سه شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۳ - ۱۲:۲۹
کد مطلب : 90041
ایران - کره جنوبی امروز ساعت ۱۶:۲۵

آزمونی سخت

آزمونی سخت

امروز تقابل دوباره تیم های ایران و کره جنوبی است تا در دیداری تدارکاتی برای قدرت نمایی در جام ملت ها آماده شوند. اگرچه بازی دوستانه است اما تاریخ رویارویی ایران و کره می تواند ذهن ما را به هیجان انگیز بودن این مسابقه رهنمون سازد؛ مسابقه‌ای که به هیچ وجه آسان نیست حتی اگر دوستانه باشد.
تیم ملی ایران خاطره‌های بسیار شیرینی در دو تقابل آخر خود با کره‌جنوبی دارد زیرا با دو برد ارزشمند مقابل این تیم شرق آسیایی، راه صعودش به جام جهانی هموار شد. حال شاگردان کی‌روش در نخستین دیدار تدارکاتی خود در مسیر جام ملت‌ها، قصد کسب سومین برد متوالی برابر کره و تداوم روزهای بدون باخت مقابل این تیم در ورزشگاه آزادی را دارند.
کره‌ای‌ها اما برای جبران دو شکست تلخ قبلی برابر ایران و خصوصا گرفتن انتقام "مشت‌های گره‌ شده" کی‌روش به تهران آمده اند تا پس از ۳ شکست و دو تساوی در تاریخ تقابل دو تیم در ورزشگاه جهنمی آزادی، یک برد شیرین را در تهران بدست آورده و روحیه خود را برای حضور موفق در جام ملت‌ها افزایش دهند.
همانطور که رسانه‌های کره‌ای در این روزها اعلام کرده‌اند، مردم این کشور به فکر انتقام آن باخت‌ها از ایران هستند و قطعا بازیکنان این تیم هم با انگیزه بالا به میدان سخت آزادی می‌آیند تا با پیروزی در تهران، تلخی‌ها و زخم‌های آن دو شکست و اتفاقات حاشیه‌های بازی "مونسو" را التیام بخشند.
در این شرایط باید دید بازیکنان ایران از نظر انگیزشی بر مردان کره‌ای چربش دارند تا این تیم را دوباره در خانه ناکام بگذارند و یا اتفاقی دیگر در زمین رخ می‌دهد؛ موضوعی که کارلوس کی‌روش در صحبت‌های اخیرش هم به آن اشاره کرده :" کره‌ای‌ها با اصرار برای بازی با ایران، قصد جبران باخت‌های خود را دارند و من نگرانم انگیزه کافی بازیکنانم برای مقابله با این تیم، بعد از دو پیروزی اخیر هستم."
تیم ملی ایران نخستین اردوی آماده‌سازی در مسیر استرالیا را در پرتغال برگزار و دو برد مقابل تیم‌های باشگاهی این کشور کسب کرد. ملی‌پوشان کشورمان ابتدا با نتیجه ۲ بر صفر اشترول و سپس با یک گل بنفیکا را شکست دادند، مسابقاتی که اولین دیدارهای تدارکاتی تیم ملی بعد از جام جهانی و پروسه طولانی مدت تمدید قرارداد کی‌روش محسوب شد.
برخی از کارشناسان به عملکرد تیم ملی در آن اردو و دیدارهای تدارکاتی که انجام داد، نقدهایی را ارائه کردند و برخی دیگر هم منتظر نمایش تیم کی‌روش در یک بازی رسمی بودند تا نظرات خود را در مورد شرایط تیم ملی بیان کنند.
با توجه به اینکه هنوز برگزاری اردوی آفریقای جنوبی قطعی نشده، همچنین تیم ملی ایران یک بازی قطعی با فلسطین و یک دیدار احتمالی با عراق تا آغاز جام ملت‌ها برگزار می‌کند، موفقیت در این بازی حواشی را تا آغاز جام ملت‌ها از تیم ملی دور می‌کند اما گرفتن نتیجه‌ای غیر منتظره، فضایی مناسب را در اختیار منتقدان تیم ملی قرار خواهد داد.

جوانگرایی یا تکرار جام جهانی
حذف نام مهرداد پولادی و سرباز فراری‌ها و مشاهده چهره‌های جدیدی از جمله مرتضی پورعلی‌گنجی، شاهین ثاقبی، سروش رفیعی، حبیب گردانی، احمد عبدالله‌زاده و وریا غفوری که در لیگ خوش درخشیدند، در جمع نفرات تیم ملی، این امیدواری را بوجود آورده که می‌توان شاهد جوانگرایی در تیم ملی بود.

تمرکز روی ترکیب جام جهانی
اردوی تیم ملی ایران طی چند روز گذشته در حالی پیگیری شده است که اخبار مخابره شده از تمرینات شاگردان کی روش طی روزهای گذشته حکایت از آن دارد که سرمربی پرتغالی تیم ملی همچنان تمرکز خاصی روی ترکیب تیم ملی در جان جهانی ۲۰۱۴ برزیل و نفراتی که در این میدان بزرگ به میدان رفتند، دارد و به نظر می رسد در صورتی که اتفاق خاصی نیفتد باید در دیدار امروز نیز در انتظار همان ترکیبی باشیم که در ۳ دیدار جام جهانی به میدان رفت، باشیم و حتی خیلی هم بعید نیست با توجه به زمان باقی مانده تا جام ملت های آسیا نیز این انتظار را داشته باشیم که ترکیب جام جهانی در جام ملت ها شاکله اصلی تیم کی روش را تشکیل بدهد البته با این تفاوت که همچنان از سرنوشت مهرداد پولادی که گفته می شود به خاطر مشکات سربازی با مشکلات جدی مواجه شده است، خبری نیست که در این صورت و البته با توجه به مصدومیت روزهای اخیر هاشم بیک زاده، باید شاهد حضور احسان حاج صفی در ترکیب تیم ملی برای دیدار با کره جنوبی باشیم.
البته دعوت نشدن رحمان احمدی و دانیل داوری و تداوم روزهای جدایی سیدمهدی رحمتی و تیم ملی، تاحدودی خیال علیرضا حقیقی برای پوشیدن پیراهن شماره یک تیم ملی را راحت کرده، مگر اینکه سرمربی تیم ملی بخواهد به دروازه‌بانی دیگر از جمله سوشا مکانی و یا محسن فروزان بازی دهد.
همچنین ممکن است در پست‌های دفاعی و هجومی تیم ملی هم شاهد حضور نفرات جدید باشیم، موضوعی که اشتیاق و علاقه هواداران به فوتبال را برای دیدن چهره جدید تیم ملی بیشتر کرده است. تیمی که با تغییرات کلی در کادرفنی و اضافه شدن علی کریمی به مربیان و حضور بازیکنان جدید، آزمون سختی را برابر کره‌جنوبی پیش رو دارد.
در چنین شرایطی می‌توان منتظر رگه‌هایی از تاکتیک‌های احتمالی تیم ملی در جام ملت‌ها را شاهد بود و پاسخ سوال بسیاری از اهالی فوتبال در خصوص اینکه آیا تیم ملی قصد تغییر روش برای حضور در استرالیا را دارد و یا همان شیوه دفاع و ضد حمله را حهت موفقیت در جام شانزدهم تمرین می‌کند، را خواهد داد.

تاریخچه آماری رقابت ۵۶ ساله
پیشینه جدال ایران و کره‌جنوبی به ۵۶ سال پیش بازمی‌گردد. از بازی‌های آسیایی ۱۹۵۸ توکیو که نخستین رقابت دو تیم بود و با برتری پرگل کره‌ای‌ها به پایان رسید تا پیروزی رویایی در ورزشگاه مونسو و راهیابی به جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل، این دو تیم ۲۷ مرتبه برابر هم به میدان رفته‌اند.
در این دیدارها، سهم ملی‌پوشان فوتبال ایران ۱۱ پیروزی، ۹ شکست و ۷ تساوی بوده است. البته چشم بادامی‌ها دوبار در ضربات پنالتی ایران را مغلوب کردند که اگر این دو مسابقه را هم جزو پیروزی‌های کره به حساب آوریم، دو تیم در تعداد برد در عدد ۱۱ مساوی می‌شوند.
تیم ایران در این بازی‌ها ۳۰ مرتبه دروازه کره‌‎جنوبی را باز کرده اما ۳۲ مرتبه از این تیم گل خورده است. همانطور که اشاره شد دو بازی آنها هم به ضربات پنالتی کشیده شد که ۶ پنالتی ایران ۹ پنالتی کره‌ای به گل تبدیل شده است تا در مجموع ایران ۳۶ و کره‌جنوبی ۴۱ مرتبه در تقابل بین دو تیم گل زده‌ باشند.

ایران ۵۱ - کره جنوبی ۶۶
در آخرین رده بندی اعلام شده از سوی فیفا ۱۵ رده اختلاف در جدول رنگینگ ماهیانه کشورها بین دو تیم ایران و کره جنوبی به چشم می خورد.
بر همین اساس ایران در رده بندی ماه گذشته میلادی با ۷ پله سقوط نسبت به ماه قبل تر خود در رده ۵۱ جهان قرار گرفت و کره جنوبی نیز با ۳ پله سقوط در جایگاه ۶۶ رنکینگ فیفا در بین کشورهای عضو فدراسیون جهانی فوتبال ایستاد.

ترکیب احتمالی تیم ملی ایران:
دروازه‌بان: علیرضا حقیقی
مدافعان: پژمان منتظری، امیرحسین صادقی، سیدجلال حسینی، احسان حاج صفی
هافبک‌ها: آندرانیک تیموریان، جواد نکونام، خسرو حیدری، مسعود شجاعی
مهاجمان: اشکان دژاگه، رضا قوچان نژاد
این دیدار از ساعت ۱۶:۲۵ در ورزشگاه آزادی برگزار می شود و به نظر می رسد در روزهایی که فوتبال باشگاهی روزهای بی رونق و کم تماشاگری را سپری می کند، این دیدار جذاب و بزرگ در سطح آسیا بتواند ورزشگاه آزادی را مملو از جمعیت کرده تا یک بار دیگر شاهد حضور پرشور علاقمندان به فوتبال در این ورزشگاه باشیم.

سامان صابریان

https://siasatrooz.ir/vdcdfz0n.yt0zo6a22y.html
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی