پنجشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۲:۴۱
کد مطلب : 129719
صدور قطعنامه علیه ایران و سیاسی کاری غرب در آژانس نتیجه معکوس دارد

هشدار گروه همفکر در شورای حکام

هشدار گروه همفکر در شورای حکام
کشورهای موسوم به گروه همفکر  در آستانه رای‌گیری شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، با صدور بیانیه‌ای مشترک، تصویب قطعنامه پیشنهادی سه کشور اروپایی انگلیس، فرانسه و آلمان علیه برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران را در سایه تعاملات ایران و آژانس برای حل‌وفصل مسائل باقی‌مانده، اشتباه محاسباتی خوانده و هشدار دادند که چنین اقدامی نتیجه معکوس خواهد داشت.
 در این بیانیه آمده است: ارائه قطعنامه علیه کشوری که اخیراً به دلیل درگذشت غم انگیز رئیس جمهور و وزیر امور خارجه‌اش از عزای رسمی بیرون آمده است، خارج از آداب دیپلماتیک است. رویارویی سیاسی در سایه تلاش های بین المللی برای رسیدگی به پرونده هسته ای ایران، در چنین بستر ویژه و حساسی سازنده نیست.
این بیانیه می‌افزاید: ما از ادامه تعامل ایران با آژانس در مورد مسائل پادمانی بارز استقبال و از سفر مدیرکل آژانس به ایران در ماه گذشته و همچنین تحرکات مثبت برای گفت‌وگوها و همکاری‌های بیشتر قدردانی می‌کنیم. در جریان سفر اخیر مدیرکل به ایران، دو طرف توافق کردند که ارتباط خود را در مورد ادامه اجرای بیانیه مشترک مارس ۲۰۲۳ حفظ کنند و آن‌ها در شرف بحث در مورد همکاری بیشتر هستند. در چنین زمانی، فرانسه، آلمان و بریتانیا به دنبال پیشبرد پیش نویس قطعنامه هستند که نتیجه معکوس خواهد داشت.در ادامه می‌خوانیم: نویسندگان این پیش‌نویس از هر بهانه‌ای علیه ایران استفاده کردند تا مسائلی را که قرار است در همکاری‌های معمول بین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و ایران حل شود، زیر ذره‌بین قرار دهند. این قطعنامه با هدف سوء استفاده از وقفه موقت در همکاری بین ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی و بدون توجه به تعاملات اخیر بین مدیرکل و مقامات ایرانی، تنظیم شده است. این قطعنامه همچنین یک سابقه بسیار بد برای نظام پادمانی آژانس بین المللی انرژی اتمی ایجاد می کند. کشورهای گروه همفکر تاکید کردند: اولویت شورای حکام باید تشویق و حمایت قوی از آژانس و ایران برای تعامل و بازگرداندن موضوع هسته‌ای ایران به مسیر درست، از طریق گفتگو و همکاری سازنده است. حقایق ثابت می‌کنند که رویارویی و فشار برای حل اختلاف مساعد نیست و بر همکاری‌های میان آژانس و ایران تاثیر منفی می‌گذارد.
این بیانیه همچنین می‌افزاید: رویکرد غیرسازنده و تقابلی از سوی نویسندگان قطعنامه، این پیام را به جامعه بین‌المللی ارسال می‌کند که برخورداری از یک اکثریت ساده (ساختگی) برای تحمیل و سوء استفاده از فرآیند تصمیم‌گیری در شورای حکام کافی است. این قطعنامه در صورت تصویب، اشتباه محاسباتی دیگری خواهد بود که ناگزیر به تقابل می انجامد.در پایان بیانیه آمده است: ما از همه کشورهای عضو می خواهیم که نقش سازنده ای را ایفا کنند و در برابر هرگونه تلاش برای سیاسی کردن مسائل پادمانی مقاومت کنند. ما باید به جای تقابل از همکاری حمایت کنیم. در این راستا، ما از کشورهای عضو می خواهیم که از این قطعنامه حمایت نکنند.این بیانیه مشترک از سوی بلاروس، چین، روسیه، ونزویلا، نیکاراگویه، سوریه، زیمبابوه و ایران در نشست شورای حکام قرائت شد.گفتنی است، سه کشور اروپایی انگلیس، فرانسه و آلمان، دوشنبه شب در اقدامی غیرسازنده پیش‌نویس قطعنامه‌ای را به شورا ارائه و درخواست‌ها برای افزایش همکاری‌ها میان ایران و آژانس را تکرار کرده‌اند.جمهوری اسلامی ایران نیز هشدار داده است که هرگونه اقدام سیاسی در شورای حکام، با واکنش متناسب، موثر و فوری مواجه خواهد شد. «میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین، تلاش کشورهای اروپایی عضو برجام برای صدور قطعنامه‌ای ضدایرانی در شورای حکام را «غیرمنطقی» توصیف کرد.اولیانوف گفت: دیپلماسی، به کلی فراموش شده و با اقدامات تبلیغاتی جایگزین شده است. راه عادی‌سازی شرایط در دستان تروئیکای اروپا (آلمان، فرانسه و انگلیس) و آمریکاست اما آن‌ها مانع مذاکرات می‌شوند که به راحتی می‌تواند نگرانی‌های اعلامی‌شان درباره موضوعات هسته‌ای در ایران را برطرف کند.
اما سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پی اقدام سه کشور اروپایی انگلیس، فرانسه و آلمان برای ارائه پیش نویس قطعنامه‌ای علیه برنامه هسته‌ای ایران به شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی، گفت: به گفت وگو با شرکای خود ادامه می‌دهیم.متیو میلر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: «انتظار نداشته باشید ما جهت مخالف متحدمان، تروئیکای اروپایی، علیه جمهوری اسلامی عمل کنیم.»
سفیر ایالات متحده آمریکا در نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز بدون اشاره به اینکه کدام طرف ناقض توافق سال 94 است و با طرح درخواست‌های جدید، تعلل در تصمیم‌گیری و تناقض در رفتار، مذاکرات وین را به بن‌بست کشاند، ادعا کرد که ایران با درخواست‌های فرابرجامی مانع جمع‌بندی گفت‌وگوهای وین و از سرگیری اجرای برجام شد.سفیر آمریکا در شورای حکام با مقصر جلوه دادن ایران در مذاکرات وین، مدعی شد: ایران توافقی را که امکان انعقاد آن وجود داشت نپذیرفت، به فعالیت‌هایی که شانس توافق را از بین می‌برد، ادامه داد و اکنون اظهارات بی‌اساسی را برای مخدوش کردن تاریخ (مذاکرات) مطرح می‌کند.
 سفیر و نماینده دائم اتحادیه اروپا نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین ضمن نادیده گرفتن سطح همکاری‌ها و تعاملات رو به جلو میان جمهوری اسلامی ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ادعاهای سیاسی درباره برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای کشورمان را تکرار کرد و مدعی شد که تهران در اجرای قطعنامه‌های شورای حکام برای حل‌وفصل مسائل ادعایی پادمانی قصور کرده است.کارل هالگارد دیروز در جلسه با موضوع بررسی اجرای موافقتنامه پادمان در ایران، ادعا کرد: اتحادیه اروپا به شدت نگران است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به دلیل عدم همکاری ایران هنوز در موقعیتی نیست که اطمینان دهد برنامه هسته ای این کشور منحصراً صلح آمیز است. مایه تاسف است که علیرغم سه قطعنامه شورا و فرصت های متعدد، ایران توضیحات فنی معتبری ارائه نکرده است تا آژانس را قادر سازد صحت و کامل بودن اعلامیه های ایران را تایید کند.
https://siasatrooz.ir/vdcgqy9qyak9xu4.rpra.html
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی