دوشنبه ۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۱:۴۸
کد مطلب : 125055
دود ناهماهنگی میان متولیان ساماندهی بازار به چشم مصرف کننده می‌رود

سرگردانی خودرو در جاده شورای رقابت و بورس

سرگردانی خودرو در جاده شورای رقابت و بورس
بازار خودرو در حالی همچنان روزهای بی سامان و بدون نظارت بر سر قیمت و کیفیت را سپری می‌کند که در چالشی دیگر بر سر راه مصرف کننده، شورای رقابت از غیر قانونی بودن عرضه خودرو در بورس می‌گوید و متولیان بورس و صمت از اجرایی ساختن قطعی این طرح سخن می‌رانند.
بازار خودرو همچنان از بی سامانی بسیار رنج می برد چنانکه از یک سو کیفیت پایین خودرو موجب نارضایتی مردم است و از سوی دیگر افزایش قیمت‌ها و بی نظارتی خودرو را از یک کالای مصرفی به تجاری مبدل کرده است. در این میان در هفته‌های اخیر خودروسازان اقدام به عرضه خودرو در بورس کرده‌اند تا مصرف کننده تعیین کننده قیمت باشد. روندی که گاه قیمت خودرو را نزدیک به بازار ساخته است حال آنکه بسیاری نیز گله دارند که این کار عملا دلالی‌های جدیدی را به همراه دارد چرا که بسیاری کار در بورس را بلد نبوده و عملا نمی توانند در خرید خودرو ورود کنند. در همین حال قیمت کارخانه ای خودرو بسیار پایین تر از قیمت بورس بوده و این بیشتر به نفع کارخانه دار است که بتواند درامدی بالاتر از قیمت کارخانه ای را کسب نماید. در این میان دیروز طبق نامه شورای رقابت به رئیس سازمان بورس، تعدادی از خودروهای عرضه شده در بورس کالا، جزو کالاهای تولید انحصاری است و باید به سیستم قرعه‌کشی خودرو بازگردد.یکی از موضوعاتی که در ماه‌های گذشته مورد تاکید بسیاری از کارشناسان اقتصادی قرار گرفته است، به مساله عرضه خودرو در بورس باز می‌گردد.از مرداد‌ سال جاری بورس میزبان خودروهای داخلی بوده است و در آینده نزدیک نیز خودروهای وارداتی وارد تالار خودرو بورس کالا خواهد شد.
اما یکی از اصلی ترین ارگان هایی که مخالف فروش خودرو در بورس است، شورای رقابت است.این شورا با استدلال اینکه تولید خودرو در کشور انحصاری است و طبق قانون باید از کارخانه و به قیمتی که این شورا تعیین می‌کند، به فروش برسد، مخالف عرضه خودرو در بورس بوده است.به تازگی شورای رقابت در نامه ای به سازمان بورس خودروهای دنا، پژو ۲۰۷ و شاهین را انحصاری دانسته و اعلام کرده است باید از بورس کالا خارج شود. همچنین سیداحسان خاندوزی، وزیر امور اقتصادی و دارائی در حاشیه آیین تجلیل از فعالان پیشتاز اقتصاد ایران در جمع خبرنگاران درباره نامه شورای رقابت به سازمان بورس درخصوص لغو عرضه خودرو در بورس اظهار داشت: مجوز عرضه خودرو در بورس کالا توسط شورای عالی بورس داده شده است. نامه شورای رقابت در شورای عالی بورس مطرح و در این زمینه تصمیم‌گیری خواهد شد. همچنین با شورای رقابت نیز صحبت شده تا تعارضی در تصمیمات ایجاد نشود.
بنابراین گزارش، شورای رقابت در نامه ای به سازمان بورس عرضه خودروهای دنا، پژو ۲۰۷ و شاهین را در بورس ممنوع اعلام کرده است.در واکنش به این نامه نیز، امیر مهدی صبائی، مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس می گوید: طبق قانون بازار اوراق بهادار، شورای عالی بورس بالاترین رکن بازار سرمایه است و تصویب سیاست‌های کلان بازار سرمایه را به عهده دارد. عرضه خودرو در بورس کالا یکی از مصوبات شورای عالی بورس است و بورس کالا موظف است تا در چارچوب این مصوبه رفتار کند. لذا ضمن احترام به جایگاه شورای رقابت، بورس کالا تابع مصوبات شورای عالی بورس است.
مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس گفت: شورای رقابت اختیار قانونی لغو عرضه خودرو در بورس کالا را ندارد. امیر مهدی صبائی، مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس اظهار داشت: طبق قانون بازار اوراق بهادار، شورای عالی بورس بالاترین رکن بازار سرمایه است و تصویب سیاست‌های کلان بازار سرمایه را به عهده دارد. یکی از وظایف این شورا تعیین خط‌مشی و تدوین قانون و مقررات مربوطه است و کلیه مصوبات شورای عالی بورس برای بورس‌ها لازم‌الاجرا است.وی افزود: عرضه خودرو در بورس کالا یکی از مصوبات شورای عالی بورس است و بورس کالا موظف است تا در چارچوب این مصوبه رفتار کند. لذا ضمن احترام به جایگاه شورای رقابت، بورس کالا تابع مصوبات شورای عالی بورس است.
صبائی در ادامه بیان کرد: ضمن اینکه این برای اولین بار نیست که در خصوص عرضه یک محصول یا تعیین قیمت پایه آن بین شورای رقابت و بورس اختلاف نظر وجود دارد؛ لذا در این مورد (عرضه خودرو در بورس کالا) کمافی‌السابق با رویکرد حمایت قاطع از حقوق سرمایه‌گذاران، به طریق اولی تابع قوانین و مصوبات شورای عالی بورس هستیم.مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس در پایان خاطر نشان کرد: هر گونه ملاحظه‌ای در خصوص عرضه خودرو در بورس کالا صرفا و صرفا در شورای عالی بورس قابل بررسی است. همچنین سخنگوی وزارت صمت با اشاره به اینکه از عرضه در بورس کالا حمایت می‌کنیم گفت: در حال حاضر عرضه کمتر از تقاضاست و اختلاف قیمت بین کارخانه و کف بازار مشهود است، بنابراین عرضه در بورس کالا از نظر وزارت صمت روش قابل دفاع و مورد حمایت است.
به دنبال این موضوع سخنگوی وزارت صمت در گفت‌وگو با ایسنا، گفت که در شرایط فعلی( فزونی تقاضا به عرضه و اختلاف قیمت زیاد بازار و کارخانه) ما از عرضه در بورس کالا حمایت می‌کنیم؛ چرا که مدل موفقی از عرضه خودرو بود که توانست قیمت‌ها را با قیمت به‌ مراتب کمتر از قیمت بازار آزاد عرضه کند. اما در شرایط عادی که بازار متعادل است و خودروسازان در حداکثر توان تولید و نیاز داخل را برآورده می‌کنند، همچون گذشته (خارج از قرعه‌کشی) می‌تواند فروش انجام شود و دیگر ابزار یا واسطه‌ای لازم نیست. در شرایط عادی، اختیار نحوه فروش خودرو، با خودروساز است و می‌تواند تصمیم بگیرد که روند عرضه در بورس ادامه پیدا کند یا خیر و موضوع درون صنعتی است اما تاکید می‌کنیم که این روند در شرایط عادی بازار می‌تواند اجرایی شود.

نویسنده: مهدی یوسفی
https://siasatrooz.ir/vdcfttdytw6d0xa.igiw.html
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی