شنبه ۲۶ اسفند ۱۴۰۲ - ۲۰:۴۵
کد مطلب : 129028

بازی با جانِ مردم به بهانه تحریم!

بازی با جانِ مردم به بهانه تحریم!
در حالی که متوسط عمر استاندارد هواپیما در دیگر کشورها نهایتا 6 سال است، در خطوط هواپیمایی ایران هواپیماهایی با عمر بیش از 30 سال در حال پرواز و جابه‌جایی مسافران هستند که این معضل می‌تواند در نهایت به فاجعه ای تمام عیار تبدیل شود .

مشکلات اقتصادی متهم درجه یکِ ناامیدی مردم
فشار اقتصادی یکی از مهم‌ترین عواملی است که این روزها مانع رسیدن به برخی آرزوها و یا حتی پیش پا افتاده‌ترین خواسته‌های مردم کشور است. در زمانه‌ای که سفره مردم و خصوصاً قشر کارگر و به قول دولتی‌ها دهک یک تا هفتِ یارانه بگیر، روزبه‌روز کوچک‌تر می‌شود و اقلام اساسی یکی پس از دیگری از سر سفره مردم پَر می‌کشد، فکرکردن به برخی کارها، شوخی مضحکی به نظر می‌رسد.  سفر، یکی از مواردی است که به‌طورکلی از برنامه‌ریزی سالانه اکثر مردم جامعه حذف شده و کمتر کسی برای رفتن به سفری چندروزه می‌تواند برنامه‌ریزی و یا حتی مقداری پول پس‌انداز کند.
 این روزها مردم و خصوصاً قشر ضعیف جامعه صرفاً با میزان درآمد ماهیانه خود می‌توانند نهایتاً زندگی به‌اصطلاح بخور و نمیری داشته باشند و به قول قدیمی‌ها فقط شکم زن و بچه خود را سیر کنند. با این اوصاف میزان سفرها به همین یک دلیل تا حد زیادی کاهش محسوسی داشته است.  در این میان هستند افرادی که به دلیل تمکن مالی سالانه حداقل یک یا دوباره سفر را در برنامه‌های خود جا می‌دهند. برخی با ماشین‌های شخصی و عده‌ای با حمل‌ونقل عمومی، مانند اتوبوس‌های بین‌شهری و قطار و هواپیما!
 عده‌ای که قصد سفر دارند قطعاً از لحاظ مالی تأمین و مشکل خاصی ندارند؛ ولی همین یک عده گاهی اوقات و به یک دلیل خاص، عطای سفر را به لقایش می‌بخشند؛ عدم امنیت جانی در حمل‌ونقل عمومی، خصوصاً هواپیماها...

جولان هواپیماهای بیست ساله در آسمان ایران
کافی است برای سفر به یکی از شهرهای داخلی، از یک شرکت هواپیمایی بلیت تهیه کنید، قطعاً هواپیمایی که با آن سفر خواهید کرد عمری بیش از بیست سال دارد! همین موضوع و ناامن بودن هواپیماهای داخلی باعث شده که عده‌ای حتی حاضر به سفر با ماشین شخصی باشند آن هم در مسافت‌های دور و بیش از ۶۰۰ کیلومتر!  شکی نیست که ناوگان هوایی ایران به دلیل آن چه که نامش را تحریم و یا در اشلی پایین‌تر اهمال و سودجویی برخی از شرکت‌های هواپیمایی می‌نامند به‌شدت فرسوده و ناایمن است و این مشکلی است که از سال‌ها پیش مردم ایران با آن دست‌وپنجه نرم کردند و می‌کنند.

بازی با جان مردم با هواپیماهای فرسوده
 همه به‌خاطر داریم که هواپیمایی آسمان سال ۱۳۹۶ که در مسیر تهران به یاسوج در پرواز بود با کوه دنا برخورد کرد و عده‌ای از هم‌وطنان را به کام مرگ کشاند. انتخاب چنین هواپیمایی برای مسیری کوهستانی و سرد و یخ‌زدگی ملخ‌های هواپیما دلیل بروز این حادثه بوده است.
یا در حادثه دیگری که در سال 1389 اتفاق افتاد  هواپیمای بوئینگ ۷۲۷ ایران ایر که از تهران به ارومیه در حرکت بود، در روستای کلیساکندی ارومیه سقوط کرد. بوئینگ ۷۲۷ ایران ایر در زمان حادثه بیش از ۳۶ سال سن داشت و یک صد و دوازدهمین بوئینگ ۷۲۷ در جهان بود که دچار حادثه می شد و از بین می رفت. در این حادثه از بین ۱۰۵ نفر مسافر و خدمه هواپیما ۸۰ نفر کشته شدند.
و در حادثه ای مشابه و به دلیل بازنشدن چرخ های هواپیمای ایلیوشین آریاتور که از تهران به مقصد مشهد در حرکت بود به دیوار فرودگاه هاشمی نژاد برخورد کرد و کابین و ردیف‌هایی جلوی هواپیما از بین رفت. در این حادثه ۲۱ نفر از ۱۵۳ سرنشین هواپیما کشته شدند.
از دست حوادث در تاریخ هوایی کشور کم نداشتیم و قطعا در آینده نزدیک هم دوباره به دلیل کهولت هواپیماها اتفاق خواهد افتاد. سؤال اینجاست، اگر هواپیماهایی در سطح استانداردهای جهانی هوایی و با عمر و ساعت پروازی کمتری در این مسیرها رفت‌وآمد می‌کردند، آیا این اتفاق‌ها می‌افتاد؟

خدمات نمی‌دهیم افزایش قیمت بلیط هم داریم!
قطعا جواب خیر است ، با این اوصاف و میزان خدمات دهی به مسافران هر ساله بحث افزایش قیمت بلیط مطرح می شود و به قول یکی از مسئولان با پررویی نجومی اقدام به افزایش قیمت بلیط می کنند تا جایی که برخی از مسیرهای داخلی الان قیمتی حدود یک میلیون و هشتصد هزار تومان هم برای یک نفر به فروش می رود .
سازمان هواپیمایی کشور که به جرات یکی از منفعل ترین سازمان های کشوری است در این سالها هیچ کمکی جهت بهبود نکرده و صرفا با بهانه تراشی های مختلف قصد دارد بر روی اهمال های خود سرپوش بگذارد.
همان طور که بارها گفته شده سؤال‌ها در ذهن فراوان است، حتی هستند عده‌ای از مسافران که به‌شدت از اوضاع داخلی هواپیماهای فرسوده شکایت دارند؛ ولی متأسفانه صدایشان به جایی نمی‌رسد و مسئولین امر سعی دارند با کتمان قضایا به سودجویی خود ادامه بدهند!
 جانِ مسافران، المانی است که در هر نقطه جهان باید حرف اول را بزند؛ ولی در ناوگان هوایی کشور این قضیه مسکوت مانده و با بهانه‌جویی‌های مختلف از جمله تحریم روزبه‌روز به بدتر شدن آن دامن می‌زنند .
 این قضایا و نارضایتی‌ها تا به امروز ادامه‌دار بوده و هیچ حرکت مثبتی برای بهبود آن صورت نگرفته؛ بلکه تصمیمات عجیب‌وغریب باعث شده که میزان رضایت و اطمینان مسافران هر روز کمتر از روز گذشته شود .

خرید هواپیمای اسقاطی از طالبان!
در خبرها آمده بود که هواپیمایی کیش‌ایر، هواپیمایی را با عمر ۲۹ سال خریداری کرده که سال ۱۹۹۵ برای ایتالیا ســاخته شده بود و بعد ۱۹ سال فعالیت، از رده‌خارج می‌شود. سپس اُکراین آن را خریده و بعد از چند سال پرواز آن را به شرکت «کام‌ایر افغانستان» واگذار می‌کند. اکنون بعد از چند ســال پرواز و در پارکینگ، کیش‌ایر آن را از طالبان خریده و به ناوگان هوایی خود اضافه می‌کند!
هرچقدر که این خبر را مرور کنیم و به هر نحوی به آن بپردازیم دوباره خبر، خبری عجیب و تأسف‌برانگیز است. هواپیماهایی با ۲۹ سال عمر و میزان بالایی ساعت پروازی چگونه می‌تواند مسافرانی را با خیال راحت جابه‌جا کند و به آنها اطمینان بدهد که سالم به مقصد می‌رسند؟
با توجه به اطلاعاتی که از شرکت کیش ایر در دسترس است این شرکت هواپیمایی در حال حاضر با هواپیماهای ایرباس ای321 ، ام دی 83 و 82 و فوکر 100 پروازهای خود را انجام می دهد . ایرباس ای 321 مدل 2006 است یعنی بیش از 18 سال کارکرد ، مدل های ام دی بین سال‌های 1987 تا 1995 متغیر است یعنی حداقل چیزی‌ حدود 29 و حداکثر 37 سال کارکرد و در نهایت فوکر این شرکت هم ساخت سال 1991 یعنی 33 سال پیش است این در حالی است استانداردهای جهانی به طور متوسط سن یک هواپیما را ۶ سال تخمین می زنند.
فاجعه اینجاست، هواپیماهایی که در کشورهای دیگر اسقاطی محسوب می‌شود و کسی جرئت سوارشدن به آن را ندارد اکنون در آسمان ایران و برندهای مختلف هواپیمایی در حال پرواز است و زن و کودک و بزرگ و پیر در هر لحظه پرواز جانشان در خطر است. متأسفانه از زمان خاتمی تا به امروز و ریاست‌جمهوری ابراهیم رئیسی، اکثر دولتی‌ها برای بهبود اوضاع اسف‌بار ناوگان هواپیمایی قول‌هایی دادند؛ ولی هیچ‌کدام در نهایت به سرانجام نرسیده است و در این میان، مردم هستند که به‌مانند همیشه، مورد اجحاف قرار می‌گیرند.
 
باربد - الف
https://siasatrooz.ir/vdcj8hevouqe8yz.fsfu.html
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی