يکشنبه ۲۷ فروردين ۱۴۰۲ - ۲۳:۱۱
کد مطلب : 125629
نبردهای خونین در سودان با صدها کشته و زخمی ادامه دارد

خارطوم قربانی وعده‌های پوشالی غربی-صهیونیستی

دلبستگی برخی جریان‌های داخلی سودان به برخوردار شدن از وعده‌های آمریکایی-صهیونیستی در حالی سرنگونی عمر البشیر را رقم زد که آتش این فتنه انگیزی این روزها در ابعاد گسترده‌تری سودان را در آتش جنگ داخلی نظیر بلایی که غرب بر سر لیبی آورد می‌سوزاند.
سودان در یک دهه اخیر چندین مرتبه به غرب اعتماد کرده که نتیجه ان نیز در سال ۲۰۱۱ جدایی مناطق جنوبی از آن بوده و در سال ۲۰۱۴ نیز دوری سودان از مقاومت فلسطین را در پی داشت و در نهایت نیز کودتا علیه عمرالبشیر را رقم زد. در حالی کودتا گران به امید حمایت های آمریکا بوده و در این راه حتی به سازش با رژیم صهیونیستی نیز روی آوردند که همچون لیبی سرنوشتی شوم در انتظار سودان بوده که نتیجه آن را ر بحران‌های امروز و جنگ‌های داخلی خونین آن می توان مشاهده کرد که می‌تواند تکه تکه شدن سودان را به همراه داشته باشد.
در سایه تداوم درگیری‌ها در سودان تاکنون ۵۶ نفر کشته و ۵۹۵ تن دیگر زخمی شدند. کمیته مرکزی پزشکان در سودان، از افزایش شمار قربانیان درگیری‌های نیروهای پشتیبانی سریع و ارتش این کشور که از شنبه، ۱۵ آوریل، آغاز شده، خبر داد.پیشتر، سازمان ملل متحد طی گزارشی اعلام کرده بود که در جریان درگیری نیروهای پشتیبانی سریع تحت فرماندهی سرلشکر «محمد حمدان دقلو» مشهور به حمیدتی و ارتش تحت فرماندهی «عبدالفتاح البرهان» که ریاست شورای حاکمیتی سودان را نیز برعهده دارد، دست‌کم ۳۰ نفر از جمله سه کارمند سودانی برنامه جهانی غذا کشته و ۴۰۰ نفر دیگر زخمی شدند.
سودان برای دومین روز متوالی شاهد درگیری های خشونت آمیز و اتهامات متقابل بین نیروهای پشتیبانی سریع به فرماندهی «محمد حمدان دقلو» و نیروهای ارتش سودان به فرماندهی «عبدالفتاح البرهان» است. فرماندار ایالت دارفور شمالی با اشاره به کشیده شدن درگیری ها از شهر خارطوم پایتخت به دیگر مناطق سودان گفت که درگیری بین نیروهای ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع هم اکنون در مرکز این ایالت در جریان است.
وی با هشدار درباره تبعات انسانی درگیریها گفت: وضعیت انسانی در مرکز ایالت دارفور شمالی بسیار بد است و ما از طرف های درگیر می خواهیم که شرایط انسانی را در نظر بگیرند.سخنگوی جمعیت هلال احمر سودان نیز با بیان اینکه از "طرف‌های درگیری می‌خواهیم متعهد به حفظ جان پرسنل پزشکی باشند"، افزود: از همه آنها می خواهم به بیمارستان ها و کادر درمان کمک کنند.وی با اشاره به اینکه "تعداد مجروحان درگیری کم نیستند و آمار مشخصی نداریم"، افزود: از کمبود کادر درمانی و تخت رنج می‌بریم و برق هم قطع شده است.
در همین حال، مشاور سیاسی نیروهای پشتیبانی سریع در گفت وگو با شبکه الجزیره تصریح کرد: ما در همه محورها می جنگیم و بر اساس طرحی که از قبل تصویب شده است، «حمیدتی» جنگ را فرماندهی می کند.وی همچنین گفت که نیروهای پشتیبانی سریع مقر رادیو و تلویزیونی و مقر لشکرها در مناطق دارفور، الابیض ، کردفان و برخی مواضع در خارطوم را به کنترل خود در آورده اند.این درحالی است که سخنگوی ارتش سودان گفته های نیروهای پشتیبانی سریع مبنی بر تصرف پایگاه ها و مقرهای مهم را رد و آن را دروغ پردازی «حمیدتی» خواند.در همین حال، شبکه المیادین به نقل از ارتش سودان اعلام کرد که کنترل مقرهای نیروهای پشتیبانی سریع در بندر سودان،‌ کسلا، القضارف، الدمازین، کاستی، کادوگلی و اردوگاه کرری در دست گرفته است.
https://siasatrooz.ir/vdccipqso2bqie8.ala2.html
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی