میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۱۰
 
 
رزمایش ترس یا اقتدار؟
رژیم صهیونیستی دیروز از آغاز برگزاری بزرگترین رزمایش نظامی این رژیم خبر داد...
رژیم صهیونیستی دیروز از آغاز برگزاری بزرگترین رزمایش نظامی این رژیم خبر داد. در همین حال اخباری در باب احتمال حمله این رژیم به غزه و جنین منتشر شده است. همچنین منابع خبری اعلام کرده اند که جوخه‌های ترور صهیونیستی در خارج از فلسطین ماموریت ترور فرماندهان مقاومت را دارند.
در کنار این مباحث همچنان یورش صهیونیست ها به مسجد الاقصی ادامه دارد و کابینه این رژیم نیز از آغاز شهرک سازی جدید خبر داده است.؟ حال این سوال مطرح است که آیا این اقدامات نشانه اقتدار و توان بالای نظانی و امنیتی رژیم صهیونیستی است یا مولفه‌ای دیگر را در ورای آن باید جستجو کرد؟
نگاهی به تحولات سرزمین‌های اشغالی بیانگر این حقیقت است که کابینه بنت نخست وزیر عملا با بحران‌های شدید داخلی و خارجی مواجه است بگونه‌ای که از یک سو با پایان همراهی یک نفر دیگر از ائتلاف وی، عملا کابینه سقوط خواهد کرد و از سوی دیگر نیز اعتراض‌ها به سیاست‌ها و نابسامانی‌های امنیتی و سیاسی در اراضی اشغالی ادامه دارد. در این میان تشدید عملیات‌های استشهادی فلسطینی‌ها در عمق خاک رژیم صهیونیستی که تا تل آویو نیز پیش رفته است عملا فضای موازنه وحشت را به نفع فلسطینی‌ها تغییر داده است.
در چنین وضعیتی و در حالی که کشورهای غربی نیز معطوف به جنگ اوکراین علیه روسیه می‌باشند و علاقه‌ای نیز به ایفای نقش در معادلات به اصطلاح صلح را ندارند، عملا بنت در آستانه سقوط قرار می‌گیرد. در این شرایط می‌توان گفت که سران رژیم صهیونیستی با تشدید اشغالگری و نظامی گری در کنار ایجاد امنیت مصنوعی برآنند تا رضایت افراط گرایان را نیز جلب نمایند تا شاید از سقوط کابینه جلوگیری نمایند. رویکردی که البته شدت روند تحولات و ناتوانی بنت در ایجاد اجماع سیاسی و پاسخ گویی به عملیات‌های مقاومت عملا با ابهامات بسیاری همراه شده است. بنت تلاش دارد تا پیش از پایان تعطیلات کنست در ماه می، به اوضاع سیاسی بحرانی این رژیم سروسامان دهد در غیر این صورت تنها گزینه وی سقوط کابینه و انتخابات زودهنگام خواهد بود که در آن صورت شاید هرگز بار دیگر رنگ نخست وزیری را نبیند.
لذا می توان گفت که رزمایش‌های اخیر صهیونیست‌ها نه از روی قدرت بلکه ناشی از ضعف است تا شاید با امنیتی مصنوعی بنت از فروپاشی کابینه‌اش جلوگیری نماید.

نویسنده: قاسم غفوری
کد مطلب: 122488
 
Share/Save/Bookmark