میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۰۲:۴۵
 
 
راهکار جلوگیری از اتلاف وقت‌ و دشوارتر شدن مذاکرات
اجرای ابتکارات ایران و تعهد‌پذیرشدن غرب
اجرای ابتکارات ایران و تعهد‌پذیرشدن غرب
 
بورل اخیرا در حالی گذر زمان را عامل دشوارتر شدن مذاکرات وین عنوان داشته است که جمهوری اسلامی در سفر مورا به تهران ابتکار عمل‌هایی را برای تحقق توافق خوب مطرح نمود که توجه به آنها و تعهد پذیر شدن غرب می‌تواند آسان‌شدن و به نتیجه رسیدن مذاکرات را به همراه داشته باشد.
از اسفند ماه ۱۴۰۰ تا کنون مذاکرات به صورت حضوری میان ایران و گروه ۱+۴ متوقف و به صورت نامه نگاری میان طرفین صورت می گیرد. اخیرا مورا معاون سیاست خارجی اتحادیه اروپا سفری به تهران داشته و جمهوری اسلامی پیشنهادهایی برای خروج مذاکرات از این وضعیت ارائه کرده است که شامل لغو تحریم‌ها، راستی ازمایی این لغو از سوی ایران و تعهد پذیر شدن غرب به تکرار نکردن بدعهدی‌های گذشته می‌شود. در همین حال گفت وگوی تلفنی میان امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا صورت گرفته و تهران بر استمرار خطوط قرمز خویش و در عین حال تلاش برای توافق خوب تاکید کرده است. در این میان جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در توییتی با اشاره به گفت‌وگوی تلفنی خود با وزیر خارجه ایران در مورد گام‌های بعدی مذاکرات احیای برجام نوشت، انتظار بیشتر باعث دشوارتر شدن رسیدن به نتیجه در مذاکرات می‌شود.
جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در توییتی بر لزوم ادامه مذاکرات احیای توافق اتمی با ایران (برجام) و به فرجام رسیدن هر چه سریع‌تر مذاکرات تأکید کرد.او همچنین نوشت که با امیرعبداللهیان در رابطه با «مسائل فوری دوجانبه و گام‌های بعدی برای ازسرگیری اجرای برجام» صحبت کرده است. این مواضع از سوی بورل در حالی مطرح شده است که غرب تا به امروز اقدامی برای بهبود روند مذاکرات صورت نداده و همواره به دنبال حاشیه‌ها و ابزاری برای باج خواهی بوده است که در جدیدترین اقدام نیز چشم به اشوب سازی در ایران پس از اصلاحات اقتصادی داشت که آن نیز ناکام ماند.
در این میان در ادامه تاکیدها بر حفظ خطوط قرمز ایران، خرازی رئیس شورای راهبردی روابط خارجی درباره برجام تصریح کرد: ما بدون وابستگی به بیگانه به فناوری هسته‌ای دست یافته­‌ایم و توسعه فناوری هسته‌ای صلح­‌آمیز بومی را جزو منافع ملی‌مان می‌دانیم. دیگران مجاز نیستند تعیین کنند ایران حق دستیابی به فناوری هسته‌ای دارد یا خیر. ایران بارها اعلام کرده که فقط قصد بهره‌برداری صلح آمیز از انرژی هسته‌ای دارد. در مذاکرات فعلی بین ایران و کشورهای غربی موضوعات کمی باقیمانده است که باید حل شود. مورا، فرستاده ویژه اتحادیه اروپا اخیرا به ایران آمد و راه ادامه مذاکرات هموار شد.
از سوی دیگر وزیر خارجه قطر با اشاره به نقش نفت ایران در ثبات بازار، از آمادگی تهران برای حل پرونده هسته‌ای خبر داد.طبق گزارش الجزیره، محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، وزیر خارجه قطر گفت: دستیابی به راه حلی میانه در پرونده ایران به ثبات در خلیج [فارس] کمک می‌کند.وی در ادامه افزود: پمپاژ مقادیر اضافی از نفت ایران به بازار به ثبات قیمت نفت خام و کاهش تورم کمک می‌کند. اما در این میان آمریکا همچنان به همان سیاست‌های ضد ایرانی گذشته ادامه می‌دهند چنانکه وزیر جنگ رژیم صهیونیستی در دیدار با وزیر دفاع دولت جو بایدن، خواستار تقویت ائتلاف منطقه‌ای تحت رهبری آمریکا علیه ایران شد.روزنامه صهیونیستی هاآرتص در این خصوص این گونه گزارش کرد که گانتز با لوید آستین در واشنگتن دیدار کرد و به او گفت که اقداماتی باید «به شیوه‌های مختلف از جمله تقویت ائتلاف منطقه‌ای تحت رهبری ایالات متحده علیه تهاجم ایران صورت گیرد».در همین حال، آستین به گانتز اطمینان داد که ایالات متحده در حال تلاش برای تقویت ائتلاف منطقه‌ای خود و اعمال قدرت خود در منطقه است.
بر اساس این گزارش، مقام‌های آمریکایی که در نشست حضور داشتند، به وضوح نگرانی‌ خود درباره خشونت‌های صهیونیست‌ها علیه فلسطینیان را ابراز کردند و به خشونت در مراسم تدفین «شیرین ابوعاقله» خبرنگار الجزیره اشاره کردند و بر لزوم برداشتن گام‌های اعتمادساز
تأکید کردند.
«نفتالی بنت» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی از زمان روی کار آمدن و تشکیل کابینه، تلاش‌ها برای اخلال در روند مذاکرات وین و ترغیب جامعه جهانی برای اعمال فشار به جمهوری اسلامی را افزایش داده است.گانتز در شب عزیمت به ایالات متحده، مدعی شد که ایران تنها چند هفته تا جمع‌آوری مواد شکافت‌پذیر برای بمب اتمی فاصله دارد و حدود ۶۰ کیلوگرم اورانیوم با غنای ۶۰ درصد در اختیار دارد.وی همچنین مدعی شد که ایران در تلاش برای تکمیل ساخت و نصب یکهزار سانتریفیوژ پیشرفته در تأسیسات هسته‌ای خود از جمله یک تأسیسات جدید در نزدیکی نطنز و جمع آوری دانش و تجربه در توسعه، ساخت و بهره برداری از سانتریفیوژها است.
از سوی دیگر اما یک پایگاه تحلیلی آمریکایی گزارش کرد که سفر اخیر مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای اتحادیه اروپا در مذاکرات وین به ایران می‌توان جان تازه‌ای را به توافق هسته‌ای ایران ببخشد.پایگاه تحلیلی «المانیتور» در گزارشی نوشت که «انریکه مورا» مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای اتحادیه اروپا در حالی که هفته گذشته در تهران بود، با مقامات ارشد ایرانی دیدار کرد و احتمالاً این دیدار به توافق هسته‌ای ایران جان تازه‌ای بخشیده است.طبق این گزارش، سفر مورا به ایران با سفر شیخ «تمیم بن حمد آل ثانی» امیر قطر به ایران هم زمان شده بود. قطر نقش مثبتی در تلاش‌های دیپلماتیک برای احیای برجام ایفا کرده است.بر اساس این گزارش، یک دیپلمات خارجی مستقر در تهران به المانیتور گفت که اولین روز سفر مورا از جمله دیدار او با «علی باقری کنی» معاون وزیر امور خارجه ایران دلگرم کننده نبود.این دیپلمات در ادامه افزود: «با این حال به نظر می‌رسد در روز دوم اوضاع تغییر کرده است و ایرانی‌ها پیشنهاداتی را به مورا ارائه کردند».بر اساس این گزارش، پایگاه تحلیلی المانیتور از منابع متعدد در تهران دریافته است که آنچه به این مقام اتحادیه اروپا ارائه شده بیش از پیشنهادات بوده است.المانیتور گزارش کرده است که یک منبع رسمی در تهران به این پایگاه تحلیلی گفته است: «طرف ایرانی، پیشنهادی را با ایده‌های بازبینی شده به مورا ارائه داده است».این منبع مدعی شده است: «موضوع سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در پیشنهاد جدید، یک موضوع محوری نیست. این موضوع همچنان بر جای خود باقی است اما موضوعاتی با اولویت بیشتر وجود دارد».
طبق این گزارش، یک منبع آگاه در خصوص روند مذاکرات وین برای لغو تحریم‌های یکجانبه علیه ایران و احیای برجام گفت بدون پاسخ صریح و روشن از سوی آمریکا، هیچ‌گونه ازسرگیری مذاکرات وجود ندارد.
المانیتور گزارش کرد که یک منبع رسمی در تهران در این خصوص گفته است: «دولت بایدن باید تصمیم‌گیری کند، این کشور نمی‌تواند بین سیاست‌های [رئیس‌جمهور پیشین آمریکا دونالد] ترامپ و آن‌ چه [رئیس‌جمهور جو] بایدن در جریان مبارزات انتخاباتی تکرار کرد، باقی بماند».این وبگاه آمریکایی گزارش کرد که یک منبع دیپلماتیک خارجی در تهران فاش کرد که قطر و عمان به هموارسازی مسیر دستیابی به توافق هسته ای کمک می کنند و گفت: «طی چند ماه گذشته، دیپلمات‌های ارشد قطر و عمان از تهران بازدید کردند. هدف اصلی همچنان ایجاد بهترین شرایط برای احیای مذاکرات هسته‌ای است».اوایل این هفته، «آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا با «محمد بن عبدالرحمان آل ثانی» وزیر امور خارجه قطر گفت‌وگو کرد و از «نقش سازنده دوحه در تلاش‌های ما برای حل موضوعات با ایران» قدردانی کرد.بنا بر گفته مقام‌های آمریکایی، «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه ایران روز پنجشنبه هفته گذشته تصریح کرد که اگر آمریکا «منطقی» عمل کند، توافق در دسترس خواهد بود.
کد مطلب: 122667
 
Share/Save/Bookmark