میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۱ بهمن ۱۴۰۰ ساعت ۱۸:۲۰
 
 
اروپایی‌ها همچنان با مهره "کندی مذاکرات" در وین سنگ‌اندازی می‌کنند
چنگ‌زدن غرب به ریسمان پوسیده ضرب‌الاجل
چنگ‌زدن غرب به ریسمان پوسیده ضرب‌الاجل
 
کشورهای اروپایی در مذاکرات وین همچنان بر توهم گرفتار سازی ایران در اشتباه محاسباتی توافق بد بهتر از توافق نکردن است، چنگ زدن به ریسمان پوسیده ضرب الاجل را در پیش گرفته‌اند که نتیجه آن نیز کندی مذاکرات است.
دور هشتم مذاکرات میان جمهوری اسلامی ایران و گروه ۱+۵ در وین در حالی در جریان است که گویی غربی‌ها همچنان به همان رویکردهای غیر اصولی و غیر سازنده گذشته ادامه می‌دهند و به رغم ادعای پیشرفت در مذاکرات برآنند تا با ادعای ضرب الاجل و لزوم کوتاه آمدن ایران به باج خواهی از تیم جمهوری اسلامی بپردازند.
در این چارچوب وزیر امور خارجه فرانسه بار دیگر تهدیدها و ضرب‌الأجل‌های طرف‌های غربی برجام و آمریکا درباره مذاکرات با ایران در وین را تکرار کرد.«ژان ایو لودریان» وزیر امور خارجه فرانسه بار دیگر مدعی نارضایتی از روند کُند مذاکرات با ایران در وین شد.لودریان در بیانیه‌ای درباره مذاکرات وین مدعی شد:‌ «دو ماه از شروع دوباره مذاکرات در وین می‌گذرد. با همتایان خود دیدگاه مشترکی داریم: پیشرفتی که وجود دارد جزئی، اندک و کُند است اما زمانی که پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران با سرعت ادامه می‌یابد، مذاکرات نباید با این سرعت پایین ادامه پیدا کند».وزیر امور خارجه انگلیس نیز در سفر به استرالیا برای کمک به این کشور برای ساخت زیردریایی اتمی، ایران را به تلاش برای دستیابی به فناوری تسلیحات اتمی متهم کرد. «لیز تراس» در نشستی خبری ادعا کرد:‌ «واقعیت این است که تهدیداتی در سرتاسر جهان در حال ظهور هستند. روسیه، اوکراین را تهدید می‌کند و نظامیانش را در مرز با این کشور مستقر می‌کند. ایران به دنبال سلاح هسته‌ای است و چین از قدرت اقتصادی خود علیه استرالیا و دیگر متحدان از جمله لیتوانی استفاده می‌کند». خبر دیگر آنکه سخنگوی کاخ سفید به سوالی در خصوص اظهارات اخیر جو بایدن درباره مذاکرات وین که گفته بود «زمان دست کشیدن از مذاکره با ایران نیست» پاسخ داد.
طبق گزارش پایگاه اینترنتی کاخ سفید، او در پاسخ به سوالی درباره «خوشبینی بایدن» و این که آیا ایالات متحده قصد دارد تضمین‌هایی را که تهران به دنبال آن است ارائه دهد، پاسخ داد: خوب، فکر می‌کنم بستگی به این دارد که ایران مایل است چه چیزی را به میز مذاکره بیاورد. بنابراین، رئیس‌جمهور همیشه قصد دارد - می‌دانید، او معتقد است که دیپلماسی بهترین و اولین گزینه است. و ما مشغول (مذاکرات) هستیم - فکر می‌کنم اکنون هشتمین دور مذاکرات است و ما خواهیم دید چه اتفاقی می‌افتد.
در این میان میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در مذاکرات وین ضمن بیان این که طرف‌های غربی مذاکرات در نشستی با حضور اعضای برجام و آمریکا بر لزوم نهایی کردن این گفت‌وگوها در اسرع وقت تأکید کردند، افزود مسکو احساس فوریت دارد اما مخالف ضرب‌الاجل‌های مصنوعی است.وی در این خصوص در توییتی اعلام کرد: اعضای برجام (بدون ایران) و ایالات متحده برای ارزیابی وضعیت امور در مذاکرات وین دیدار کردند. همکاران غربی، همانطور که علناً این کار را انجام می‌دهند، بر لزوم نهایی کردن مذاکرات در اسرع وقت تأکید کردند. روسیه احساس فوریت را دارد اما مخالف ضرب‌الاجل‌های مصنوعی است.
همچنین «آنالنا بائربوک» وزیر امور خارجه آلمان و «آنتونی بلینکن» همتای آمریکایی او روز پنجشنبه ادعاها درباره دیپلماسی با جمهوری اسلامی ایران را تکرار کردند.بائربوک در نشست خبری مشترک با همتای آمریکایی خود در آلمان گفت: «امروز درباره برجام گفت‌وگو داشتیم. متأسفانه درخصوص مذاکرات جاری در وین، مسائل اصلی درباره موضاعات هسته‌ای و رفع تحریم‌ها همچنان باقی هستند».
در این میان در شرایطی که امتناع کره جنوبی برای پرداخت بدهی خود به ایران ادامه دارد، خبرگزاری «یونهاپ» از رایزنی‌ سئول با تهران و واشنگتن برای پرداخت حق عضویت ایران در سازمان ملل خبر داد.بدهی کره جنوبی به ایران در ازای خرید میعانات گازی در دو بانک این کشور، مجموعاً به ارزش هفت میلیارد دلار است که از سپتامبر ۲۰۱۸ میلادی (شهریورماه ۱۳۹۷) به بهانه تحریم‌های آمریکا پرداخت نشده است.در همین حال مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران با هماهنگ کننده گفت‌وگوها در وین دیدار کرد و به گفت‌وگو نشست.علی باقری مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران و انریکه مورا هماهنگ کننده گفت‌وگوها و معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نشستی دوجانبه برگزار کردند.
کد مطلب: 121388
 
Share/Save/Bookmark