يکشنبه ۳ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۱۹:۲۳
کد مطلب : 125663
وقتی پوچ بودن ادعاهای استولتنبرگ در اوکراین برملا می‌شود

وعده درمانی پوسیده ناتو برای کی‌یف

وعده درمانی پوسیده ناتو برای کی‌یف
دبیر کل ناتو در سفر به اوکراین در حالی وعده عضویت این کشور در ناتو را داد که از یک سو مجارستان رسما با این پیوستن مخالفت کرد و از سوی دیگر در برخی کشورهای اروپایی همچون سوئد علیه توسعه طلبی ناتو تظاهرات برگزار شد.
دبیرکل ناتو که آخرین روزهای حضور خود در این مسند را سپری می‌کند، به زعم خود مشغول برطرف ساختن نگرانی‌های اوکراین از طریق گفتاردرمانی کاذب شده است!«ینس استولتنبرگ» در سفری غیرمنتظره وارد کی‌یف شد و در بدو ورود از دیوار یادمان نظامیان کشته‌شده بازدید کرد.این اولین بار از زمان آغاز حملات روسیه به اوکراین در فوریه سال ۲۰۲۲ میلادی است که استولتنبرگ به اوکراین سفر می‌کند و بازدید دبیرکل ناتو از اوکراین تحت شدیدترین تدابیر امنیتی انجام گرفت.دبیرکل ناتو با «ولودیمیر زلنسکی» نیز در کی‌یف دیدار کرد و رئیس‌جمهوری اوکراین صراحتا از استولتنبرگ خواست تا اعضای ناتو به مراتب بیشتر از قبل، هواپیماهای جنگی، توپ‌خانه و تجهیزات زرهی به اوکراین بفرستند.نقطه اوج سخنان استولتنبرگ در این دیدار جایی بود که او بار دیگر تلاش کرد عضویت اوکراین در ناتو را امری قطعی و مسلم بداند، دروغ بزرگی که حتی زلنسکی نیز دیگر آن را باور ندارد!
رهبران ناتو در سال ۲۰۰۸ میلادی گفته بودند که اوکراین روزی به ائتلاف سازمان پیمان آتلانتیک شمالی ملحق خواهد شد و استولتنبرگ این وعده را طی ۱۴ ماه گذشته بارها تکرار کرده است.این سخنان در حالی صورت می‌گیرد که چندی پیش «امانوئل مکرون» رئیس جمهور فرانسه که کشورش یکی از اعضای موثر ناتو محسوب می‌شود، تاکید کرد که کی‌یف باید بر روی گزینه‌هایی مانند «شراکت با اولویت» در قبال ناتو فکر کند و عضویت دائم در این پیمان جمعی را کم‌کم به فراموشی بسپارد!
در همین حال؛ بسیاری از اعضای دیگر ناتو مانند ترکیه، مجارستان، اسپانیا، ایتالیا و... نیز معتقدند که حتی اگر همین الان جنگ اوکراین پایان یابد، توجیهی برای عضویت کشوری جنگ زده در ناتو وجود ندارد.دبیرکل ناتو با بیان اینکه اوکراین در آینده به این ائتلاف نظامی می‌پیوندد، اما تاکید کرد که اولویت در حال حاضر حمایت از این کشور برای پیروزی در جنگ با روسیه است.دبیر کل ائتلاف ناتو گفت هزینه کمک نظامی به اوکراین بالغ بر ۱۵۰ میلیارد یورو بوده است. در این میان صدها سوئدی در اعتراض به تلاش این کشور برای پیوستن به ائتلاف نظامی ناتو تظاهرات کردند.در همین حال «ویکتور اوربان» نخست‌وزیر مجارستان در پیامی توئیتری مخالفت خود را با الحاق اوکراین به ائتلاف ناتو بروز داد.
در این میان وزیر دفاع آمریکا گفت که کشورهای غربی تا کنون ۲۳۰ تانک به اوکراین ارسال کرده‌اند. وزارت دفاع آمریکا خبر داد که تانک‌های آمریکایی آبرامز که قرار است به اوکراین ارسال شوند طی هفته‌های آینده وارد آلمان خواهند شد.قرار است که نظامیان اوکراینی در آلمان نحوه استفاده از این تانک‌ها را آموزش ببینند.همچنین «لوید آستین» وزیر دفاع آمریکا اعلام کرده است که کشورهای غربی بیش از ۲۳۰ تانک و ۱۵۰۰ خودروی زرهی دیگر به اوکراین ارسال کرده‌اند. این تسلیحات برای مجهز کردن ۹ تیپ زرهی اوکراینی به این کشور ارسال شده است.
این مواضع جنگ طلبانه در لوای حمایت از اوکراین در حالی مطرح می شود که در ادامه رسوایی آمریکا، کندی نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و برادر زاده رئیس جمهور ترور شده سابق این کشور در سخنرانی اعلام نامزدی خود برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اذعان کرد که واشنگتن گروه تروریستی داعش را ایجاد کرده و پلیس این کشور نیز فاسد است. خبر دیگر از جنگ اوکراین آنکه وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که در اقدامی متقابل، ۲۰ دیپلمات آلمانی را از این کشور اخراج می‌کند.وزارت خارجه روسیه اعلام کرد: «مقامات آلمانی تصمیمی در مورد اخراج دسته جمعی تعداد دیگری از کارمندان نمایندگی‌های دیپلماتیک روسیه در آلمان گرفتند».وزارت خارجه روسیه افزود: «در واکنش به اقدامات خصمانه برلین، طرف روسی تصمیم گرفت تا دیپلمات‌های آلمانی را از روسیه اخراج و همچنین حداکثر تعداد کارمندان نمایندگی‌های دیپلماتیک آلمان در کشورمان (روسیه) را به میزان قابل توجهی محدود کند».
https://siasatrooz.ir/vdcaimn6e49nui1.k5k4.html
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی