میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۵۶
 
 
با تاکید بر نقش رژیم اشغالگر در ترور و خرابکاری در کل منطقه مطرح شد
نصیحت امنیتی تهران برای ابوظبی
نصیحت امنیتی تهران برای ابوظبی
 
در سخنانی روشنگرایانه و دلسوزانه که برگرفته از رویکرد تعاملی منطقه‌ای ایران جهت رسیدن به امنیت دسته جمعی است وزیر امور خارجه در گفت‌وگوی تلفنی با همتای اماراتی، حضور رژیم اشغالگر قدس در منطقه را موجب بی ثباتی و ناامنی و عامل ترور و خرابکاری در کل منطقه خواند.
در حالی صهیونیست ها به دنبال تبدیل امارات به پایگاه نظام و امنیتی و سوء استفاده از آن برای برهم زدن امنیت منطقه هستند که تهران بر لزوم خودداری ابوظبی از بازی در چنین زمینی تاکید و نسبت به پیامدهای آن هشدار می‌دهد. در این چارچوب حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در گفت‌وگو با شیخ عبدالله بن زاید آل نهیان وزیر امور خارجه امارات عربی متحده در خصوص مسائل دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی به گفتگو و تبادل نظر پرداخت.
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایرلن در این گفت‌وگو با اشاره به اولویت همسایگان در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، بر افزایش دیدار و رایزنی‌های دوجانبه بین مقامات دو کشور تأکید و آن را زمینه ساز توسعه و گسترش مناسبات بین دو کشور ارزیابی کرد.گفتنی است امیرعبداللهیان اواخر اردیبهشت ماه سالجاری و در پی درگذشت رئیس فقید امارات به این کشور سفر و ضمن دیدار با همتای اماراتی با رئیس جدید این کشور هم دیدار و گفت‌وگو کرده بود.امیرعبداللهیان افزود: جمهوری اسلامی ایران خواهان حفظ امنیت و پیشرفت برای همسایگان و منطقه بوده و مداخله و حضور بیگانگان را مخل امنیت منطقه می‌داند.
امیرعبداللهیان حضور رژیم اشغالگر قدس در منطقه را موجب بی ثباتی و ناامنی و عامل ترور و خرابکاری در کل منطقه خواند.شیخ عبدالله بن زاید آل نهیان وزیر امور خارجه امارات نیز در این گفت‌وگوی تلفنی، با اشاره به منافع مشترک دو کشور در توسعه روابط فیمابین، از رایزنی‌های منظم مقامات ایرانی و اماراتی استقبال کرد.وزیر خارجت امارات همچنین تأکید کرد: امارات عربی متحده به هیچ طرفی اجازه اقدامات مخرب از خاک خود بر علیه کشورهای همسایه امارات را نخواهد داد و امنیت همسایگان را همیشه مدنظر خواهد داشت.دو وزیر خارجه بر تداوم تماس‌ها و رایزنی بین دو کشور تأکید کرده و همچنین آخرین وضعیت گفت‌وگوها برای رفع تحریم‌ها را مورد رایزنی قرار دادند.
رفتارهای مخرب صهیونیست‌ها در منطقه زمانی اشکارتر می‌شود که وزیر جنگ صهیونیستی گفت که این رژیم به هرگونه اقدام علیه شهروندان اسرائیلی در ترکیه پاسخ قاطع خواهد داد.بنی گانتس در بیانیه‌ای که توسط دفتر وزیر جنگ صهیونیستی منتشر شده، آورده است: من از تمام اسرائیلی‌های حاضر در ترکیه درخواست می‌کنم که دستورالعمل‌های نیروهای امنیتی را رعایت کنند.وی در ادامه ادعا کرده است: اسرائیل در حال انجام اقداماتی برای خنثی کردن تلاش‌های ایران برای انجام یک حمله است و آماده می‌شود تا به هر حمله‌ای به شهروندان اسرائیلی در هر جایی که باشند، پاسخی قاطعانه بدهد.نخست وزیر رژیم صهیونیستی نیز بار دیگر ادعای تل آویو را مبنی بر آنچه که تلاش‌های ایران در خارج از کشور برای ضربه زدن به اسرائیلی‌ها می‌خواند، تکرار کرد.
الجزیره به نقل از «نفتالی بنت» نوشت: تل آویو شاهد تلاش‌های ایران برای ضربه زدن به اسرائیلی‌ها در خارج از کشور است و تلاش می‌کند پیش از آنکه به وقوع بپیوندد آنها را خنثی کند.
او همچنین مدعی تغییر سیاست تل آویو در مقابل جنبش حماس شد و گفت: رژیم صهیونیستی از مهار پرتاب موشک از غزه به سمت تحمل نکردن مطلق حرکت کرده است.بنت این را هم ادعا کرد که تل آویو مصر بر تامین آرامش کامل ساکنان مناطق «عسقلان»، «سدیروت» و غزه بوده و از تشدید حملات مجدد حماس جلوگیری می‌کند. او در عین حال با اشاره به همکاری‌های مصر و آمریکا در ممانعت از ورود تسلیحات به نوار غزه مدعی شد: افزایش تعداد نیروهای نظامی در نوار غزه بسیار کند است چرا که با همکاری مصر و آمریکا امکان عرضه تسلیحات را مسدود می‌کنیم.
این اظهارات پس از آن مطرح می‌شود که نخست وزیر رژیم صهیونیستی امروز گفته بود اگر قانون آپارتاید که قانون اسرائیل را بر شهرک‌سازی‌ها و شهرک‌نشینان تحمیل می‌کند تا دو هفته آینده تصویب نشود، دولت به پایان راه خود خواهد رسید.در ماه آوریل، زمانی که یک قانونگذار استعفا کرد، دولت بنت اکثریت ضعیف خود یعنی ۶۱ کرسی از ۱۲۰ کرسی را از دست داد و از آن زمان کابینه بنت دچار تزلزل شد و قادر به تصویب بسیاری از لوایح در کنست نبوده است.اکنون اگر لایحه تمدید قانون آپارتاید تا اول جولای تصویب نشود، بیش از ۴۷۵ هزار شهرک نشین (خارج از فلسطین اشغالی) از حقوق مشابه با دیگر اسرائیلی‌های داخل فلسطین اشغالی برخوردار نخواهند شد. تحرکات مخرب صهیونیست‌ها به نیابت از آمریکا در حالی ادامه دارد که معاون دستیار وزیر امور خارجه آمریکا در امور روابط عمومی جهانی با تکرار ادعاهای واهی دولت آمریکا در چارچوب سیاست ایران هراسی در منطقه و انداختن توپ در زمین ایران، درخصوص مذاکرات هسته ای گفت: هنوز پتانسیلی برای توافق با ایران هست اما این امر به تصمیم ایران بستگی دارد.
«بیل روسو» در گفت وگو با روزنامه سعودی «الشرق الاوسط» اشاره کرد که احتمال بستن توافق هسته ای با ایران در صورتی که به گفته او تهران "آماده بازگشت به پایبندی کامل" باشد، وجود دارد.
روسو بدون اشاره به اینکه این دولت آمریکا بوده که تعهدات خود ذیل برجام را زیرپا گذشته و سپس به طور یکجانبه از آن خارج شده است و ایران در عمل به برجام پایبند بوده است، گفت: "ما معتقدیم که هنوز پتانسیل برای توافقی وجود دارد که بازگشت به انطباق کامل و متقابل را فراهم کند و دستاوردهای واقعی را در زمینه عدم اشاعه به ارمغان آورد، اما تصمیم با ایران است که تصمیم بگیرد آیا می‌خواهد به توافق بازگردد یا از جامعه بین‌المللی به‌عنوان یک کل دور بماند".
این مقام آمریکایی با تکرار ادعاهای دولت آمریکا علیه ایران و تلاش برای خطرناک معرفی کردن ایران در راستای ایران هراسی در منطقه مدعی شد: "برای ما، مذاکرات وین بر پرونده هسته ای متمرکز است. بدیهی است که ما نگرانی‌های جدی در مورد رفتار بی‌ثبات کننده ایران در منطقه، برنامه موشکی و بسیاری از سیاست‌های منطقه ای آن داریم.
کد مطلب: 122973
 
Share/Save/Bookmark