شنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۲۱:۱۳
کد مطلب : 125904
پاسخ عملی مسکو به حمایت‌های جنگ‌افروزانه گروه هفت از اوکراین

کنترل روسیه بر سراسر «باخموت»

کنترل روسیه بر سراسر «باخموت»
گروه هفت در نشست ژاپن در حالی بر افزایش کمک‌های نظامی از جمله ارسال اف ۱۶ به اوکراین تاکید کرد که در واکنش به این رفتارها رئیس گروه نظامی واگنر اعلام کرد نیروهای روسیه به طور کامل کنترل «باخموت» را به دست گرفتند.
در اقدامی که بیانگر واکنشی عملی از سوی روسیه به جنگ افروزی گروه هفت در اوکراین می‌باشد رئیس گروه نظامی «واگنر» وابسته به ارتش روسیه از تسلط کامل نیروهای این کشور بر شهر «باخموت» در شرق اوکراین که ماه‌هاست درگیری در آن در جریان است، خبر داد. در همین حال معاون وزیر خارجه روسیه به کشورهای غربی درباره پیامدهای ارائه جت‌های جنگنده‌ «اف-۱۶» به اوکراین هشدار داد. «الکساندر گروشکو» معاون وزیر خارجه روسیه هشدار داد کشورهای غربی در صورت تامین جت‌های جنگنده‌ «اف-۱۶» برای اوکراین، با «خطرات بزرگی» مواجه خواهند شد. او این هشدار را در پاسخ به سوالی درباره پیامدهای ارائه این جنگنده‌ها به اوکراین که خواستار دریافت آن از کشورهای ناتو است، بیان کرد. گرچه اوکراین هنوز تعهدی درباره تحویل این جنگنده‌ها دریافت نکرده، یک منبع وابسته به دولت آمریکا پیش‌تر خبر داد جو بایدن به همتایانش در گروه هفت گفته از برنامه مشترک با متحدان غربی خود برای آموزش کار با جنگنده‌های اف-۱۶ به خلبان‌های اوکراینی حمایت می‌کند.اوکراین خطاب به متحدان غربی‌اش گفته، جنگنده‌های اف-۱۶ موثرتر از جنگنده‌های فعلی ارتش این کشور هستند که به دوران شوروی سابق تعلق دارند. لهستان و اسلواکی تاکنون ۲۷ فرونده جنگنده میگ-۲۹ را در اختیار کی‌یف قرار داده‌اند.
رئیس‌جمهور آمریکا قرار است بسته کمک نظامی جدیدی به ارزش ۳۷۵ میلیون دلار برای ارائه به اوکراین ارائه کند. در این میان نتایج جدیدترین نظر سنجی نشان می‌دهد که اکثر شهروندان آلمانی مخالف ارسال جنگنده برای اوکراین هستند.نتایج این نظر سنجی نشان می‌دهد که تنها ۱۶ درصد از افراد مورد بررسی «قطعاً» موافق این مسئله هستند که آلمان چنین جنگنده‌هایی را به اوکراین عرضه کند و ۹ درصد دیگر ابراز داشتند که بهتر است این کار انجام شود. ۵۱ درصد پاسخ «قطعاً نه»، ۱۲ درصد بیشتر نه و در مجموع ۶۳ درصد با تحویل جنگنده مخالفت کردند. آنچه قابل توجه است این است که این دیدگاه چقدر گسترده است.
در این میان «دیمیتری مدودف» معاون شورای امنیت روسیه گفت در حال حاضر مذاکره درباره وضعیت در اوکراین و حول آن هیچ فایده‌ای ندارد زیرا گفت‌وگوها باید فقط با «اربابان دولت کی‌یف» در واشنگتن انجام شود. او این اظهارنظر را در واکنش به اظهارات اخیر «اورسولا فون در لاین» رئیس کمیسیون اروپا در مخالفت با مذاکرات صلح برابر بین اوکراین و روسیه بیان کرد و جمعه در کانال تلگرامی خود نوشت: برای او مخالفت با وی (رئیس کمیسیون اروپا) در این مورد دشوار است. رئیس‌جمهور پیشین روسیه گفت: قطعاً همینطور است. چطور می‌توانید با کشور نیمه‌تباه که تحت حاکمیت خارجی است، وارد گفت‌وگوی برابر شوید؟ گفت‌وگوها فقط با اربابان آن ممکن است یعنی با واشنگتن. طرف دیگری برای گفت‌وگو وجود ندارد.
همچنین دبیر شورای امنیت روسیه گفت، در نتیجه انهدام انبار تسلیحات حاوی اورانیوم ضعیف شده در اوکراین، ابری از مواد رادیواکتیو در حال حرکت به سمت اروپا است.«نیکولای پاتروشف»، دبیر شورای امنیت روسیه در یک نشست دولتی گفت، انهدام یک انبار مهمات حاوی اورانیوم ضعیف شده اعطایی از سوی غرب به اوکراین منجر به ایجاد ابر رادیواکتیوی شده که در حال حرکت به سمت غرب اروپا است.پاتروشف در سخنرانی در جریان کنفرانسی در شهر «سیکتیوکار» گفت: «آنها (آمریکایی‌ها) به اوکراین نیز کمک کرده و در این راستا کشورهای تابع خود را تحت فشار گذاشتند و به اوکراین مهمات دارای اورانیوم ضعیف شده دادند. از بین رفتن این مهمات منجر به این شد که ابری از رادیواکتیو در حال رفتن به سمت غرب اروپا است. در لهستان افزایش سطح تشعشع ثبت شده است.»
سخنگوی وزارت دفاع روسیه از کشته شدن ۲۱۰ سرباز اوکراینی، دفع ۱۲ موشک «هیمارس» و «سایه طوفان» توسط سامانه‌های پدافند هوایی روسیه و انهدام ۱۸ پهپاد اوکراینی در جمهوری خلق دونتسک و جمهوری خلق لوهانسک خبر داد.سخنگوی وزارت دفاع روسیه روز شنبه اعلام کرد که سامانه‌های پدافند هوایی روسیه طی ۲۴ ساعت گذشته، ۱۲ موشک هیمارس (HIMARS) و موشک کروز سایه طوفان (Storm Shadow) و همچنین یک بمب GBU-۳۲ ساخت آمریکا را دفع کرده است.
طبق اظهارات ژنرال ایگور کوناشنکوف، ۱۸ پهپاد اوکراینی نیز در جمهوری خلق دونتسک و جمهوری خلق لوهانسک منهدم شدند.وی افزود: گروه نبرد جنوب در منطقه دونتسک، روز گذشته ۲۱۰ سرباز اوکراینی را کشتند و همچنین یک تانک، پنج خودرو، یک سامانه توپ خودکششی کراب (Krab) ساخت لهستان و یک هویتزر D-۲۰ را سرنگون کردند.به گفته کوناشنکوف، دو انبار مهمات مربوط به تیپ ۱۱۰ مکانیزه نیروهای اوکراین در نزدیکی اودیوکا در جمهوری خلق دونتسک منهدم شد.وی اعلام کرد که روز گذشته حملات هوایی و حملات توپخانه‌ای در منطقه کوپیانسک توسط گروه نبرد غرب انجام شد و ۵۵ سرباز اوکراینی در آنجا کشته و دو خودروی جنگی زرهی و یک هویتزر D-۲۰ منهدم شد.در این میان یک اشتباه بزرگ محاسباتی وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا سه میلیارد دلار دیگر از تسلیحات ساخت این کشور را در ماه‌های آینده در اختیار نیروهای دفاعی اوکراین می‌گذارد!
دو مقام ارشد آمریکایی به رویترز گفتند که پنتاگون ارزش مهمات، موشک‌ها و سایر تجهیزات نظامی را که پیش‌تر به کی‌یف ارسال شده، بیش از اندازه برآورد کرده بود و بین آنچه گمان می‌رود تحویل داده شده و آنچه در حقیقت برای تجهیز نیروهای اوکراینی در مقابل مهاجمان روسی تحویل داده شده است، اختلاف سه میلیارد دلاری وجود دارد. یکی از مقام‌ها گفت: «ما ناهماهنگی‌های موجود در نحوه ارزش‌گذاری تجهیزاتی را که داده‌ایم، پیدا کرده‌ایم.» و افزود که کنگره به‌زودی به‌طور رسمی از این اشتباه محاسباتی آگاه خواهد شد.
https://siasatrooz.ir/vdciuwaz5t1ar32.cbct.html
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی