میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۲۵
 
 
جنگ افروزی جانسون در اوکراین گریبان مردم انگلیس را گرفته است
از تشدید گرانی‌ها تا سرقت بنزین از جایگاه‌های سوخت
از تشدید گرانی‌ها تا سرقت بنزین از جایگاه‌های سوخت
 
دولتمردان انگلیس در حالی با هدف تضعیف روسیه و اروپا و توسعه نظامی گری در اروپای شرقی به جنگ افروزی در اوکراین دامن می‌زنند که نتیجه این رفتار تشدید بحران اقتصادی گریبانگیر مردم انگلیس بوده است که دامنه آن اکنون از تورم گسترده به سرقت بنزین در جایگاه‌های سوخت رسیده است.
طی ماه‌های اخیر انگلیس که کانون جنگ افروزی در اوکراین است با بحران اقتصادی مواجه است چنانکه «بی بی سی» در گزارشی اعلام کرده‌است که افزایش قیمت سوخت در انگلیس منجر به افزایش سرقت بنزین در این کشور شده است. با توجه به متوسط قیمت بنزین در این کشور، پر کردن یک باک خودروی معمولی به طور میانگین ۱۰۰ پوند هزینه دارد.شرکت «فورکورت آی» که با بیش از هزار پمپ‌ بنزین اعلام کرده است، از ماه ژانویه به بعد فرار از پرداخت هزینه بنزین چهل درصد افزایش یافته است. بنا به گفته مسئولان این شرکت، برخی افراد پس از پر کردن باک خود از محل فرار می‌کنند.کارشناسان دلیل افزایش بی‌سابقه قیمت سوخت را به اخلال در زنجیره تامین در اثر جنگ اوکراین و تحریم روسیه می‌دانند.پیش از این نیز نشریه سان در سایت خود اینترنتی خود در گزارشی نوشته بود در یک سال گذشته، قیمت مواد غذایی به قدری افزایش یافته است که خریداران بر سر اقلام تخفیف خورده با یکدیگر نزاع می‌کنند.
در همین چارچوب پایگاه اینترنتی دیلی رکورد، افزایش هزینه‌های زندگی در انگلیس، باعث گسترش فقر در این کشور شده است. این گزارش می افزاید هزاران نفر از کارگرانی که کشور انگلیس را در طول همه گیری کرونا حفظ کردند، اکنون به علت بحران هزینه زندگی در فقر زندگی می‌کنند. همچنین پایگاه خبری «بلومبرگ» با استناد به داده‌های «موسسه ملی تحقیقات اقتصادی و اجتماعی» انگلیس پیش‌بینی کرد، تعداد انگلیسی‌هایی که در فقر شدید زندگی می‌کنند ممکن است در سال ۲۰۲۳ به یک میلیون نفر برسد.بر اساس داده‌های مؤسسه انگلیسی مذکور، تورم در پایان سال جاری در این کشور به ۱۴.۴ درصد خواهد رسید که بالاترین نرخ در چهار دهه گذشته است و پیش‌بینی می‌شود اقتصاد انگلیس تا پایان سال ۵ درصد کاهش یابد. منابع خبری انگلیس اعلام کردند آمار رسمی این کشور نشان می‌دهد تولید ناخالص داخلی ماهانه این کشور روند کاهشی دارد و احتمالا باید منتظر رکود و بحران اقتصادی بود.روزنامه «سان» انگلیس نیز به گزارش دفتر آمار ملی این کشورواکنش نشان داده و نوشته «کارشناسان هشدار می‌دهند که اقتصاد انگلیس به سمت رکود و بحران در حرکت است».کنفدراسیون صنعت انگلیس پیش‌بینی می‌کند اقتصاد این کشور تنها ۱ درصد در سال آینده میلادی رشد کند و به‌خاطر افزایش تورم وارد رکود شود.روزنامه تلگراف در گزارشی اعلام کرد که افزایش قبوض انرژی باعث تعطیلی دائمی یکی از بزرگترین کارخانه‌های کود شیمیایی در انگلیس شده و نگرانی‌ها را در مورد عرضه مواد غذایی در این کشور افزایش داده است.
در همین حال متحد اصلی انگلیس در جنگ افروزی در اوکراین نیز وضعیتی مشابه دارد چنانکه شبکه تلویزیونی سی بی اس گزارش داد: تورم در آستانه انتخابات میان دوره‌ای در آمریکا به بحرانی تمام عیار برای کاخ سفید و دموکرات‌ها تبدیل شده است. «خانوار‌های آمریکایی حالا هر ماه ۴۶۰ دلار بیشتر برای خرید همان اقلامی که سال گذشته خریداری می‌کردند، پرداخت می‌کنند.» در این میان دولتمردان آمریکا و انگلیس به جنگ افروزی در اوکراین ادامه می‌‌دهند چنانکه وزارت دفاع انگلیس با بیان اینکه ۹۰ کیلومتر از خط مقدم نبرد بین نیروهای روس و اوکراینی در غرب رودخانه «سیوِرسکی دونتس» قرار دارد، گفت عبور روس‌ها از این رودخانه مهمترین عامل تعیین‌کننده است.وزارت دفاع انگلیس ادامه داد: «روسیه برای دستیابی به موفقیت در مرحله عملیاتی فعلی و تهاجم در دونباس، یا باید اقدامات جانبی بلندپروازانه را انجام دهد یا گذرگاه‌های رودخانه‌ای را مورد حمله قرار دهد».
لازم به ذکر است ارتش روسیه طی عملیات زمینی و هوایی در خاک اوکراین، توانست حجم زیادی از تسلیحات ارائه شده توسط غرب به دولت کی‌یف را نابود کند.تحقیقات حاکی از آن است که علی رغم تحریم‌های کشور‌های غربی، روسیه از زمان جنگ اوکراین درآمد خوبی از صادرات انرژی داشته است.بر اساس اعلام یک موسسه تحقیقاتی مستقل، روسیه طی صد روز نخست جنگ اوکراین بیش از نود و سه میلیارد یورو از راه صادرات انرژی‌های فسیلی درآمد کسب کرده است. این در حالی است که دبیرکل اتحادیه عرب از فشار غرب بر کشورهای عربی به منظور «رد عملیات ویژه نظامی روسیه در اوکراین» خبر داد.
خبر دیگر آنکه نمایندگان پارلمان آلمان، صندوق بودجه ویژه دفاعی ۱۰۰ میلیارد یورویی (معادل ۲/۱۰۷ میلیارد دلار) را برای تقویت ارتش این کشور تصویب کردند که بر این اساس، بودجه دفاعی سالانه کنونی آلمان طی چند سال به میزان ۵۰ میلیارد یورو افزایش پیدا می‌کند. مقام دفاعی اوکراین در مصاحبه ای با اشاره به مشکلات تامین سلاح از ناحیه اروپا، اعلام کرد که آلمان و فرانسه اوکراین را به نوعی مخل آسایش و راحتی خود می دانند.
خبر دیگر آنکه رئیس‌جمهور فنلاند با اشاره به فشارهای ترکیه علیه عضویت این کشور و سوئد در ناتو، تاکید کرد، هلسینکی و استکهلم همگام با هم روند عضویت را طی خواهند کرد.به دنبال چندین هفته درگیری شدید بین نیروهای اوکراینی و روسی، ارتش اوکراین به عقب‌نشینی از مرکز سیورودونتسک اذعان کرد. در این میان بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا علی‌رغم شش بسته تحریمی که اتحادیه اروپا به بهانه جنگ اوکراین علیه روسیه وضع کرده اما «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی این اتحادیه بر اهمیت گفت‌وگو با مسکو تاکید کرد.
کد مطلب: 122900
 
Share/Save/Bookmark