میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
۲۳
تاریخ انتشار : جمعه ۲۲ مهر ۱۳۹۰ ساعت ۱۹:۴۱
 
 
دلايل علي مطهري براي استعفا از نمايندگي مجلس منتشر شد؛
چرا ۱۰۰ نماينده حق سوال از رئيس‌جمهور را ندارند؟
چرا ۱۰۰ نماينده حق سوال از رئيس‌جمهور را ندارند؟
 

علی مطهری عدم استفاده از اختیارات قانونی مجلس در طرح سوال از رئیس‌جمهور را علت استعفایش خوانده است.
در روز چهارشنبه هفته گذشته اعلام شدكه علي مطهري از نمايندگي مجلس شوراي اسلامي استعفا داده است. به دنبال انتشار اين خبر يكي از سايت‌ها متن كامل استعفاي وي را منتشر كرد كه دلايل اين تصميم را آشكار ميسازد.
در متني كه خبر آنلاين منتشر كرده علي مطهري در استعفاي خود كه خطاب به علي لاريجاني رئيس مجلس نگاشته شده، پس از شرح ماجراي سوال از رئيس جمهوري و كارشكني‌هاي هيئت رئيسه براي عدم طرح آن در صحن علني آمده است: با اقدامات هیات رئیسه ۱۴ نفر از امضاکنندگان امضای خود را پس گرفتند و غالبا افرادی بودند که از ابتدا هم محکم نبودند. البته برخی از همان افراد اکنون می گویند ما آن زمان را مناسب نمی دانستیم و امروز را مناسب می دانیم و در واقع امضای خود را پس نگرفته ایم.
مطهري همچنين به برخي ملاحظه‌هاي هيئت رئيسه مجلس براي عدم طرح سوال از رئيس جمهور اشاره كرد و مي‌آورد: به هر حال، پس از مذاکره با هیئت رئیسه بنا شد این سؤال در فرصت مناسب به جریان افتد اما مدتی گذشت و خبری نشد. کم‌کم بهانه‌هایی مطرح شد که مثلا آقای احمدی‌نژاد اکنون زخم خورده است و ممکن است در صحن علنی پروژه‌ای مانند مناظرات انتخاباتی را پیاده کند و شاید رهبر انقلاب نیز به خاطر همین ملاحظات مخالف باشند. برای رفع این نگرانی‌ها تعدادی از امضاکنندگان پیشنهاد دادیم که هیئت رئیسه سؤالات را به کمیسیون‌ها ارجاع نماید تا طبق آیین‌نامه، نماینده رئیس جمهور در حضور نماینده سؤال‌کنندگان پاسخ گوید. اگر همچنان ۷۲ نفر از امضاکنندگان قانع نشدند و قرار بر حضور رئیس جمهور محترم در صحن علنی شد، آنگاه می‌توان برای رفع آن نگرانی‌ها به درخواست چندتن از امضاکنندگان و تصویب مجلس، رئیس جمهور در جلسه غیرعلنی حضور یابد. این پیشنهاد را تقدیم جناب عالی کردم و شما تلقی به قبول نمودید و قول دادید که اقدام نمایید. تا این که از چند روز پیش زمزمه‌هایی از سوی برخی اعضای هیئت رئیسه در رسانه‌ها به گوش می‌رسد که تعداد امضاها از حد نصاب کمتر است و هرگاه به حد نصاب برسد مطرح می‌شود.
وي تاكيد مي‌كند: در حالی که اساسا امضاکنندگان به فکر پس گرفتن امضا نبوده‌اند و اگر امضای جدیدی پس گرفته شده باز با طراحی هیئت رئیسه بوده است که به جای اجرای آیین‌نامه درصدد انهدام طرح سؤال برآمده است. همچنین گفتند بسیاری از امضاها در زمان خانه نشینی آقای رئیس جمهور جمع شده و بعد از آن، امضاکنندگان منصرف شده اند، در حالی که تنها دوازده امضا از صد امضا در آن روزها گرفته شد. اکنون عرض می‌کنم که ما حاضریم حتی یک سؤال از آن ده سؤال به کمیسیون مربوط ارجاع شود و اگر منجر به حضور رئیس جمهور در صحن علنی گردید و آن نگرانی‌ها وجود داشت باز حاضریم درخواست جلسه غیرعلنی بدهیم. آیا بیش از این می‌توان کوتاه آمد؟!
نماينده اصولگراي تهران معتقد است: در مقابل رئیس جمهوری که علنا می‌گوید فلان قانون را اجرا نمی‌کنم، آیا ما حق یک سؤال نداریم؟! آن هم سئوالی که رای گیری برای قانع شدن یا نشدن مجلس ندارد. آیا امضای صد نماینده ارزش توجه ندارد؟! تحقق سئوال از رئیس جمهور در هر شرایطی، نشانه استحکام نظام جمهوری اسلامی و وجود دموکراسی واقعی در این نظام است. اصلاح امور تنها با استقلال و اقتدار مجلس تحقق می‌یابد. مجلس قوی به نفع کل نظام است.
فرزند شهيد آيت‌الله مطهري تاكيد مي‌كند: این که برخی سخن از مخالفت رهبر انقلاب به میان می آورند، مخالفت ایشان برای من قطعی نیست و بعید است که ایشان برای امضای صد نماینده ارزشی قائل نباشند. فرضا مخالف باشند، باید نظر ایشان با توجه به سهل‌گیری فوق‌الذکر ما معلوم شود و البته دخالت دادن رهبر انقلاب در این گونه مسائل را به صلاح کشور نمی‌دانم. در عین حال برای دفع بهانه این گونه افراد، اینجانب نامه‌ای را حدود یک ماه پیش برای معظم‌له ارسال داشتم و از ایشان تقاضا کردم که دست مجلس را در موضوع سئوال از رئیس جمهور باز بگذارند. تا کنون پاسخی نیامده و سکوت ایشان را دلیل رضایت و لااقل بی نظری می‌دانم. اصولا اگر رهبر انقلاب در چنین موضوعاتی نظر مخالف داشته باشند در نطق عمومی خود اعلام می نمایند و همه از طریق صداوسیما و سایر رسانه‌‌ها با خبر می شویم. ایشان مسئله ای پنهان از مردم ندارند و اگر نظری در چنین اموری داشته باشند مانند امام خمینی(ره) مسئولیت انجام یا عدم انجام امر مورد نظر را به عهده می گیرند.
مطهري همچنين دليل پيگيري‌هاي سوال از رئيس جمهور را اينگونه شرح مي‌دهد: علاوه بر این که اساسا اجرای طرح سؤال از رئیس جمهور موجب تفاهم بیشتر دولت و مجلس خواهد شد و حتی بیشتر به نفع رئیس جمهور است که فرصتی می‌یابد تا سوء تفاهمات وکدورتها را برطرف نماید. قبلا گفته‌ام دو گروه با طرح سؤال از رئیس جمهور مخالفند، یکی دوستان نادان رئیس جمهور و دولت و دیگر دشمنان دانای آنها.
وي در پايان نامه استعفاي خود كه امضاي بيستم مهر ماه را دارد، تاكيد مي‌كند: به هرحال با توجه به این که هیئت رئیسه محترم بر خلاف قانون آئین نامه داخلی مجلس همچنان درصدد منتفی کردن طرح سؤال است و مجلس قادر به استفاده از اختیارات قانونی خود در انجام کارهای اساسی نیست، بدین وسیله استعفای خود را از نمایندگی مردم تهران، شهرری، اسلام‌شهر و شمیرانات – که قادر به استیفای حقوق آنها نیستم – اعلام می‌نمایم. مستدعی است اقدام قانونی انجام گردد.

کد مطلب: 68747
 
Share/Save/Bookmark
 


ali
۱۳۹۷-۱۱-۰۵ ۰۱:۳۳:۲۰
بنام خدا
رئیس جمهور و شهردارها: این مقام یک امانت الهی است(ارثیه کسی نمی باشد) ، او و بقیه مسئولین خدمتگذار ملت هستند و باید این را عملا روزانه ثابت کنند. مردم باید در طرح ها وافتتاح آنها شرکت داشته و مراحل پیشرفت آنرا نظاره کنند . که اگر غیر از این باشد ، طرح ها از نظر زمانی و مادی و معنوی منحرف خواهند شد و........
یک شهروند
۱۳۹۶-۰۹-۱۶ ۰۹:۴۸:۰۸
نمایندگان محترمی که به دنبال سوال یک جمهور به منظور پاسخگویی به ابهامات آنها هستند اول باید بررسی نمایند که بین هیئت رییسه مجلس و دولت محترم (به ویژه رییس جمهور ) معامله ای پنهانی در کار نیست آیا آقای لاریجانی با رییس جمهور توافقانی دارند که منافعشان به خطر می افتد و هزاران اما و اگرهای فراوان!
حیدر
۱۳۹۴-۰۶-۰۷ ۲۳:۴۳:۵۳
آقای مطهری کمی هم از وضعیت جوانان بیکار و کشاورزان ضرر دیده و کارگران فصلی که در آمدی ندارند و ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟و ؟؟؟؟؟؟؟؟؟و؟؟؟؟؟؟؟ بگو
۱۳۹۳-۱۱-۱۴ ۲۱:۱۱:۴۳
با سلام
سوال از رییس جمهور قانونمند باشد به سود جامعه است
۱۳۹۲-۰۹-۰۴ ۱۴:۰۸:۰۳
اگه یک نفر متفکر هم توی مجلس بود اون هم رفت .....
ایرانی
۱۳۹۲-۰۵-۰۱ ۰۰:۲۹:۰۵
به نظرمن سوال کردن ازرییس جمهورحق طبیعی نماینده مجلس هستش ولی خب اگه نزاشتن زیادم نبایدتعجب کنیم یادمون باشه اینجاایرانه هرچیزی ممکنه اتفاق بیفته.........دمتون جییییییییز
۱۳۹۲-۰۳-۳۰ ۰۹:۵۴:۱۶
حق با آقای مطهری است حالا هر کسی می خواهد مخالف باشد ما این چنین مصالح را در نظر گرفتیم که کشور اینطور شده است
علی
۱۳۹۱-۱۰-۲۶ ۰۹:۲۹:۱۹
باسلام
حکومت اسلامی دارای مبانی اینگونه نیست . و
تیمور
۱۳۹۱-۰۹-۱۷ ۲۲:۱۱:۳۶
با سلام وآرزوی سعادت وسلامتی برای مقام معظم رهبری وفرزند دلاور ومعتقد شهید بزرگوار آیت اله مطهری که حرف دل ملت را بیان نمود هرچند که شاید عده ای خوششان نیایدوامید وارم که آقای مطهری در مسئولیت خود به ایستد وحرف ودفاع خود را انجام دهد هر چند نتیجه ای نداشته باشد
نرگس
۱۳۹۱-۰۹-۱۷ ۲۱:۵۷:۳۷
دانشجو
جای آقای مطهری زاده در مجلس نیست

متاسفم .
۱۳۹۱-۰۸-۰۸ ۰۸:۴۲:۴۶
بی کفایت ترین مجلس درطول تاریخ ایران
۱۳۹۱-۰۷-۲۹ ۱۳:۵۹:۰۲
آقا به فکر گرانی باشید مردم بیچاره شدند. دیگر نمی کشیم. اگر مسلمان نیستید لاقل آزاده باشید! اگر یک نماینده هم سوال دارد رییس جمهور باید جوابگو باشد.
دانشجوی بی...
۱۳۹۱-۰۷-۱۹ ۲۱:۵۹:۵۰
کدام قانون در مملکت ما نص صریح دارد کجای کار ما اقا زاده وخان زاده ندارد سوال از رییس جمهور واویلا مشکل از شما مجلسی هاست که وکیل مردم نیستید وکیل زر و زورید خدا بهمردم رحم کند.
محمد رضا
۱۳۹۱-۰۵-۲۷ ۱۰:۰۶:۵۲
با این اوضاع واحوال اقتصادی و سیاسی و..... که بیشتر تو لج و لج بازی افتاده والا مابالاتر از سؤالشو انتظار داریم همانطور که یک بازی بدون حضور نماشاچی انجام میشود سؤال از رییس جمهور در مجلس بدون خبر نگار و پخش مستقیم باشد این هم خودش نوعی دمکراسی است ترس ازرییس جمهور
دانشجو
۱۳۹۱-۰۵-۲۱ ۱۲:۱۸:۲۱
شنيدين ميگن از آتش خاكستر مي ماند حكايت همين پدر عزيز و فرزند ناخلف است.آقاي نه چندان محترم شما كه به ظاهر اينقدر غم ملت داريد چرا زماني كه فتنه گران آسايش مردم را سلب كرده بودند لب از لب باز نمي كرديد جوابش واضح است چون منافع شما در خواست آنها بود......نمي شود هم با علي باشي هم با طلحه و زبير......................
۱۲