پنجشنبه ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۰۰:۴۵
کد مطلب : 129527
مجلس با تعطیلی شنبه‌ها موافقت کرد

از یکشنبه!

از یکشنبه!
با تصویب افزایش یک روز به تعطیلی آخر هفته، نمایندگان مجلس با تعطیلی شنبه‌ها موافقت کردند.
پس از ماه‌ها بحث و بررسی طرح دولت برای افزایش تعطیلی‌ آخر هفتهف مجلس شورای اسلامی که بر سر تعطیلی شنبه یا پنجشنبه تردید داشت و بحث‌های زیادی هم بر سر آن شدف سرانجام برای تعطیلی شنبه به توافق رسید. اگر شورای نگهبان این مصوبه را تصویب کند، تعطیلی شنبه‌های از اواخر خرداد قال اجرا است.
‌ در جلسه علنی دیروز مجلس شورای اسلامی که به ریاست عبدالرضا مصری نایب رئیس مجلس برگزار شد، ادامه رسیدگی به لایحه افزایش تعطیلات آخر هفته در دستور کار نمایندگان قرار گرفت.
در جریان بررسی لایحه اصلاح ماده ۸۷ قانون مدیریت خدمات کشوری پیشنهادی مبنی بر تعطیلی روز پنج‌شنبه از سوی سیدمحمدرضا میرتاج‌الدینی نماینده تبریز مطرح شد که نمایندگان با ۷۵ رای موافق، ۱۳۲ رای مخالف و ۵ رای ممتنع از مجموع ۲۱۷ نماینده حاضر با این پیشنهاد مخالفت کردند.
میرتاج‌الدینی در توضیح پیشنهاد خود اظهار کرد: مردم از زمان‌های قدیم برایشان اینگونه بوده که پنج‌شنبه‌ها تعطیل باشد لذا تعطیلی شنبه شرایط را اینگونه می‌کند که انگار سه روز در هفته یعنی پنج‌شنبه، جمعه و شنبه تعطیل است این وضعیت دیگر اصلا با اقتصاد سازگار نیست.
همچنین  علی‌اکبر علیزاده در موافقت با پیشنهاد تعطیلی پنجشنبه ها با بیان این‌که ۹۰ درصد تجارت ما با همسایگان است، گفت: مدل تعطیلی همسایگان هم مثل خودمان بوده و ربطی به پنج‌شنبه و شنبه ندارد. جریان غرب‌گرا موضوع تعطیلی شنبه را مطرح کرده است اگر به فکر دین مردم هستیم پنج‌شنبه‌ها تعطیل باشد و اگر به فکر دین مردم نیستید هرکاری خواستید بکنید.
از طرف دیگر محسن پیرهادی نماینده تهران به عنوان مخالف این پیشنهاد اظهار کرد: با تعطیلی روز پنج‌شنبه عملا چهار روز تعامل ما با دنیا قطع می‌شود کسانی درباره تعطیلی پنج‌شنبه صحبت می‌کنند که کاری در حوزه اقتصادی نکرده‌اند.  در نهایت نمایندگان ضمن موافقت با تبصره ۳ لایحه، تصویب کردند که روزهای جمعه و شنبه به عنوان تعطیلات پایان هفته باشد البته باید این مصوبه به تایید شورای نگهبان برسد.
تبصره ۳ لایحه افزایش تعطیلات آخر هفته به شرح زیر است:
تبصره ۳- تمامی دستگاههای اجرائی اعم از ستادی و استانی به استثنای واحدهای نظامی انتظامی و امنیتی و بخش عملیاتی واحدهای خدمت رسانی از قبیل بیمارستانها مراکز بهداشتی درمانی مراکز بهزیستی بانک ها و اماکن ورزشی موظفند ساعات کار خود را در پنج روز هفته از روز یکشنبه تا پنج شنبه تنظیم نمایند فهرست کامل بخش عملیاتی واحدهای خدمات رسانی موضوع این تبصره ظرف مدت سه ماه از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون توسط سازمان اداری و استخدامی کشور تهیه و به تصویب هیات وزیران می رسد.
در ادامه جلسه علنی ، درجریان بررسی جزییات لایحه اصلاح ماده ۸۷ قانون مدیریت خدمات، تبصره‌های ۱ و ۲ این ماده هم تصویب شد.
بر این اساس ساعت کاری کارمندان دولت به ۴۰ ساعت در هفته کاهش پیدا می‌کند؛ این مصوبه در صورت تایید شورای نگهبان اجرایی می‌شود.
امروز همچنین با تصویب مجلس، سازمان اداری و استخدامی کشور موظف شد متناسب با تغییرات فناوری و در شرایط اضطرار، ساعت کار و نحوه ارائه خدمت و تقویم آموزشی مدارس و مراکز آموزش عالی را تهیه کرده و به تصویب هیات وزیران برساند.
در بخش دیگری از جلسه علنی دیروز، نمایندگان به بررسی ایرادات شورای نگهبان در طرح اصلاح قانون نظام صنفی کشور پرداختند و ایرادات طرح را برطرف کردند.
همچنین گزارش کمیسیون اقتصادی درباره لایحه موافقتنامه تجارت ترجیحی بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری اندونزی بررسی و با کلیات و جزئیات این لایحه موافقت شد.
در مصوبه ای دیگر، نمایندگان مجلس بندی از لایحه بودجه سال جاری را تصویب کردند که به موجب آن معافیت‌های قانونی شرکت‌های بورسی و صندوق‌های سرمایه گذاری در سال ۱۴۰۳ حذف نمی‌شود. در جریان رسیدگی به گزارش کمیسیون اقتصادی درباره طرح یک فوریتی اصلاح قانون بودجه‌ سال ۱۴۰۳ کل کشور هم  با اصلاح جداول این لایحه موافقت شد.
درادامه یکی از اعضای هیات رییسه مجلس طرح استفساریه ماده ۴۴ قانون بانک مرکزی را به صورت عادی اعلام وصول کرد.
https://siasatrooz.ir/vdcdxn0f5yt0xk6.2a2y.html
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی