شنبه ۱۹ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۱:۰۹
کد مطلب : 129739
در نشست استانبول مطرح شد:

حمایت D8 از غزه با ابتکار 9 ماده‌ای ایران

حمایت D8 از غزه با ابتکار 9 ماده‌ای ایران
سرپرست وزارت خارجه کشورمان در سخنرانی خود در نشست دی ۸ با اشاره به راهکارهای عملی برای پایان جنایت صهیونیست‌ها در غزه اعلام کرد که همبستگی کشورهای اسلامی می‌تواند از استمرار این جنایات و آن سیاست جلوگیری نماید.
 علی باقری سرپرست وزارت امور خارجه کشورمان در نشست فوق العاده شورای وزیران امور خارجه سازمان همکاری اقتصادی هشت کشور در حال توسعه در خصوص وضعیت غزه در استانبول ترکیه سخنرانی کرد.
در این سخنرانی تاکید شده است که پس از هشت ماه حملات رژیم صهیونیستی، کماکان با بی عملی جامعه بین المللی در پایان دادن به این جنایات بی سابقه مواجه هستیم. وضعیت جاری در گذرگاه رفح نیز جهان را در آستانه یک فاجعه انسانی دیگر قرار داده است. رژیم اشغالگر با به کارگیری سیاست تنبیه دسته جمعی، در پی تحقق هدف شوم و خطرناک فروپاشی اجتماعی در غزه از طریق غیرقابل سکونت ساختن این مکان است که مصداق بارز جنایت جنگی و نسل کشی محسوب می‌شود. همبستگی کشورهای اسلامی می‌تواند از استمرار این جنایات و آن سیاست جلوگیری نماید. جمهوری اسلامی ایران معتقد است باید تمام تمرکز و ظرفیت‌های کشورهای اسلامی و کشورهای عضو سازمان دی هشت در این جهت هدایت گردد. قطع شریان‌های حیاتی رژیم صهیونیستی و قطع روابط سیاسی و اقتصادی و تحریم نفت، انرژی و کالاهای رژیم صهیونیستی گامی لازم و بدیهی در برابر اقدامات تجاوزکارانه این رژیم در کشتار و تخریب گسترده در نوار غزه است.
شناسایی حق شناخته شده ملت فلسطین و مقاومت مشروع این ملت در برابر تجاوز و اشغال بر اساس اصول حقوق بین الملل، شناسایی رژیم اسرائیل به عنوان رژیمی تروریستی و ایجاد یک ماموریت ویژه بین المللی برای رسیدگی به جنایت اسرائیل نزد محاکم بین المللی از جمله سایر اقدامات موثر کشورهای عضو در این مقطع حساس است. رای اخیر دیوان بین المللی دادگستری در خصوص منطقه رفح که ناظر بر سه محور اساسی "توقف حمله"، "عدم ممانعت از ورود کمک‌های بشردوستانه" و "تشکیل کمیته حقیقت یاب بین المللی" است می‌تواند مبنا قرار گیرد.
ما براین باوریم صلح، ثبات و امنیت کامل و حقیقی در خاورمیانه تا زمانی که دو مسئله "رفع کامل اشغالگری" و "خلع سلاح هسته ای" رژیم صهیونیستی محقق نگردد، برقرار نخواهد شد. در این مسیر دو ابتکار را مطرح کرده‌ایم. نخست، طرح "همه پرسی ملی در سرزمین فلسطین" با مشارکت ساکنان حقیقی فلسطین اعم از مسلمان، مسیحی و یهودی جهت تعیین سرنوشت خویش و تعیین نظام سیاسی آینده فلسطین؛ و دوم، ابتکار "خاورمیانه عاری از سلاح‌های هسته‌ای و کشتار جمعی".واقعیت این است که رژیم اشغالگر  تنها زمانی  حقیقت را می‌پذیرد  که از ابزار قدرت علیه آن استفاده کنیم و عملیات وعده صادق و اقدام مقتدرانه  جمهوری اسلامی ایران  در تنبیه این رژیم اشغالگر گواه روشنی برای این مدعا است.
اتخاذ سیاست‌های دوگانه توسط برخی قدرت‌های غربی، یکی از علل اصلی جری شدن رژیم صهیونیستی در تشدید و استمرار قانون شکنی و به سخره گرفتن حقوق و موازین بین المللی بوده است. در ادامه باقری ابتکار عمل‌های زیر را مطرح کرد: ١. ایجاد "برنامه حمایتی سازمان دی هشت در خصوص فلسطین". این برنامه می‌تواند کمک‌ها و مشارکت‌های جمعی اعضای سازمان به نیازهای توسعه‌ای و بازسازی فلسطین را در دستورکار داشته باشد. ٢. حمایت دی هشت از تشکیل کنفرانس بین المللی بازسازی غزه و ایجاد صندوق اسلامی جهت جمع آوری کمک‌های مالی کشورهای اسلامی.٣. تشکیل گروه تماس دی هشت جهت همراهی با گروه تماس OIC در پیگیری بین المللی توقف جنگ علیه غزه و ارسال کمک‌های بشردوستانه بین المللی به این منطقه.4. قطع و تعلیق هرگونه روابط سیاسی، اقتصادی و تجاری با رژیم صهیونیستی.5. شناسایی ارتش رژیم اشغالگر صهیونیستی و نهادهای امنیتی آن به عنوان "نهادهای تروریستی"  به دلیل ارتکاب  جنایات نسل کشی، جنایات جنگی و نقض آشکار حقوق بشر وحقوق بین الملل بشر دوستانه.6. حمایت سازمان دی هشت از شناسایی رژیم اسرائیل به عنوان یک موجودیت آپارتاید وتلاش مشترک کشورهای عضو برای احیای قطعنامه ٣٣٧٩ مجمع عمومی سازمان ملل متحد. ٧. حمایت سازمان دی هشت از برگزاری گفتگوهای فراگیر فلسطینی با شرکت همه گروه‌های فلسطینی جهت اجماع و وحدت ملی فلسطینی و توافق برای اداره مناطق فلسطینی پس از پایان جنگ وبرگزاری انتخابات ٨. درخواست سازمان دی هشت برای تعلیق عضویت و شرکت رژیم متجاوز صهیونیستی در نهادها و رویدادهای بین المللی از جمله اخراج این رژیم از المپیک پاریس.٩. تشکیل کمیته حقوقی مشترک از سوی کشورهای عضو سازمان دی هشت به منظورحمایت حقوقی از فلسطین در کارزارهای حقوقی بین المللی جاری در دیوان بین المللی دادگستری ودیوان بین المللی کیفری و غیره.
لازم به ذکر است سرپرست وزارت امور خارجه کشورمان در حاشیه نشست دی۸ با وزیر خارجه اندونزی دیدار و گفتگو کرد.سرپرست وزارت امور خارجه کشورمان در این دیدار خطاب به خانم مارسودی تاکید کرد: یکی از برنامه‌های اصلی رئیس جمهور شهید کشورمان تمرکز بر توسعه و گسترش روابط با کشورهای اسلامی از جمله اندونزی بعنوان یکی از کشور‌های مهم آسیا بود.رتنو مارسودی وزیر اندونزی نیز در این دیدار با گرامیداشت یاد و خاطره دکتر رئیسی و برادر خود دکتر امیرعبداللهیان، مراتب تسلیت مجدد خود، دولت و مردم اندونزی را به مردم و دولت کشورمان ابراز داشت.
وزیر امور خارجه اندونزی نیز ضمن تایید ارزیابی سرپرست وزارت خارجه کشورمان در مورد سفر بسیار موفقیت آمیز رئیس جمهور شهید کشورمان به جاکارتا، بر اهتمام مقامات عالی و دولت کشورش برای تحقق و اجرایی شدن توافقات صورت گرفته در این سفر مهم تاکید کرد.خاتم مارسودی همچنین ضمن اعلام آمادگی برای تقویت همکاری‌ها بین تهران و جاکارتا در عرصه‌های بین المللی بویژه در دفاع و حمایت از حقوق مردم فلسطین خاطرنشان کرد که تلاش‌های خود را برای حمایت و دفاع از حقوق مسلم و مشروع مردم فلسطین تقویت خواهیم کرد.
https://siasatrooz.ir/vdcip3az3t1ary2.cbct.html
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی