به سؤال محمد وحیدی نماینده بجنورد قانع نشدند و به وی کارت زرد دادند و...
هیچکس نپرسید چرا بر خلاف دستور ات اکید مقام معظم رهبری روی موشک ها هی نوشتند مرگ بر این وآن ودشمن تراشی کردند وچرا با تهدید های گسترده در امر سیاست خارجی افراد ناکارامد ونابلد باعث سقوط ریال شدند که وزیر محترم در این سونامی نقشی نداشته وندارد وکنترل ان توسط نمایندگان مجلس باید صورت می گرفت و حال سوال اینجا است چگونه است که... گنه کرد در بلخ آهنگری به شوشتر زدند گردن مسگری.
آری امروز وزیر صمت با سامانه شفافیت فروشگاهی می‌توان قیمت‌ها را کنترل کند این در حالی است که اطلاعات ۹۶۰۰ فروشگاه روزانه به این سامانه ارسال می‌شود و زمانی که کسی کارت می‌کشد، همه اطلاعات شامل نوع، مقدار و قیمت کالا برای سامانه ارسال می‌شود.
به نظر می رسد که سامانه شفافیت فروشگاهی حلقه پایانی سامانه جامع تجارت است، با این سامانه دیگر نیازی نیست قیمت‌ها می‌تواند با استفاده از این سامانه کنترل شود. که سامانه شفافیت فروشگاهی حلقه پایانی سامانه جامع تجارت خواهد بود، دقیقا با این سامانه دیگر نیازی به خیلی از دوباره کاری ها و عدم وجود اطلاعات و هزاران معضل دیگر را این سامانه رفع خواهد نمود هرچند شاید در بسیاری مواد وزیر کمکاری ها و یا مشکلاتی داشته باشد اما این تفکر و گامی بسیار بزرگ در ایران موفق اینده خواهد شد. چرا که وزیر بنا دارد که این باگ دیتای استراتژیک را در اختیار سایر وزارتخانه قرار می‌دهد که می‌توان با استفاده از آن‌ها تحلیل‌های مختلفی ارائه کرد. مثلا می‌توان تاثیر افزایش مصرف یک کالا روی بقیه کالاها را بررسی کرد و در مجموع امکان تبیین بازار فراهم می‌شود. و علاج واقعه را قبل از وقوع باید اندیشید را در دستور کار خود قرار داده است برای وزاری آتی باید دید که در آینده چه اتفاقاتی رقم خواهد خورد.

دکتر مازیار میر - کارشناس اقتصادی و مشاور کسب و کار
https://siasatrooz.ir/vdcizwazwt1ary2.cbct.html
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی