میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی فرهنگ خبر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۶ خرداد ۱۳۸۸ ساعت ۱۳:۴۸
 
 
نگاهي به پروپاگانداي شبكه خبرپراكني استعمار پير قورباغه‌هاي پخته با طعم انگليسي
شبکه فارسي بي بي سي بدون ترديد يکي از اصلي ترين آتش بياران آشوب‌هاي چند روز اخير تهران بوده است، اين نکته از آن رو قابل توجه است که مثلا صداي آمريکا تکليفش روشن است ولي بي بي سي مدعي پيروي از منشور چند دهه در خبر پراکني است.
به گزارش ايرنا شبکه تلويزيوني بي بي سي در راس همه رسانه‌هاي معاند با ايران سرافراز، با ادعاي اطلاع رساني لحظه به لحظه از انتخابات دهم رياست جمهوري عملا به پايگاه انتشار تحليل‌هاي ساختگي و برانگيختگي اجتماعي در ايران تبديل شده است.
نکته جالب توجه در اين است که بي بي سي علي رغم دريافت بودجه 15ميليون پوندي (22ميليون دلاري) وزارت امور خارجه انگليس، قبل و پس از راه اندازي همواره با کسري بودجه و اعتراض مردم ماليات دهنده بريتانيا روبرو بوده است، اين در حالي است که در روزهاي اخير مبادرت به افزايش پخش برنامه‌هاي زنده خود کرد،‌به طوري که جمعه شب مطابق روال قبلي برنامه‌هايش را تا پايان شمارش آرا و اعلام نتايج در قالب ميزگرد، وب گردي، گفت وگو با کارشناسان، ارتباط مستقيم (نوبت شما) و... ادامه داد.
بي بي سي که در طول دوره فعاليت خود همواره از تنظيم و پخش خبر به شيوه شبه خبر ( فيچرنيوز) و تلفيق سخت خبر(‌هارد نيوز) و نرم خبر (سافت نيوز) پيروي کرده است در آستانه انتخابات و ازجمله طول جمعه شب به اين سو،‌ دقيقا و دائما با سوئيج کردن اين شيوه‌هاي خبري به يکديگر، ‌اهداف شبهه سازي، بحران افکني و هدايت افکار عمومي به انگيختگي و نضج آشوب را هدايت کرد.
اين شبکه متعلق به استعارگر پير که روزهاي قبل، ‌خود را آماده بحران سازي اجتماعي کرده بود، پيشاپيش در اخبار و تحليل‌هاي به اصطلاح کارشناسان سياسي مسايل ايران، بحث تقلب را تئوريزه و قاطعانه بر آن پاي مي‌فشردند که چنانچه احمدي نژاد راي بياورد شکي در تقلب وجود ندارد.
بي بي سي در چارچوب سناريوي خود،‌ جمعه شب در قالب برنامه‌هاي زنده، ‌بلافاصله پس از اعلام آمارهاي غيررسمي از منابع داخل ايران، پروژه تقلب در انتخابات را با حضور فرخ نگهدار ( رئيس سازمان فدائيان خلق ) و صادق صبا (تحليل گر سياسي ) کليد زد و پس از اين به تناوب انتشار خبرهايي از ايران، ارتباط مستقيم و... کارشناساني مانند جمشيد برزگر،‌هاشم احمد زاده، ‌احمد سلامتيان، سعيد برزين، مسعود بهنود و... در استوديو و آدم‌هايي از احزاب و گروهک‌هاي داخل ايران هر لحظه به موازات اعلام آراي احمدي نژاد، ‌برحملات و تثبيت و تلقين تقلب در انتخابات افزودند به صورتي که نزديک صبح و تا ظهر شنبه جملگي گزارش پراکني اين شبکه دستور تلويحي حمله و اغتشاش و افزايش نارضايتي بود.
شيوه بارز بي بي سي در عملكرد خود اين بود که کليت مباحث در يک دايره طراحي شده به روش قورباغه پخته، کارکرد مي‌يافت؛بدين صورت که مثلا کارشناسان استوديو دلايلي را درقالب تحليل مطرح مي‌کردند و سپس ارتباط مستقيم برخي آدم‌هاي معمولي تحت عنوان مخاطبان بي بي سي و بعد از اين ارتباط با رئيس ستاد مردمي موسوي و سخنگوي ستاد مهدي کروبي و... مجددا کارشناسان داخل استوديو و... جملگي صحبت‌هاي يکديگر را کپي کرده و با کمي شاخ و برگ اضافه به خورد بينندگان اين شبکه مي‌دادند.
بي بي سي براي پيشبرد سناريوي خود، بخوبي از شيوه نرم خبر استفاده مي‌کرد به طوري که در ساعت يک بامداد با اولين اعلام‌هاي غيررسمي آرا،‌ سايت‌هاي "بالاترين" و" قلم نيوز" را در قاب مي‌گرفت که بوي تقلب مي‌آيد و يا راي‌هاي سفيد را به حساب احمدي نژاد گذاشته اند و هرچه اعلام آراي احمدي نژاد بيشتر مي‌شد لحن و نحوه بيان مطالب بي بي سي و آدم‌هايش تندتر مي‌شد تا آنجا که در ساعت دو و 20دقيقه بامداد سناريوي آنها به نقطه اوج خود رسيد و درتمام اين نوع انتشار، بي بي سي با استفاده از سخت خبر (‌البته تحريک آميز ) که هم اکنون موسوي و... به وزارت کشور رفته اند و سوئيچ آن به نرم خبر ( درقالب گفت وگو و ارتباط مستقيم ) و سپس شبه خبر در ارتباط با رئيس نهاد مردمي موسوي، ‌کاملا بحران سازي و تحريک مخاطب رقم زده مي‌شد.
مثلا سخنگوي ستاد انتخاباتي کروبي، درحالي دولت را متهم به دروغ گويي مي‌کرد که هنوز کانال‌هاي رسمي آمار را اعلام نکرده بود. او مي‌گفت: وقتي رئيس دولت، آمار دروغ مي‌دهد و عدد سازي مي‌کند، طبعا وزارت کشورش هم همين کار را مي‌کند و.... و بي بي سي در پي هر ارتباط و گفت وگو با داخل ايران مي‌پرسد: واکنش شما چيست؟ (تحريک ضمني به عکس العمل ).
بخشي از سناريوي بي بي سي چنين بود: ارتباط با خانمي به نام سولماز که از مشاهدات خود مي‌گفت، ‌سوئيچ به مجري: طوفان در راه است. ارتباط با ميترا از تهران و کاميار از دبي که ابراز نگراني مي‌کردند و سوئيچ به مجري که از توطئه اي حکايت مي‌کند مبني بر اينکه کد احمدي نژاد 44 بوده است و رتبه موسوي 4 و خيلي‌ها به اشتباه يک 4 اضافه کرده اند و شده 44 به حساب احمدي نژاد رفته ! سپس سوئيچ به مسعود بهنود که محدوديت‌هاي اينترنتي را به نفع احمدي نژاد مي‌داند و وکيل مدافعانه مي‌گويد چون فضاي اينترنتي سهم اصلاح طلبان است، پس محدوديت آن عليه آنهاست ‌و...
مجموعه ساعات پخش برنامه‌هاي زنده بي بي سي پس از خاتمه راي گيري يک هدف را تعقيب مي‌کرد: حتي اگر موسوي و کروبي کوتاه آمدند و براي مطالبات شما به خيابان نيامدند، شما کوتاه نياييد و خيابان را ترک نکنيد. اکنون بيش از پيش دست بي بي سي رو شد. شبکه اي که به دليل کسر بودجه بي بي سي روماني را تعطيل کرد، مجاني به مخاطبان داخل انگليس خط نمي‌دهد. اسپانسرآگهي ندارد و مشخصا اغلب خبرنگاران آن از طيف‌هاي اصلاح طلب و مشاور آن يکي از سردبيران نشريات زنجيره اي توقيف شده است و غيره، لذا چنين رسانه اي کسري بودجه خود را از کجا تامين مي‌کند و آيا با توجه به طيف فکري همکار اين رسانه مي‌تواند مدعي بي طرفي باشد. بي بي سي که از پخش اگهي قربانيان غزه خودداري کرد که مبادا مخاطبانش آن را نقض بي طرفي بي بي سي بدانند ! اکنون با جمع يک طرفه اي چگونه مي‌تواند مدعي خبر پراکني چند سويه درباره ايران باشد؟
وجدان رکن چهارم دمکراسي از عملکرد بي بي سي درباره انتخابات اخير در رنج است آيا محکمه اي به اين قضيه رسيدگي
خواهد کرد؟
کد مطلب: 18428
 
Share/Save/Bookmark