شنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۲ - ۲۲:۲۵
کد مطلب : 86031
تداوم انتقادها به «روز رستاخيز» درويش

«روز رستاخيز» درويش مهر تاييد كدام مراجع را به همراه دارد؟

«روز رستاخيز» درويش مهر تاييد كدام مراجع را به همراه دارد؟

حالا و پس از گذشت چند روز از اكران فيلم «روز رستاخيز» احمدرضا درويش، ويژگي‌هاي خاص اين فيلم موجب شده است تا حرف و حديث‌ها درخصوص اين فيلم ادامه يابد.
از جمله جدي‌ترين سوالات در خصوص فيلم روز رستاخيز كه به قيام عاشوراي امام حسين(ع) مي‌پردازد، گذشته از مسائل تكنيكي و فني فيلم، صحت و سقم روايت فيلم از منظر تاريخي و همچنين بيش از آن، نشان داده شدن چهره برخي بزرگان ديني از جمله چهره حضرت ابوالفضل(ع) و حضرت علي‌اكبر(ع) در اين فيلم بوده است.
اين حساسيت‌ها كه حاشيه‌هاي مختلفي را در رسانه‌ها ايجاد نمود، موجب شد كه وزير ارشاد هم در موارد مختلفي تلاش نمايد تا از اين اثر سينمايي دفاع نمايد. شايد نخستين اظهار نظر جدي علی جنتی، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در خصوص فيلم «روز رستاخیز» به اكران خصوصي اين فيلم در روز دوم دي‌ماه گذشته در سينما فرهنگ براي برخي اعضای دولت و خانواده‌های آن‌ها بود. در این جلسه وزیر ارشاد در سخنان کوتاهی درباره آخرین ساخته درویش ضمن برجسته خواندن اين اثر گفت: «فیلمنامه این فیلم را بسیاری از شخصیت‌های برجسته و برخی مراجع و علما دیده‌اند و برآن مهر تائید گذاشته‌اند.» اوافزود: «برای اینکه این فیلم در دنیا دیده شود قبل از اکران آن در ایران، در آمریکا، اروپا، شرق آسیا و برخی کشورهای مسلمان اکران خواهد شد و امیدواریم که مردم دنیا با دیدن این فیلم با تاریخ عاشورا و مظلومیت امام حسین(ع) آشنا شوند.»
اما اكران اين اثر در جشنواره فيلم فجر و به خصوص كاخ جشنواره و با حضور اهالي رسانه و منتقدان موجب بروز انتقادات جدي به اين فيلم شد. احصاي خطاهاي تاريخي و روايي اين فيلم و رسانه‌اي شدن مخالفت برخي علما با اين فيلم از همين وادي جدي‌تر شد.
خبر تاييد دوباره وزير ارشاد بر شكل و محتواي اين اثر در حاشيه هيات دولت كه در برخي خبرگزاري‌ها منتشر شد، موجب بيان اظهارنظرهاي جديد براي منتقدان شد.
براساس اخبار ۲۳بهمن خبرگزاري‌ها، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه جلسه هیئت دولت درباره برخی انتقادات به فیلم «رستاخیز»، با تاکید بر اینکه بدلیل حساسیت فیلم و پرداخت به مساله عاشورا با علما و شخصیت‌های دینی و علمی مذاکره شده و فیلم کاملا منطبق با تاریخ است، اظهار داشت: حتی برخی مراجع نظیر آیت الله سیستانی این متن را تائید کرده‌اند و نمایندگان ایشان نیز برخی هزینه‌های این فیلم را پرداخت کرده‌اند.
اما به فاصله كوتاهي تكذيب اين سخنان توسط روابط عمومي وزارت ارشاد، بر ابهام ايجاد شده افزود. در حالي كه حداقل در دو مقطع زماني فوق وزير ارشاد از تاييد محتواي اين فيلم توسط برخي مراجع و همچنين كمك مالي توسط ايشان به اين فيلم خبر داده بود، مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی طي بيانيه‌اي تصريح كرد: «مطالبی از قول وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی، جناب آقای جنتی، توسط خبرگزاری‌ها نقل شده که از آن سخنان، سرمایه‌گذاری مستقیم تعدادی از مراجع عظیم الشان تقلید در ساخت فیلم رستاخیز و نظارت بر مراحل تحقیق و نگارش فیلم نامه برداشت شده است. بدین وسیله خبر فوق تصحیح و نقش مراجع عظیم الشان به شیوه یاد شده تکذیب می‌گردد.»
نحوه تنظيم متن اين بيانيه، خود بر ابهامات موجود در خصوص منابع علمي و ديني تاييد كننده محتواي فيلم و تامين كنندگان مالي فيلم روز رستاخيز افزود. شايد صحيح‌تر بود كه روابط عمومي ارشاد اسامي مراجعي كه مهر تاييد بر اين فيلم زده بودند را اعلام مي‌كرد تا از ابهامات موجود بكاهد و نه با متني مبهم بر ابهامات بيفزايد.
در اين شرايط خبرگزاري مهر طي خبري تيتر زد: آیت الله سیستانی به فیلم «رستاخیز» مشاوره‌ای نداده است. در اين خبر آمده بود: موسسه فرهنگ تماشا از سرمایه گذاران فیلم «رستاخیز» پیرو مطالب منتشر شده در سایت‌های خبری پیرامون این فیلم متنی را منتشر کرده که در مطلع آن تاكيد شده بود كه «هیچ یک از مراجع بزرگوار تقلید، بویژه حضرت آیت الله سیستانی در جریان این فیلمنامه قرار نداشته‌اند.»
همين مطلب در مغايرت كامل با سخنان وزير محترم ارشاد در جلسه اكران خصوصي فيلم براي اعضاي هيات دولت مبني بر تاييد برخي مراجع و علما مي‌باشد.
در همين جا مي‌توان اين سوال را مطرح كرد كه شايد آقاي وزير كه از قضا خود روحاني‌زاده و از خاندان روحانيت است مفهوم دقيق و ديني مراجع را نمي‌دانند و يا در سخنان خود به اين مطلب دقت نمي‌كنند. به راستي خوب است كه آقاي وزير اعلام رسمي نمايند كه كدام يك از مراجع متن اين فيلم را تاييد كرده‌اند و اسناد مثبته خود را در اين خصوص منتشر نمايند.
اين تناقضات در حالي توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در خصوص فيلم «روز رستاخيز» درويش مطرح شده است، كه انتقادات به اين فيلم علاوه بر رسانه‌ها، توسط علما و مادحين و ذاكرين نيز رسانه‌اي شده است.

انتقاد آیت الله علوی گرگانی از فیلم رستاخیز
آیت الله علوی گرگانی از مراجع تقلید طي سخناني ضمن محکوم کردن نشان دادن چهره مقدسان در فیلم «رستاخیز» ساخته احمد رضا درویش، این اقدام را موجب کم رنگ شدن اعتماد قشر متدین به دستگاه فرهنگی دانست.
اين مرجع تقليد با انتقاد از چهره پردازی شخصیت‌های مقدس دینی اظهار داشت: متأسفانه در آستانه سی و پنجمین بهار انقلاب که با اعتقاد و ایمان مردم و رهبری مراجع عظام مخصوصا امام خمینی رحمه الله به بار نشست، بر خلاف نظر عموم مراجع مبنی‌بر عدم جواز نشان دادن تصویر ذوات مقدسه در فیلم‌ها، در فیلمی در جشنواره فجر این ذوات نشان داده شد. وی ادامه داد: این موضوع نوعی بی‌احترامی و بی‌توجهی به نظر دینی مراجع تقلید می‌باشد و باعث حرمت شکنی عظمت امام‌زادگان بزرگوار خواهد شد و لذا اینجانب این عمل را محکوم می‌کنم. 

انتقاد شدید مداحان، هلالی و بني‌فاطمه
عبدالرضا هلالی از مداحان صاحب‌نام طي سخناني در جلسه قرائت زیارت عاشورا با اعتراض به فیلم رستاخیز گفته است: سر سلسه انقلاب‌های عالم امام حسین(ع) است. حتی کسانی که منش امام حسین(ع) را قبول ندارند؛ رهبر انقلاب‌های خودشان را امام حسین(ع) می‌دانند همچون گاندی! برای این جریان به این مهمی خیلی بیجا می‌کنید به بهانه کار هنری انحراف ایجاد می‌کنید. هلالي در ادامه سخنانش خطاب به حجت‌الاسلام حسن روحاني گفته است: آقای رئیس جمهور! شما مجتهد و منبری بوده اید! جلوی این فساد فرهنگی را بگیرید!
سید مجید بنی فاطمه ديگر مداح اهل بیت نيز با انتشار یادداشتی نسبت به ساخت فیلم سینمایی «رستاخیز» ساخته احمدرضا درویش اعتراض کرد. در بخشی از یادداشت اعتراضی بنی فاطمه آمده است: سوال این جاست که سازندگان فیلم «رستاخیز» با چه کسانی برای ساخت این فیلم مشورت کرده‌اند و از چه مشاوران و متخصصان دینی و تاریخی استفاده کرده‌اند که خروجی این اثر تا این اندازه با اصل تاریخ در تضاد است و در بسیاری از موارد به سمت تحریف واقعه عاشورا رفته است؟ یک سوال ساده و البته مهم از آقای درویش دارم. برادر عزیز، آیا در مورد سریال «مختارنامه» و بحث های مرتبط با نشان دادن چهره حضرت ابوفاضل(ع) نظر آیت الله وحید خراسانی و علما، مراجع دیگر و مردم به گوش شما نرسیده است؟
اما به راستي چه كسي بايد پاسخگوي ابهامات متعدد موجود در اين فيلم كه نيازمند حضور جدي علماي تاريخ اسلام و تشيع است، خواهد بود؟ وزارت ارشاد با وجود اين ابهامات چگونه براي اكران بين‌المللي اين فيلم اقدام خواهد كرد؟ آيا اين فيلم را بايد فيلمي گريخته از دست عوامل سازنده دانست كه نيازمند بازبيني جدي و ايجاد تغييرات خاص در آن است؟

مولف : ايرج فتح الهي
https://siasatrooz.ir/vdchzvn6.23n-xdftt2.html
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی

آزاده
رهبر عزیزمان چرا در این مورد ورود نمیکنند و فتوا نمی دهند؟ مگر امام در چنین مواردی فتوا نمی دادند؟ رهبر به عنوان یک مرجع و یک رهبر اگر فتوا بدهند که این فیلم مغایر با واقعه عاشورا است ،تکلیف همه روشن شده جلوی اکران فیلم گرفته میشود وگرنه این طور که وزیر از فیلم دفاع می کنند بزودی اکزان شده بدتر از هالیوود باعث گمراهی جوانان می شود.
از کی تا حالا برای فیلمها نظر ومهر مراجع را خواستید واجرا کردید ای دین فروشان اصولگرای طالبانی صفت وخوارج زمانه و99 نفر مخالف باحضرت امام
محسن
این فیلم ماهیت وزارت فرهنگ را نشان میدهد.تحریف واقعه عاشورا تکذیب دین اسلام است . با آل علی هر که در افتاد برافتاد .
چرا باهمچین فکر وصحبت جامعه هنری ماروبه چالش میکشید؟همین حرف و رفتاراروداشتیم که سینمای کشورعزیزمان اینجوری داره ازبین میره.عشق به اقا امام حسین بادیدن یه فیلم میخوادبره اون عشق نیست.مداحان عزیز شور وعشق حسینی این نیست که شماعنوان میکنین
واقعا نادونید که این انتقادات را پای اصولگرایی میذاری
آقای .......اصولگراست که تماشای فیلمو حرام کرده؟؟؟؟؟
اظهار نظر جاهلانه ممنوووووووووع
مساله امام حسین یک ماجرای فراجناحی است
سید محسن
سلام چقدر ساده اید شماها.
حمید
سلام چقدر ساده اید شماها. وقتی به فیلمی که در مورد عمر ل ساخته شده جایزه میدن، این که دیگه چیزی نیست.
لیندا
پاسخ حمید "اون فیلم درباره ی جوان فلسطینی ایست مه اسمش عمر ه."
امیدوارم زودتر بساط این فیلم ساز ناآگاه جمع بشه.
عباس
کار مداح فقط خواندن است..به مداحان حقوق بگیر جلسه ای چه ربطی دارد..کاش ماهم مداح بودیم تادرهمه چیز دخالت میکردیم.متاسفم
شیبر
به نام اوکه هستی ام در ید قدرت اوست
بنده سه انتقاد جدی .به سه قشر بزرگوار کارگردانان .مداحان ومراجع معظم تقلید دارم ای کاش این انتقادم به سمع ان بزرگواران برسد.
انتقاد اول:کارگردانان چرا با علما مشورت نمی کنند؟واقعا این حیف نیست این همه زحمت برای یک فیلم کشیده شودواینگونه با بی دقتی کار خراب شود.این درحالی است که انشا الله مغرضانه نبوده است.
فاصله جامعه هنر با جامعه دینی بدترین ضربه به فرهنگ اسلامی کشور است.
انتقاد دوم:به مداحان بزرگوار وارد است.اولا اگر می خواهند یک انتقاد کنند انتقاد روش دارد باید ان را نامه می کرده وبه کارگردان فیلم ارجاع می دادند.نه با داد وقال یک کار را انقدر خراب کنند که انگار کارگردان قصد توهین داشته وحکم صادر کننداگر این رفتار ها ادامه پیدا کند شاهد بدتراز این هم خواهیم بود.خدا کند حب وبغض ها برای خدا باشد وگرنه بیچاره دوعالمیم
انتقاد یا بهتراست بگویم پیشنهاد سوم:
علمای بزرگوار ما تاج سرما هستندوبسیار محترم اند اما یک سوال ذهن بنده را مشغول کرده چرا رابطه میان اهل هنر وعلما خوب نیست که شاهد چنین اشتباهاتی باشیم!چرا انقدر میان دین وهنرفاصله افتاده است؟من از علما به عنوان یک طلبه خواهش می کنم.نگزارند فاصله میان ان بزرگواران واقشار مختلف پیش بیاید وبه جای انکه بگویند فلان چیز حرام خواهشم این است راهکار بدهند.
واصلاح کنندوگرنه اگر قرار باشد همه چیز حرام شود.باید چاقوی میوه خوری هم حرام شود چون لبه ان برنده است ومی تواند الت قتاله شود.والسلام علی من التبع الهدی
محمد بیات
خوب بود
سامیه
سلام
معمولا کارگردانان برای مخاطبشون رو بازی نمیکنن! چون واضحه که مخاطب نمیپذیره و دید منفی پیدا میکنه اما وقتی تو لفافه حرفشونو زدن مخاطبی که زیرک نباشه به راحتی مطلب رو میپذیره!... من نمیخوام خدای نکرده آقای درویش رو زیر سوال ببرم اما ایشون حتما بهتر از همه ما میدونن که در برابر چنین اثری مسئولن! اگر حقیقت عاشورا در ذهن حتی یک نفر تنزل پیدا کنه ایشون باید در پیشگاه خداوند پاسخگو باشن...
این فیلم آیا تحریف تاریخ نیست؟؟ تاریخی که اساس اسلام رو در خود داره! شوخی نیست به خدا
اگر فقط بودجه بیت المال هدر رفته بود یک جای تاسف داشت ولی وقتی عاشورا تخریف میشه هزار بار تاسف داره
و جای شک که در وزارت ارشاد ما چه میگذره؟؟؟
اکثریت هنرمندان ما متاسفانه به تفکرات و تحلیل های خودشون بیشتر ایمان دارن تا نظر فقها و کارشناسان مذهبی! چون غالبا انقدر ادعای فهم و کمالات دارن که هر واقعه ای رو از منظر نگاه خودشون میبینن و برداشت خودشون رو سند قرار میدن!!!
یک فیلمساز یا هرکسی که به تریبونی دسترسی داره خیلی باید مراقب کلام و رفتارش باشه چون عینا به مخاطب منتقل میشه و توسط برخی پذیرفته میشه!!
گاهی واقعا نظارت درستی روی برنامه های تلویزیونی نیست! گویا صرفا به پوشش خانم ها دقت میشه نه صحبت هایی که عنوان میشه!! یکی از مجریان توانمند تلویزیون در عید قربان به فیلم کتاب آفرینش و بازی جرج سی اسکات در نقش حضرت ابراهیم اشاره کرده و اون رو فیلمی مناسب با رویداد عید قربان قلمداد کرد!!!؟؟؟ در حالیکه اون فیلم توسط کمپانی یهودی ساخته شده و کاملا تحریف شده ست! از فیلمی یاد میکنن که در اون حضرت اسحق قربانی میشه نه حضرت اسماعیل! شان حضرت ابراهیم پایین اومده، به حضرت اسماعیل و هاجر به وضوح اهانت شده و ان دو را افرادی شرور نمایش میده!!!!
گویا انقدر جلوه های بصری سینمای هالیوود هنرمندان ما رو مسخ کرده که به هیچ عنوان به پیام های ضد دینی اون اهمیت نمیدن!!! و اکثرا از جهات دیدگاهی به شدت تحت تاثیر الگو های غربی قرار گرفتن! این به وضوح در صحبتهاشون مشخصه متاسفانه...
کلیپ "جیغ" بهرام رادان و عدم جلوگیری از ادامه فعالیت های هنری ش واقعا باید زنگ خطر باشه!!!؟؟؟
هرچند وقتی از نظر برخی اشخاص اول مملکت سینمای ارزشی و ضد ارزشی معنا نداره!! و جایزه اسکار افتخار به حساب میاد!!!! از هنرمندان که غالبا اعتقادات مذهبی پررنگی ندارن ( به موازین اخلاقی بها میدن اما به فرایض دینی بی توجهن! گویا که این دو باهم درتضادن!!!!) انتظاری بیش از این نمیشه داشت...
این مساله که اکثریت هنرمندان حدود محرم و نامحرم و حجاب رو رعایت نمیکنن اما در مراسم شب قدر شرکت میکنن خطرناکه!
درسته که اعتقادات قلبی دینی هر شخصی رو نمیشه از ظاهرش قضاوت کرد اما یک هنرمند با یک شهروند معمولی فرق میکنه چون رفتارش برای خیلی از جوونا الگو به حساب میاد!! ممکنه برای یک جوون این تفکر بوجود بیاد که میتونم اعتقاد قلبیم رو حفظ کنم در عین حال همون پوششی رو انتخاب کنم که دلم میخواد! و با نامحرم رفتاری محترمانه اما آزاد داشته باشم!!! این تفکرات ظاهرا شیک و مدرن برای جامعه مسلمان زهر تدریجیه! همون چیزیه که غربی ها مایل هستن برای ما اتفاق بیفته! جنگ نرم...
کلیه افرادی که هنر و کلامشون عرضه میشه میتونن خواسته یا ناخواسته ابزار جنگ نرم محسوب بشن!..
محمد
آقا اصلا ربطی به گروه یا جناح خاصی نداره همه مسلمان شیعه هستن مگه میشه جریان عاشورا تحریف بشه و همه ساکت باشند نه آقا گروه خاصی بین این دو جناح هستن که میخوان آزاد اندیشی غربی و رواج بدن واقعا متاسفم برای این چند نفری که دارن همه چیز و خراب میکنن و آخر عاقبت ما میشه مثل عراق
زهرا
ما یه کشور شیعه هستیم به نظر من پخش این فیلم بی احترامی به اهل بیت است و باعث انحراف تو مذهب شیعه میشه از دوستای مذهبیم میخوام تا میتو نن اعتراض کنن یاعلی
سلام خاک بر سر .... ...بعد از اون همه فیلمهای ....و خفیف در صدا و سیما حالا ....کارشون به جایی رسیده که رویدادها ی تاریخی دین ما رو تحریف میکنند اونم عاشورا رو ! اگه ما نخواهیم شما برای ما فیلم عاشورا و کربلا رو بسازید کی رو باید ببینیم ؟ ....
غلامرضا
مداح در مورد کسی که داره میخونه نظر داده، در مورد ححضرت عیسی که نظر نداده.

وقتی چنین فیلمی در مورد چنین شخصیت هایی ساخته میشه که مورد حساسیت ملته چرا نباید تحقیق بیشتر بشه یا از نظرات کارشنااسان اون استفاده بشه، جالبه وزیر میگه فلان مرجع در جریانه و کمک مالی هم از دفترش شده که تکذیب هم شده، یعنی وزیر دروغ گفته..

ازاونجایی که تو این دولت هر اتفاق متنوعی می افته وزیر ارشادش هم نباید عقب بیافته.
حسین
این فیلم مایه ننگ اسلام است و باید نابود شود و عاملین آن به خاطر این بی احترامی مجازات شوند .
امیر
خاک بر سره دگم و متحجرین، امروزه تویه مریخ دنبال معادن میگردن و ما گیر دادیم به نشون دادن قیافه ....؟
ناهید
چرا بدون اینکه فیلم رو ببینید نظر میدید؟؟ چرا انقد متحجرانه با این موضوع برخورد میکنید ؟؟ شک نکنید که اگه این همه مشکل داشت اجازه اکران بهش نمیدادند. ما از این آقایون نگران دین تو ارشاد و جاهای دیگه که این فیلم از فیلترشون باید بگذره زیاد داریم ، پس بیخودی داد و بیداد نکنید و به هر حرفی اعتماد نکنید و بدونید هدف امام حسین و حضرت عباس خیلی بزرگ بوده و مردمی که از اون واقعه به جز تشنگی و کتک خوردن اهل بیت چیزی نمیدونن بهتره انقد ادعای مسلمونی و شیعه بودن اونا رو نکنن..............
....درویش، امام حسین را مسخره میکنی واگذارت
میکنم به خدا
من
یعنی خدا لعنت کنه روشن فکرین احمقو که اگه یه بار تو این سایتای تست هوش تست بدن می فهمن کی هستن... حرمت شکنی خیلی بده...بد... انیم از مسئولین عرصه هنر...
....
جناب امیر و ناهید چی دارید میگید،حواستون هست؟اینا مقدسات این ملته شما اعتقادات این ملتو ،تحجر میدونین و اونو با معدن داخل مریخ مقایسه میکنید.
واقعا براتون متاسفم...
چه اهمیتی داره
می گویند کسی که نقش حضرت عباس (ع) را بازی کرده زیاد شباهت به تمسال داشته آیا می توانید درست بودن تمسال ها را به اثبات برسانید؟ حقیقت عاشورا را به دنیا برسانید نه تحریفی و فیلمی که از حقیقت فقط ظاهر آن را دارد .چنگ سیدالشهدا (ع) یک جنگ قبیله ای میان
بنی امیه و بنی هاشم نبود و این جنک مانند داستان آشیل و اسطوره های غربی نیست .چرا هر کسی با دید خودش میخواهد امام حسین را تحریف کند این همه روایات معتبر داریم چه می شود که هیچ اهمیتی به آن روایات داده نمی شود؟آیا شما که ابوالفضل و علی اکبر را نمایش میدهید خود جنابشان را دیده اید حتی در رویای صادقه آیا فقط از عاشورا و درس های عاشورا فقط وفقط موارد مبهم و نیاموخته آن واقعه عظیم این بوده که چهره عباس بن علی و علی اکبر را ببینیم ؟ هیچ درس دیگری نمیتوان گرفت؟ چه دانش آموز احمقی هستند برخی که از عاشورا فقط ظواهر را فهمیدند !
ايمان.
با عرض سلام نشان دادن چهره و حالات يك معصوم در قالب يك بازيگر كاره خلاف است و مطابق با عواطف الهي نيست ما مسلمانيم نشان دادن چهره و حالات عباس بن علي در قالب يك بازيگر كاره زشتي است چون فقط خداست كه از يك معصوم با خبر است نه بنده خدا لطفا پخش نكنيد