میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۲۵ تير ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۰۹
 
 
نگاهی بر آنچه در سفر رئیس جمهور آمریکا به ریاض گذشت
بایدن؛ بازنده‌ای با ژست‌های پوشالی یک ناجی
بایدن؛ بازنده‌ای با ژست‌های پوشالی یک ناجی
 
بایدن در جده در حالی با سران عربستان و برخی کشورهای عربی دیدار کرد که روند تحولات حکایت از ناکامی وی در تحقق اهداف سفر دارد هر چند که وی با ژست ناجی امنیت و بهبود روابط میان کشورهای منطقه به دنبال نمایش چهره یک ناجی از خود است.
بایدن رئیس جمهور آمریکا در ادامه سفر به غرب اسیا که بخشی از آن التماس برای کسب حمایت لابی صهیونیستی برای انتخابات میان دوره ای کنگره بوده و بخشی از اهداف آن نیز در قالب گدایی نفت برای خروج غرب از بحران انرژی، راهی ریاض شد. سفری که به دلیل جنایات سعودی و ادعاهای بایدن که سران سعودی را جنایت کار خوانده بود با انتقادهای بسیاری همراه شد.
در همین حال بایدن که نتوانسته اهداف سفر را محقق سازد با ایران هراسی و نیز نسبت دادن توافقات میان کشورهای منطقه از جمله انتقال برق از عربستان به عراق به پرونده خود تلاش نموده تا ژست یک ناجی بگیرد. نکته مهم آنکه اعتراض‌های مردمی و جریان‌های سیاسی با این سفر عملا بعد دیگری از ناکامی این سفر را رقم زد. آمریکا و عربستان سعودی در بیانیه‌ای مشترک با تکرار لفاظی‌های خود علیه کشورمان بر لزوم جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای تاکید کردند. دوکشور در این بیانیه ضد ایرانی بر لزوم توقف آنچه دخالت ایران در امور داخلی سایر کشورها و تلاش‌های تهران برای برهم زدن ثبات ‌امنیت منطقه عنوان کردند و همچنین جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای تاکید کردند.
همچنین در این بیانیه آمده است که بایدن به‌علاوه بر تعهد مستمر ایالات متحده به حمایت از «امنیت و دفاع ارضی عربستان سعودی و تسهیل توانایی این کشور برای به دست آوردن قابلیت‌های لازم برای دفاع از مردم و سرزمینش در برابر تهدیدهای خارجی» تاکید کرده است.ولی‌عهد عربستان سعودی در سخنانی در اجلاس جده، ایران را به همکاری با کشورهای منطقه فراخواند.«محمد بن سلمان» ولی‌عهد عربستان سعودی در اجلاس جده گفت که ما از ایران برای همکاری با کشورهای منطقه و پایبندی به اصول و قوانین بین‌المللی دعوت می‌کنیم.
از سوی دیگر رئیس‌جمهور آمریکا در حضور تعدادی از سران کشورهای عربی حاضر در نشست جده مدعی شد که فعالیت‌های ایران باعث بی ثباتی منطقه شده است.جو بایدن در جریان نشست جده درباره لزوم مقابله با تروریسم در منطقه صحبت کرد و همچنین مدعی شد که آمریکا به همکاری با کشورهای منطقه برای مقابله با تروریسم ادامه می‌دهد.وی در سخنرانی خود در این نشست مشترک با سران برخی از کشورهای عربی، اظهارنظر تکراری و بی سند مقام‌های آمریکایی درباره برنامه هسته‌ای صلح آمیز ایران را تکرار کرد.
رئیس‌جمهور آمریکا با بیان اینکه این کشور به تلاش‌های دیپلماتیک خود برای فشار بر برنامه هسته‌ای ایران ادامه می دهد، مدعی شد آمریکا اجازه نخواهد داد که ایران به سلاح اتمی دست یابد.بایدن در بخشی از اظهاراتش تلاش کرد که به مقام‌های حاضر در نشست جده درباره تداوم حضور آمریکا در منطقه غرب آسیا اطمینان خاطر بدهد.او گفت: «بگذارید به روشنی بگویم که ایالات متحده همچنان به عنوان یک شریک فعال در خاورمیانه باقی خواهد ماند. ما قرار نیست خارج شویم و یک خلاء ایجاد کنیم که توسط چین، روسیه یا ایران پر شود».
در همین حال مشاور امنیت ملی آمریکا در ادامه ادعاهای خود مبنی بر تلاش مسکو برای خرید پهپاد ایرانی، مدعی شد: روس‌ها تاکنون دو بار از یک پایگاه هوایی در ایران و پهپادهای ساخت این کشور با قابلیت حمل موشک بازدید کرده‌اند.در این میان در شکستی آشکار برای بایدن، در حالی که کاخ سفید مدعی است ریاض پذیرفته تولید نفت خود در ماه‌های ژوئیه و اوت را ۵۰ درصد افزایش دهد، وزیر مشاور در امور خارجه عربستان سعودی هرگونه توافق با آمریکا را رد کرد.
در همین حال به دنبال سفر رئیس جمهور آمریکا به منطقه، بسیاری از کاربران در کشورهای عربی در اعتراض به این سفر هشتگ مخالفت عادی سازی روابط با اسرائیل را در توئیتر ترند کردند.بسیاری از کاربران و فعالان در شبکه اجتماعی توئیتر هشتگ مخالفت میلیونی با عادی سازی (ملیونیة_ضد_التطبیع ) را در اعتراض به سفر« جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا به منطقه و صدور به اعلامیه مشترک موسوم «اعلامیه قدس» بین واشنگتن و تل آویو در چند کشور عربی ترند کردند.
در این میان در ادامه ژست‌های به اصطلاح پیروزمندانه بایدن، او و مصطفی الکاظمی در حاشیه نشست جده عربستان در دیدار دو جانبه حضور یافتند. وزیر نفت عراق و وزیر انرژی عربستان سعودی توافقی را برای اتصال شبکه برق عراق به عربستان سعودی امضا کردند.آمریکا و عربستان سعودی در جریان سفر جو بایدن به این کشور، ۱۸ توافقنامه در زمینه‌های مختلف از جمله انرژی، ارتباطات، فضا و مراقبت‌های بهداشتی امضا کردند.
در این میان وزیر مشاور در امور خارجه عربستان سعودی طی گفت‌وگویی ضمن اعلام حمایت از روند صلح با رژیم صهیونیستی، آن را یک «گزینه راهبردی» خواند.
در این میان در ژست به اصطلاح دموکراتیک دیگر رئیس‌جمهور آمریکا در دیدار با نخست‌وزیر عراق در شهر «جده» از نقش بغداد در برقراری گفت‌گو بین عربستان و ایران تقدیر کرد.در این میان سخنگوی وزارت امور خارجه چین در واکنش به سفر اخیر رئیس جمهوری آمریکا به خاورمیانه، تاکید کرد خاورمیانه حیاط خلوت کسی نیست بلکه متعلق به مردم و ساکنان این منطقه است.همچنین کمیته ملی حمایت از فلسطین در مصر اعلام کرد که اهداف واقعی سفر کنونی رئیس جمهور آمریکا به خاورمیانه، ایجاد تفرقه و تقسیم بندیهای طائفه ای و اداره جنگ های نیابتی با هدف غارت منابع و ثروتهای مردم منطقه است.
همچنین تارنمای فاکس نیوز گزارش داد: اولین دیدار جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا و محمد بن سلمان ولیعهد عربستان در شبکه‌های اجتماعی طوفان به پا کرد به طوریکه بایدن با موج انتقادهای گسترده روبرو شد.کمیته حمایت از مقاومت فلسطین، وابسته به حزب‌الله لبنان در کنار گروه‌های فلسطینی اعتراضاتی را در اردوگاه‌های آوارگان فلسطینی در لبنان در محکومیت سفر رئیس جمهوری آمریکا به فلسطین اشغالی و اعلام پایبندی به اصول و ارزش‌های ملی فلسطین برگزار کرد.
در این میان «نایف الحجرف» دبیر کل شورای همکاری خلیج فارس گفت که اجلاس آمریکایی-عربی جده فرصتی برای بررسی همکاری‌ها و تعامل با چالش‌های پیشروی امنیت و ثبات است. در این میان بایدن در حالی سفرش را ناجی امنیت صهیونیست‌ها می نامید که رسانه‌های عربی و عبری می‌گویند همزمان با شنیده‌شدن صدای آژیر هشدار حمله موشکی در شهرک‌های صهیونیست‌نشین نزدیک نوار غزه، سامانه‌های گنبد آهنین نیز فعال شدند.
دفتر سیاسی جنبش انصارالله یمن نیز ضمن محکوم کردن سفر رئیس جمهور آمریکا به غرب آسیا، گفت مراحل عادی‌سازی روابط ریاض و تل‌آویو، خیانت به فلسطین و آرمان قدس است.رئیس شورای عالی انقلاب یمن خطاب به آمریکا گفت که تصمیمات این کشور ارزشی برای مقامات یمنی ندارد. رئیس هیأت مذاکره‌کننده دولت نجات ملی یمن تأکید کرد که صلح در یمن تنها با توقف فراگیر تجاوزگری محقق خواهد شد.وزیر دفاع دولت نجات ملی یمن گفت اگر متجاوزان سعودی بخواهند بدنبال فریبکاری و تداوم جنگ باشند، آماده مقابله
با آن‌ها هستیم.
کد مطلب: 123242
 
Share/Save/Bookmark