میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۷ ارديبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۰۰:۳۹
 
 
دست خدا بالاتر از همه دست‌هاست
قرآن معجزه اسلام است که ماه رمضان میهمان ارزنده‌ای چون او داشته تا یکی از سه شب...
قرآن معجزه اسلام است که ماه رمضان میهمان ارزنده‌ای چون او داشته تا یکی از سه شب نوزدهم، بیست و یکم و بیست و سوم میزبان قدر در دل آن باشد زیرا نقطه یا حرف یا آیه و جزء و سوره در دل آن نهفته باشد که هر نقطه، حرف، کلمه، آیه، جزء و سوره این ارمغان الهی را می‌توان اقیانوس معجزات و امدادهای غیبی و الهی دانست همانگونه که سوره فیل توانست به‌راحتی ابرقدرتی مدعی چون آمریکا را در صحرای طبس زمین‌گیر کند و جهانی را به حیرت وادارد و وحشت و نگرانی را علاوه بر غرب در بر اتحاد جماهیر شوروی مستولی نماید تا به یکباره و ضمن دریافت نامه امام راحل توسط گورباچف هزار پاره شود.
حجت‌الاسلام مهاجریان امام‌جمعه موقت طبس در همین ایام از سال یعنی پنجم اردیبهشت‌ماه ده سال قبل به خبرنگار فارس می‌گوید: «شکست مفتضحانه و خفت‌بار حمله نظامی آمریکا در صحرای طبس علی‌رغم اینکه از پیشرفته‌ترین تجهیزات خود استفاده کرده بود و کماندوهای آمریکا بیش از ۲۰ بار در صحرایی شبیه صحرای طبس این عملیات را تمرین کرده بودند، معجزه‌ای بیش نبود. این نیروها شبی را برای اجرای عملیات صحرای طبس انتخاب کرده بودند که مهتاب باشد چرا که معمولاً در شب‌های مهتابی طوفان اتفاق نمی‌افتد و هواشناسی آمریکا و منطقه نیز به آن‌ها اطمینان داده بود که بر اساس پیش‌بینی‌ها طوفانی در آن زمان در صحرای طبس روی نخواهد داد. نیروهای آمریکایی پیش از اجرا، این عملیات را بیش از ۹۰ درصد موفق دانسته و احتمال شکست در عملیات را نمی‌دانند. تصور کنید بااین‌همه طراحی و برنامه‌ریزی این عملیات با شکست مواجه شد و دلیل این شکست جز امداد غیبی، عنایات الهی و توجهات خاصه حضرت ولی‌عصر (عج) چه می‌تواند باشد؟ همان‌طور که از آغاز خلقت سنت خداوند متعال این بوده که دشمنان را در مواقع حساس با شکست مواجه کرده، آبروی آن‌ها را بیش‌تر برده و به نیروهای الهی توان و قدرت عنایت کند، در این واقعه عظیم هم امدادهای غیبی به کمک ملت ایران آمد. سوره شریفه فیل با پنج آیه، از سوره‌های قصار و کوتاه قرآن کریم اما دارای محتوا و پیامی بس عظیم و ارزشمند است که از مصادیق بارز این سوره، واقعه شکست آمریکای جنایتکار در صحرای طبس است. اگر ما خدا را یاری کرده و در مسیر حق حرکت کنیم خداوند هم ما را یاری می‌کند و امدادهای غیبی‌اش را به کمک ما می‌فرستد و اگر بخواهیم امدادهای الهی استمرار پیدا کند باید همه مردم، به‌ویژه مسئولان فرهنگی، جامعه را به‌سوی پاکی، پاک‌دامنی و تقوا سوق دهند».
چهار دهه گذشته پر از اینگونه معجزات و امدادهای غیبی برای ملتی بوده و به‌جز خداوند تکیه‌گاهی نداشتند که هرکدام می‌توانستند برای فرد فرد آحاد این ملت درس عبرتی باشند و امروز بتوان آخرین نمونه از این امدادها و معجزات را از زبان فرمانده سابق قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیا یعنی امیر فرزاد اسماعیلی پیرامون دستگیری عبدالمالک ریگی اینگونه شنید «ریگی پروازی را انتخاب کرده بود که همزمان سه پرواز دیگر هم با آن وارد کشور شود. شما در سیستم راداری کشور چهار پرواز همزمان یک اثر راداری را می‌بینید مگر اینکه آن‌ها را تفکیک کنید. حالا ریگی با شناسایی متفاوت وارد هواپیما شده و ساعت ۱۲ به ایران می‌رسید تا زمانی باشد که اکثر افراد خواب باشند. پدافند هوایی به همین دلیل ۲۴ ساعته کار می‌کند و به همین دلیل گفتم که اگر یک سرباز در پدافند هوایی خواب باشد آبروی فراملی ما می‌رود. به خلبان هواپیما گفته شده بود که ارتفاع را کم کند تا در جنوب کشور فرود بیاید. هواپیما هم مسافربری بود و ریگی برای خودش از سپر انسانی استفاده کرده بود. اگر چنین جنایتکاری متوجه می‌شد که هواپیمایش می‌خواهد بنشیند چکار می‌کرد؟ مطمئن باشید که هواپیما را یا به مراکز هسته‌ای ما می‌زد یا هدایت می‌کرد به سمت تهران یا در جنوب کشور بلایی به سر مسافران می‌آورد. از خلبان خواسته شده بود که در جنوب کشور فرود بیاید و او علت این امر را نمی‌دانست و از دستور تمرد می‌کرد چون می‌گفت من قانونی وارد شدم و دلیلی ندارد که فرود بیایم. شاید نزدیک به ده ‌بار دور زد که ارتفاعش را کم کند و در چنین شرایطی که برای مسافران مشخص می‌شود هواپیما در حال کاهش ارتفاع و دور زدن است حتی ریگی از خواب هم بیدار نشد که این کار خداست. خلبان هواپیما از این دستور تمرد می‌کرد اما با اخطار دو فروند از جنگنده‌های ارتش که شلیک‌هایی در آسمان انجام می‌دادند مواجه شد، شلیک‌هایی که فقط خلبان هواپیما می‌دید، گرچه تصور می‌شد، همه مسافران می‌توانند این شلیک‌ها را ببینند ولی بازهم خدا خواست که جز خلبان کس دیگری ندید و بعد از یک ساعت و ده دقیقه کلنجار با ما مجبور شد فرود بیاید. باز خدا می‌خواست که طول مسیر مبدأ تا مقصد آن معدوم (ریگی) همین یک ساعت و پانزده دقیقه باشد که ظرف یک ساعت و ده دقیقه هم طول کشید تا فرود آید و این دیگر دست ما نبود. حتماً که معاونان او باید متوجه می‌شدند اما بازهم همه آن‌ها خواب بودند و در خواب دستگیر شدند» تا بار دیگر ثابت شود، دست خدا بالاتر از همه دست‌هاست.

نویسنده: حسن روانشید - روزنامه نگار پیشکسوت
کد مطلب: 122389
 
Share/Save/Bookmark