میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۲ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۴۰
 
 
رییس سازمان انرژی اتمی:
باید اهداف و برنامه سفر گروسی به تهران مشخص باشد
باید اهداف و برنامه سفر گروسی به تهران مشخص باشد
 
رییس سازمان انرژی اتمی گفت: اینکه با وجود بازرسی‌های گسترده از ایران باز هم احساس نگرانی می‌کنند، نشان می‌دهد دشمنان ایران ادبیات و عملیات تخریبی را علیه ما دنبال می‌کنند اما ما از این‌ها تاثیر نمی‌گیریم.
محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران اظهار کرد: اگر سند استراتژی امنیت ملی آمریکا که توسط پنتاگون و کاخ سفید منتشر شده است را بخوانید می‌بینید چه نقشه‌های دقیقی را ترسیم کرده‌اند. یکی از هدف‌های آنها در بحث اقتصادی تخریب ارزش پول ملی، باور و اعتماد مردم بوده است. مردم ما در هر کسوتی، باید مراقب باشند در دام و نقشه دشمن گرفتار نشوند. به نظرم بسیاری از اتفاقاتی که در بازار می‌افتند زیاده‌خواهی و اجحاف است که برخی انجام می‌دهند.
اسلامی در رابطه با حملاتی مانند حمله اخیر به اصفهان و تاثیر آن در نوع تعامل و همکاری ما با آژانس گفت: دشمن، دشمن است و دشمن هم دشمنی می‌کند و نیاز به هوشیاری و ضریب آمادگی برای پاسخگویی دارد. وزارت دفاع خیلی زود و به هنگام این موضوع را گزارش داد. این حمله را سریع دفع کردند و این اقدام ناموفق بود؛ خود آمریکایی‌ها هم به آن اشاره کردند. البته من مرجع صحبت راجع به این موضوع نیستم. رئیس سازمان انرژی اتمی در رابطه با زمان سفر گروسی به ایران اظهار کرد: این سفر نیازمند تدوین و محتوا است و باید اهداف و برنامه این سفر مشخص باشد. خود ایشان اعلام کرده چنین سفری دارد و این سفر بعد از اجلاس سری که با وزرای شورای اروپا و در پارلمان اروپایی داشتند ، بیان شد.
وی با بیان اینکه ادبیاتی که از سیستم غربی منتشر می شود دارای حقایقی است که گفته نمی‌شود، افزود: در سال‌های ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۲ حدود ۲ هزار بازرسی آژانس انجام داده و در این سه سال میزان بازرسی از ایران ۵۰۰ مورد بازرسی بوده است؛ یعنی یک چهارم تمام بازدیدها. ما در ایران ۲۱ سایت هسته‌ای داریم و کل دنیا ۷۳۰ سایت هسته‌ای دارد و با این حال باز هم احساس نگرانی می‌کنند و این روند نشان می‌دهد ادبیات آنها را که ادبیات دشمن و عملیات تخریبی است و ما از این‌ها تاثیر نمی‌گیریم. رئیس سازمان انرژی اتمی با اعلام خبر خوش هسته‌ای در ایام دهه فجر، گفت: ما یک خط تولید پایلوت که تولید ایزوتوپ‌های پایدار است و یکی از موارد موازی و جایگزین با فرآیندهای فعلی‌مان است برای تولید رادیو دارو که برای سرطان و درمان تیروئید را تقدیم بیماران عزیز خواهیم کرد.اسلامی درباره تغییر در سطح تعهدات هسته‌ای ایران اظهار کرد: ما تعهد جا مانده‌ای نداریم، عملیات روانی و اظهارات آنها متمرکز بر بحث برجام است. برجام یک معامله است که دو سمت دارد وقتی تعهداتشان را انجام نمی‌دهند دیگر دلیلی ندارد ما پایبند به تعهداتی باشیم که با عملیات فشار سعی دارند در ایران تشدید کنند.
لازم به ذکر است دیروز «رابرت مالی» نماینده ویژه ایالات متحده آمریکا در امور ایران از تلاش تمام ارگان‌های دولت بایدن برای بسیج جامعه بین‌الملل علیه جمهوری اسلامی ایران خبر داد.وی در توییتی در این خصوص نوشت: «همانطور که به برنامه هاردتاک بی بی سی گفتم، تمام بخش‌های دولت بایدن خیلی فوری و با قدرت برای بسیج جامعه بین‌المللی و مقابله با نقض‌های حقوق بشر رژیم ایران تلاش کرده است».
نماینده ویژه آمریکا در امور ایران که بارها در هفته های اخیر از فشار ایالات متحده به جمهوری اسلامی ایران به امید منزوی کردن تهران سخن به میان آورده است، بار دیگر به تلاش‌های ماههای اخیر واشنگتن علیه جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد.
کد مطلب: 125132
 
Share/Save/Bookmark