شنبه ۲۵ شهريور ۱۴۰۲ - ۲۰:۳۶
کد مطلب : 127038

یک ماده مخدر جدید «کمیکال» چیست و چه عوارضی دارد؟

ماده مخدر «کمیکال» که به تازگی رواج پیدا کرده، تا ۸۰۰ برابر از مواد سنتی مانند حشیش قوی‌تر و اثرگذاری مخرب‌تری دارد.
ماده روان‌گردان «کمیکال» از طبقه مواد جدید روان‌گردان موسوم به (ان، پی، اس)‌هاست، از آنجایی ‌که این ماده بسیار قدرتمند و قوی عمل می‌کند، وعده‌های مصرفی آن برای انسان در حد میکروگرم تعریف شده است، از این‌ رو چون میکروگرم در حد میکروسکوپ است و با چشم غیرمسلح قابل‌ دیدن نیست برای فروش آن مجبور هستند که آن را روی گیاهان یا مواد دیگری اسپری کنند.
این ماده کاملاً سنتزی و شیمیایی و توسط انسان با فرمول جدیدی تهیه شده است و به گفته کارشناسان این ماده تا ۸۰۰ برابر از مواد سنتی مانند حشیش قوی‌تر و اثرگذاری مخرب‌تری دارد و متأسفانه جدیداً به‌ صورت فله‌ای و در بسته‌بندی‌های دست‌ساز در بازار قاچاق مشاهده می‌شود. افراد آن را به‌ عنوان ماده گیاهی خریداری و مصرف می‌کنند، به همین دلیل کمیکال ظاهری گیاه گونه دارد، ولی در اصل یک ماده شیمیایی است که روی گیاه‌های متفاوتی اسپری شده و گاهی اوقات با عنوان‌های رایحه‌ درمانی در بسته‌‌بندی‌های سه گرمی عرضه می‌شود.
از عوارض این ماده می‌توان به اعتیادآوری قدرتمند و روان‌گردان شیمیایی نام برد که مستقیماً بر روی سلول‌های خاکستری مغز اثرات بسیار مخربی دارد.
 نحوه مصرف این ماده در داخل سیگار و به‌ صورت تدخین صورت می‌گیرد و فرد در اوایل مصرف با مقدار و دوز بسیار کمی از آن دچار حالات بسیار سنگینی از مصرف مواد مخدر می‌شود.
اثرات اولیه مصرف این ماده عبارت‌اند از افزایش فشارخون، افزایش تعداد ضربان قلب، افزایش درجه حرارت بدن، خشکی دهان و حالت پریشان ‌احوالی و ناآرامی. به دلیل قدرت بسیار زیاد تخریب کمیکال بر روی مغز فرد مصرف‌ کننده بعد از مدت کوتاهی شدیداً به آن اعتیاد پیدا کرده و دچار افسردگی پریشان ‌احوالی بی‌خوابی تنش و اضطراب می‌شود. همچنین مصرف کننده رفتارهای شعف‌گونه از جمله پرحرفی، پر اشتهایی، پر جنب ‌و جوشی از خود نشان می‌دهد و البته رفتارهای خارج از کنترل هیجانی مانند خندیدن‌های بسیار زیاد یا خشمگین شدن و عصبانی شدن‌های متناوب و پی‌درپی از اثرات این ماد مخدر است.
متأسفانه به‌ خاطر وسعت آسیب و حمله کمیکال به بخش هوشیاری مغز و توانایی‌های مغزی مصرف ‌کنندگان، کارشناسان معتقدند که درمان آن بسیار مشکل و عوارض حاصل از آن تقریباً غیر قابل ‌بازگشت و درمان است.
لذا درآستانه سال تحصیلی جدید خانواده‌ها باید ضمن هوشیاری و دادن آگاهی به فرزندانشان بدانند که این ماده باعث بروز بیماری‌های شدید روانی از جمله اسکیزوفرنی خواهد شد، ماده کمیکال بسیار قدرتمند روی مغز اثر می‌گذارد و حتی در اولین‌بار مصرف فضای بیوشیمی مغز مصرف‌ کننده را دچار تغییر کرده و حالات روانی و رفتاری آن را شدیداً تحت‌تأثیر قرار می‌دهد.
 
فرهاد خادمی
https://siasatrooz.ir/vdcipyazvt1aru2.cbct.html
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی