میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۱ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۲۳
 
 
تکرار بازی شورای حکام
پرونده هسته‌ای ایران این روزها در حالی در عرصه مذاکرات ایران و گروه ۱+۴ دوره سکون را سپری می کند...
پرونده هسته‌ای ایران این روزها در حالی در عرصه مذاکرات ایران و گروه ۱+۴ دوره سکون را سپری می کند که با محوریت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مباحث قابل تاملی در باب آن مطرح است. در همین چارچوب رسانه غربی ادعا کرد که آمریکا و تروئیکای اروپایی قطعنامه‌ای پیشنهادی مشترک را به شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با موضوع برنامه هسته‌ای ایران ارائه دادند.
این ادعا در شرایطی مطرح شده که دوشنبه گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره فعالیت‌های ایران با درز رسانه‌ای در حالی منتشر شد که برخلاف رویه همکاری گسترده ایران با آژانس و توافقاتی که در سفر گروسی مدیرکل آژانس به تهران صورت گرفته با نگافی سیاسی و نه فنی نگارش شده است. گزارشی که در کنار تاکید بر دستاوردهای جدید هسته‌ای ایران از یک سو به نقض عهده‌های طرف غربی و حق ایران برای پایبند نبودن به محدودیت‌های برجامی و از سوی دیگر به حقیقت چرایی ممانعت ایران از دسترسی آژانس به برخی مراکز اشاره‌ای نداشته است که خود ماهیت فنی و استقلال آژانس را با ابهامات بسیاری همراه ساخته است.
همزمان با این گزارش در اقدامی تامل برانگیز نفتالی بنت،‌ نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، با تایید گزارش اخیر وال‌ستریت ژورنال درباره سرقت اسناد محرمانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از سوی ایران، به زعم خود شماری از این سندها را به همراه جزییاتی از کار مقام‌های ایرانی بر روی اسناد در گوگل درایو به اشتراک گذاشت. بنت تاکید کرد که جمهوری اسلامی از این اسناد طبقه‌بندی شده برای داستان‌پردازی و پنهان کردن برنامه تسلیحات اتمی خود استفاده کرده است.
پیش از بنت روزنامه وال استریت جورنال در گزارشی مدعی شده بود که ایران حدود دو دهه پیش به بخشی از گزارش‌های محرمانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دست یافته و آنها را در اختیار مقامات بلندپایه‌ای قرار داده است که با تهیه اسناد جعلی و دروغین، بر فعالیت‌های مشکوک اتمی ایران در زمینه تولید تسلیحات هسته‌ای در گذشته سرپوش گذاشته‌اند. در همین حال گروهی از اعضای جمهوری‌خواه سنا طرحی ارايه کردند که هرگونه توافق هسته‌ای با ایران را علاوه بر لزوم تایید دو سوم سنا، به محدود شدن روابط مالی و امنیتی جمهوری اسلامی با چین و پایان حمایت تهران از تروریسم ‌و گروه‌های نیابتی مشروط می‌کند.
ند پرایس سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز گفته است که اگر ایران تصمیم سیاسی اتخاذ کند که با حسن نیت تعامل کرده و بر خود برجام تمرکز کند، توافق با ایران هنوز کاملا در دسترس است. مجموع این رفتارها از سوی غرب بیانگر یک رویکرد است و آن بهره گیری از شورای حکام و اتهامات ادعایی آژانس برای اعمال فشار بر ایران است. اقدامی که از یک سو برگرفته از طراحی غرب برای زمینه سازی برای باج خواهی و وادار سازی ایران برای آمدن به پای مز مذاکره با کنار نهادن خطوط قرمز لغو کامل تحریم‌ها، راستی ازمایی این لغو و ضمین دادن غرب مبنی بر تکرار نشدن نقض عهده‌های گذشته است. در همین حال توقف دو نفت کش یونانی در ازای نفت کش ایرانی توقیف شده توسط یونان و آمریکا خسارتی سنگین برای هیمنه غرب می‌باشد لذا با ابزار تحریم و تهدید به دنبال وادار سازی تهران به ازاد سازی این نفت کش‌ها هستند که تاکید ایران بر لزوم آزادسازی نفت کش ایرانی توسط یونان این سناریو پردازی غرب با ناکامی همراه شده است.

نویسنده: قاسم غفوری
کد مطلب: 122783
 
Share/Save/Bookmark