داخلی گوناگون خبر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۱ دی ۱۳۸۹ ساعت ۱۲:۳۵
 
 
كيوسك سه‌شنبه 11 ژانويه 2011
كيوسك سه‌شنبه 11 ژانويه 2011
 
لس آنجلس تایمز
نسل جدید هواپیماهای جاسوسی آمریکا
یک هواپیمای جاسوسی آزمایشی با طول بال هایی، تقریبا به اندازه یک هواپیمای بوئینگ 747، هفته گذشته طی یک پرواز آزمایشی مخفیانه بر فراز صحرای موهاوی پرواز کرد. این هواپیمای بدون سرنشین، ممکن است نوید دهنده دور جدیدی از جنگ افزارهای نوین باشند که به همراه هواپیماهای روباتیک در ارتفاع بالاتری پرواز می کنند و از قدرت شلیک بیشتر و سریعتری برخوردارند. این هواپیمای جاسوسی غول پیکر با نام گلوبال آبزرور که توسط شرکت ارو وایرومنت ساخته شده، قادر است به مدت چند روز در لایه استراتوسفر جو زمین و در ارتفاع 6500 پا ، خارج از محدوده بسیاری از موشک‌های ضد هوایی، پرواز کند. این هواپیما برای بررسی منطقه ای به وسعت 280.000 مایل مربع - مساحتی بزرگتر از افغانستان - ساخته شده است. این هواپیما به پنتاگون چشمانی همیشه هوشیار می دهد تا منطقه جنگی را بررسی کند و نیز، جایگزینی ارزان تر و موثرتر از ماهواره‌های جاسوسی خارج از جو، ارائه می کند. این هواپیمای رباتیک 30 میلیون دلاری، یکی از سه هواپیماهای بدون سرنشین متحول کننده است که در هفته های اخیر در پایگاه نیروی هوایی ادواردز آزمایش شده است. یکی دیگر از این هواپیماهای بدون سرنشین، خفاش - بالدار ایکس 47-بی است که توسط شرکت نورثروپ گرومن ساخته شده و می‌تواند بمب های لیزری هدایت شونده را حمل کند و از ناو هواپیمابر به پرواز در بیاید.

چاینا دیلی
همکاری آمریکا و چین برای بر طرف کردن سوء تفاهم ها
همزمان با احیای پیوندهای نظامی بین دو کشور چین و آمریکا که به سبب فروش مقادیر زیادی سلاح از سوی آمریکا به تایوان در سال گذشته، ضعیف شده بود، روز دوشنبه این دو کشور توافق کردند که مشترکاً خطر سوء تفاهم و پیش بینی غلط را بین خودشان که دو قدرت نظامی نیرومند هستند، کاهش دهند.
با این وجود وزیر دفاع چین، لیانگ گوآنگ لی، مخالفت چین با فروش سلاح توسط ایالات متحده به تایوان را مجدداً تکرار کرد، مطلبی که در حاشیه ملاقات وزیر دفاع آمریکا رابرت گیتس از چین اتفاق افتاد.
لیانگ و گیتس بعد از اینکه یک نیم روز گفتگو کردند، در کنفرانس مطبوعاتی مشترک اعلام کردند که برای کاهش سوء تفاهم و سوء پیش بینی با یکدیگر توافق کرده اند. رابرت گیتس خطاب به خبرنگاران گفت: ما قویاً توافق داریم که به منظور کاهش سوء تفاهم، این موضوع اهمیت دارد که پیوندهای نظامی ما با یکدیگر مستحکم و پایدار باشد و در معرض عوارض سیاسی
قرار نگیرد.
گیتس همچنین از رئیس ارتش آزادی بخش خلق چین دعوت کرد در شش ماه اول سال جاری میلادی برای بازدید به واشنگتن سفر کند. وزیر دفاع چین نیز گفت که در نیمه اول سال جاری میلادی به آمریکا سفر خواهد کرد و تبادل تجربیات بین موسسات آموزش نظامی دو کشور ادامه خواهد یافت.

یو اس ای تودی
دور جدید حملات هرزنامه نگاران اینترنتی
یک روز بعد از کریسمس، بعد از انهدام بزرگترین گروه اسپمر، بیش از نیمی از حملات هرزنامه نگاران به طور غیر قابل توصیفی ، کاهش یافته است. با این وجود، متخصصان امنیت شبکه هشدار جدی می دهند که آنها از اینکه گروههای برجسته هرزنامه نگاری، به سمت حملات مخفیانه و پرمنفعت جدیدی حرکت کرده باشند، نگرانند. تحلیلگر برجسته شرکت امنیت پیام رسانی اپ ریور، فردتاچت می گوید: اگر از گذشته درس بگیریم، متوجه می شویم که این افراد در حال سازماندهی مجدد هستند. در 25دسامبر سال گذشته شبکه راستاک بوت نت بزرگترین منبع نامه های ناشناس(اسپم)، بوسیله دو عملیات نابود شد. اسپم ها ( نامه های ناشناس اینترنتی) به دلیل اینکه از شبکه های آلوده شده به وسیله کامپیوترهای خانگی نشات می گیرند، به سختی از بین می روند. شبکه راستاک از تعداد 7/1 میلیون کامپیوتر خانگی برای فرستادن تبلیغات جعلی دارو از طریق ایمیل، استفاده کرده بود. هرزنامه که به وسیله شرکت عظیم آنتی ویروس سیمن تک از ایمیل ها فیلتر می شود، در سال 2010، از تعداد 131 میلیارد هرزنامه به 47 میلیون اسپم در روز کاهش یافت. یک شرکت امنیتی دیگر نیز این کاهش را گزارش کرده بود. با این وجود شبکه های مانند راستاک و تعداد زیاد دیگری از این گروه های مشابه، در حال سازماندهی مجدد برای پوشش بیشتر هستند.

هاآرتص
نمایش با شکوه دستگیری جاسوس موساد در تلویزیون ایران
تلویزیون دولتی ایران، نحوه دستگیری عامل موساد را که بنا به گفته آنها، در ترور دانشمند هسته ای ایران دست داشت، در برنامه شب گذشته خود به زبان انگلیسی، به نمایش گذاشت. اسم وی هنوز منتشر نشده است. این متهم که به نظر می رسید حدود 30 سال سن داشته باشد، بوسیله نیروهای اطلاعاتی ایران به دلیل ترور مسعود علی محمدی در سال گذشته میلادی، دستگیر شده است. مصاحبه این فرد با شبکه انگلیسی زبان پرس تی وی، دیشب پخش شد. او در این مصاحبه گفت که وی به اسرائیل، برای ملاقات با مسئولین ذیرربطش سفر کرده بود. این فرد متهم در حالیکه با دوربین صحبت می کرد گفت: من در آنجا دو نفر افسر اسرائیلی جدید را ملاقات کردم که به زبان عبری صحبت می کردند. وی که ماموریتش را شرح می داد گفت: ما به فرودگاه تل آویو رسیدیم و در بخش کنترل پاسپورت آنها از من سوالی پرسیدند و به دلیل اینکه من عبری بلد نبودم، ماموران به من مشکوک شدند. در همان لحظه فردی که مسئول من بود، جلو آمد و کارتی را نشان داد، پاسپورتم را گرفت و از راه دیگری خارج شدیم. ما از طریق اتوبان از تل آویو به طرف اورشلیم و به سمت محل دفتر مرکزی موساد که در جاده اصلی بین این دو شهر است حرکت کردیم و نیم ساعت بعد به آنجا رسیدیم.
کد مطلب: 55623
 
Share/Save/Bookmark